۳۱ کشته در حمله ترکیه به مواضع کردها در شمال شرق سوریه

۳۱ کشته در حمله ترکیه به مواضع کردها در شمال شرق سوریه

یکشنبه, 20 نوامبر, 2022 - 10:30
محلی در شمال سوریه که یکشنبه مورد حمله هوایی ترکیه قرار گرفت (آسوشیتد پرس)

سازمان دیده بان حقوق بشر سوریه یکشنبه (۲۰ نوامبر) از کشته شدن دستکم ۳۱ نفر در حملات هوایی ارتش ترکیه به مواضع کردها در شمال شرق سوریه خبر داد.

خبرگزاری آلمان به نقل از نهاد حقوق بشری سوریه گزارش داد آمار کشته شدگان احتمالا افزایش پیدا می کند چون حدود ۴۰ نفر زخمی و مفقود الاثر هستند و برخی از مجروحان بدحال هستند. خبرگزاری حکومتی سوریه (سانا) یکشنبه به نقل از یک منبع نظامی گزارش داد «تعدادی از نظامیان بامداد یکشنبه به دلیل تجاوز ارتش ترکیه در حومه شمالی حلب و حومه به شهادت رسیدند».

سانا افزود «جنگنده های رژیم اشغالگر ترکیه برخی از پایگاه ها در جنوب غرب درباسیه و اطراف مالکیه و روستای تل حرمل در شمال شهر ابوراسین در حومه شمالی را هدف قرار دادند که چندین شهید و تلفات سنگین مادی و آسیب جدی به خانه ها داشت».

سازمان دیده بان حقوق بشر سوریه که مقر آن در بریتانیا است پیشتر گزارش داد که مناطق تحت کنترل نیروهای دموکراتیک سوریه (قسد) به رهبری کردها در حومه کوبانی و حلب ۲۵ بار مورد حمله هوایی قرار گرفتند.

حمله های هوایی ترکیه عمدتا در بخش های تحت کنترل پیکارجویان کرد در استان های حلب و حسکه از جمله شهر مرزی با ترکیه یعنی کوبانی (عین العرب) متمرکز بوده است. 

سیلوهای غلات و نیروگاه برق در حومه شهر المالکیه هدف حملات ارتش ترکیه قرار گرفت. به گزارش سازمان دیده بان حقوق بشر سوریه و نیروهای دموکراتیک سوریه جنگنده های ترکیه به ایست های بازرسی و پایگاه های تجمع نیروهای رژیم سوریه هم حمله کردند. مظلوم عبدی فرمانده «قسد» در پیام توییتری گفت «تمام منطقه هدف حملات هوایی قرار گرفته است».

او افزود «این حمله های هوایی به مصلحت هیچ طرفی نیست. ما برای جلوگیری از وقوع یک فاجعه بزرگ تلاش می کنیم و اگر جنگ آغاز شود همه تحت تاثیر قرار می گیرند».

تلویزیون دولتی سوریه وقوع حملات ارتش ترکیه را تایید کرد.

از سوی دیگر، دولت ترکیه بامداد یکشنبه (۲۰ نوامبر) از آغاز عملیات نظامی هوایی علیه پیکارجویان کرد در سوریه و عراق خبر داد.

حمله نظامی ترکیه یک هفته پس از حمله خونین استانبول انجام می شود. دولت ترکیه گفت که بمبگذاری استانبول کار حزب کارگران کردستان و گروه های کرد سوریه بوده است اما حزب کارگران کردستان این اتهام را رد کرد.

به گزارش فرانس پرس جنگنده های ترکیه بامداد یکشنبه ده ها حمله هوایی به بخش های تحت کنترل نیروهای دموکراتیک سوریه (قسد) آغاز کردند. یگان های مدافع خلق کرد گروه اصلی قسد مستقر در شمال سوریه هستند. حمله های ارتش ترکیه همچنین مواضع حزب کارگران کردستان در عراق را هدف قرار داده است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای