وزیر خارجه کویت: اتحادیه اروپا به قوانین و حاکمیت ملی ما احترام بگذارد

وزیر خارجه کویت: اتحادیه اروپا به قوانین و حاکمیت ملی ما احترام بگذارد

او گفت ورود بدون ویزا به شینگن وسیله است نه هدف
پنجشنبه, 17 نوامبر, 2022 - 14:00
شیخ سالم عبد الله الجابر الصباح وزیر خارجه کویت (کونا)

شیخ سالم عبد الله الجابر الصباح وزیر خارجه کویت گفت دولت کویت بیانيه سرویس اروپایی امور خارجه اتحادیه اروپا در مورد اعدام هفت نفر در کویت را رد می کند.

او پنجشنبه (۱۷ نوامبر) در نشست خبری افزود «بنده قاطعانه هر گونه دخالت در امور داخلی کویت را رد می کنم و نیز با هرگونه دخالت در سیستم قضایی کویت مخالف هستم. ما به دموکراسی در کویت افتخار می کنیم. از کشورهای اروپایی می خواهم تا بحث معافیت از ویزای شینگن برای اتباع کویت را سیاسی نکنند».

وزیر خارجه کویت اظهار کرد «امروز با یکی از اعضای پارلمان آلمان ملاقات می کنم و دیدگاه دولت کویت را برای وی توضیح می دهم و فردا در نشست گفتگو در منامه حاضر خواهم بود و آنجا با اعضای اروپایی شرکت کننده در نشست دیدگاه دولت کویت را تشریح می کنم».

شیخ الصباح تاکید کرد «دستگاه قضایی کویت احکام عادلانه و شفاف صادر می کند و هیچ کس به اندازه سران کویت به حق حیات بها نمی دهند. این اعدام ها از روی اتفاق و غیر عمدی با سفر مهمان اروپایی مان همزمان شد».

او توضیح داد « ورود بدون ویزا به شینگن برای اتباع کویتی وسیله تسهیل کننده است نه هدف».

اظهارات وزیر خارجه کویت پس از آن مطرح می شود که مارگاریتیس شیناس معاون رئیس کمیسیون اروپا چهارشنبه (۱۶ نوامبر) با اشاره به اعدام این افراد در کویت گفت «این اعدام ها تبعاتی در رایزنی های مرتبط با معافیت اتباع کویتی از ویزای شینگن خواهد داشت».

شیناس افزود «اتحادیه اروپا از جمله مخالفان سرسخت مجازات اعدام در هر شرایطی است و سرویس اروپایی امور خارجه اتحادیه اروپا سفیر کویت در اتحادیه اروپا در بروکسل را فراخواند».

دولت کویت گفت که هفت نفر محکوم به قتل عمد و جرائم دیگر اعدام شدند که در این میان  ۴ نفر کویتی هستند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای