تاکید وزیر خارجه بریتانیا بر اقدام علیه فعالیت های بی ثبات کننده ایران در منطقه 

تاکید وزیر خارجه بریتانیا بر اقدام علیه فعالیت های بی ثبات کننده ایران در منطقه 

کلورلی در مصاحبه با «الشرق الاوسط» گفت که پوتین به دلیل تجاوز به اوکراین، خود را در صحنه بین المللی منزوی کرد
سه شنبه, 22 نوامبر, 2022 - 11:45

جیمز کلورلی وزیر امور خارجه بریتانیا، در مصاحبه اختصاصی با روزنامه «الشرق الاوسط» گفت که لندن به همکاری با متحدان خود برای اتخاذ تدابیری برای جلوگیری از اقدامات بی ثبات کننده ایران در منطقه و ارسال پهپاد به روسیه و استفاده از آن در بمباران غیرنظامیان و اماکن غیرنظامی، از جمله «اعمال تحریم‌ها علیه افراد و نهادها به‌عنوان مجازات» ادامه خواهد داد.

کلورلی در پاسخ به سوالی توضیح داد، تدابیر امنیتی برای محافظت از شبکه تلویزیونی ایران اینترنشنال در لندن همچنین «برای محافظت از مردم بریتانیا در برابر تهدیدهایی که از سوی ایران دریافت می کنیم» اتخاذ شده است.

وی افزود: ما متعهد به جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای خواهیم بود. اکنون این بر عهده ایران است که به پیشنهاد مارس گذشته پاسخ معناداری بدهد.

از سوی دیگر، کلورلی گفت که ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه به دلیل «تجاوز به اوکراین» «در صحنه بین المللی منزوی شده است».

او توضیح داد که «سفر چند روز پیش ریشی سوناک نخست وزیر بریتانیا به کی یف، با هدف تایید تداوم حمایت از اوکراین و یادآوری این موضوع به جهان است که تصمیم گیری در مورد میز مذاکره به عهده اوکراین است. و تحت چه شرایطی توافقنامه صلح را می پذیرد».

وی در رابطه با دیدارهای رهبران غربی با شی جین پینگ رئیس جمهور چین، گفت: «در موضوعاتی که معتقدیم منافع مشترک داریم با آنها همکاری خواهیم کرد و در عین حال مخالفت خود را با مواضعی که با آن در اختلاف هستیم، اعلام خواهیم کرد».

وی اظهار کرد: «بریتانیا به کار خود برای دستیابی به راه حلی برای درگیری در سوریه ادامه خواهد داد تا سوری ها به سرزمین خود بازگردند و سوریه به کشور حیاتی، مرفه، فعال و پیشرو همچون گذشته بازگردد».


متن این گفت‌وگو که روز گذشته در حاشیه «گفت‌وگوی منامه» در پایتخت بحرین در اقامتگاه وزیر امور خارجه بریتانیا انجام شد را در ادامه می‌خوانید:


نیروهای امنیتی فوق العاده در مقابل مقر شبکه «ایران اینترنشنال» در لندن مشاهده شدند. آیا واقعاً تهدیدهایی از سوی ایران وجود دارد؟ پیام این اقدامات چیست؟

- خب، ما حفظ امنیت مردم در بریتانیا را بسیار جدی می‌گیریم و اهمیت حفظ یک مطبوعات آزاد، شفاف و صادق را بسیار جدی می‌گیریم. و زمانی که فکر می کنیم تهدیدهایی در خاک بریتانیا وجود دارد، به وضوح پاسخ می دهیم و به مردم پیام می دهیم که باید در بریتانیا احساس امنیت و محافظت کنند. همچنین زمانی که کاردار ایران را احضار کردیم، پیام دادیم که تهدید خبرنگاران غیرقابل قبول است و پاسخ خواهیم داد. به همین دلیل است که این اقدامات را برای محافظت از مردم بریتانیا در برابر تهدیداتی که از سوی ایران دریافت می کنیم، انجام داده ایم. زیرا بسیار مهم است که مردم احساس کنند می توانند به طور علنی و آشکارا درباره آنچه در ایران می گذرد صحبت کنند.


همچنین در «گفت و گوی منامه» گفتید که ایران و روسیه تهدیدی برای امنیت منطقه عربی هستند. آیا انجام این اقدامات در لندن، اعمال تحریم ها و احضار کاردار ایران در لندن برای بازدارندگی ایران کافی است؟

- کاری که ما انجام داده‌ایم پاسخی به اقدامات برخی افراد خاص (در ایران) بوده و تحریم‌های هدفمندی را علیه آنها اعمال کرده‌ایم. و وقتی متوجه شدیم که پهپادهای ایرانی به روسیه فروخته می‌شوند و از این پهپادها برای هدف قرار دادن غیرنظامیان و اهداف غیرنظامی در اوکراین استفاده می‌شود، ما تحریم های خاصی را علیه افراد و شرکت هایی (در ایران) که مسئول صادرات هواپیماهای بدون سرنشین به روسیه هستند، وضع کردیم. زمانی که دیدیم رژیم ایران با زنان ایرانی وحشیانه رفتار می کند، اقدامات خاصی را علیه پلیس به اصطلاح امنیت اخلاقی انجام دادیم. ما از رهبری ایران می خواهیم که به حرف مردم ایران گوش دهد. و هنگامی که اعضای مسئول رهبری ایران کارهای غیرقابل قبولی انجام دهند، ما به وضوح این افراد و آن نهادها را با اقدامات و تحریم های شدید برای بازدارندگی آنها هدف قرار خواهیم داد.


 نقش ایران در منطقه چطور؟

- وقتی متوجه می شویم که ایران در تلاش است برای بی ثبات کردن کشورهای همسایه اقداماتی انجام دهد، اقدام می کنیم. به عنوان مثال: یک کشتی نظامی انگلیسی یک محموله تجهیزات سیستم های موشکی که از ایران می آمد را رهگیری کرد و ما به اقداماتی برای جلوگیری از اقدامات بی ثبات کننده ایران در منطقه و اعمال تحریم ها علیه مردم به عنوان مجازات اقدامات آنها ادامه خواهیم داد.


آیا مذاکرات پرونده هسته ای با ایران به پایان رسیده است؟

- خب، ما در ماه مارس گذشته یک توافق معتبر برای ایران روی میز گذاشتیم. اما تهران هنوز پاسخی نداده است. در دوره انتقالی (بعد از ارائه و تا کنون)، شاهد اقدامات وحشیانه ایران علیه زنان ایرانی که برای دفاع از حقوق خود ایستادند، و همچنین شاهد صادرات پهپادهای ایران به روسیه بودیم که علیه اهداف غیرنظامی در اوکراین به کار گرفته می شوند. ما متعهد به جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای خواهیم بود. اکنون این بر عهده ایران است که به پیشنهاد ارائه شده پاسخ معناداری بدهد. توپ در زمین ایران است و ایران باید به این پیشنهاد پاسخ دهد.


این یعنی صفحه مذاکره در توافق هسته ای بسته شده است؟

- همانطور که گفتم پیشنهادی که به ایران دادیم جدی و منصفانه است. ایران در این مورد به درستی عمل نکرد. پیام من به رهبری ایران این است که تصمیم آنها این است که به طور مثبت در این روند مشارکت کنند. ما توافقی ارائه کردیم و پیشنهاد خوب است و ایران باید در آن مشارکت مثبت داشته باشد.


درباره اوکراین صحبت کردید، آیا رئیس جمهور ولادیمیر پوتین در اجلاسG20» » به اندازه ای که لندن و متحدانش می خواستند منزوی شد؟

-این واقعیت که پوتین احساس کرد نمی تواند در اجلاسG20» » شرکت کند، پیام روشنی است. دیدیم که چگونه اکثر کشورهای امضاکننده بیانیه پایانی اجلاس گروه هشت تجاوز روسیه به اوکراین را محکوم کردند. ما دیدیم که چگونه 153 کشور در مجمع عمومی سازمان ملل تصمیم روسیه برای الحاق مناطق شرق و جنوب اوکراین را محکوم و رد کردند. اقدامات پوتین چیزی است که او را در صحنه بین المللی منزوی می کند. واضح است که او احساس می کرد نمی تواند برای شرکت در اجلاس G20 به اندونزی سفر کند. علاوه بر این، کشورهای سراسر جهان - از جمله کشورهایی که روابط دیرینه با روسیه دارند - به پوتین می‌گویند که تجاوز به اوکراین یک اشتباه بزرگ بود و از او می‌خواهند به آن پایان دهد. همانطور که گفتم کشورهای زیادی در سازمان ملل هستند که به او رای منفی دادند و اقدامات او را محکوم کردند. این پوتین است که خود را در صحنه بین المللی منزوی کرده است.


 ریشی سوناک، نخست وزیر بریتانیا از کی یف بازدید کرد. «پایان بازی» در اوکراین را چگونه می بینید؟ روسیه باید به کدام مرزها عقب نشینی کند: مرزهای 2014، خطوط قبل از 24 فوریه 2022، یا خطوط واقعی؟

-نخست وزیر بریتانیا برای تأکید همبستگی با مردم و رهبری اوکراین از جمله ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور این کشور، از کی یف بازدید کرد. نخست وزیر بر ادامه حمایت از اوکراینی ها برای دفاع از خود در برابر تجاوز روسیه تاکید کرد. همچنین، (بازدید سوناک) برای یادآوری به جهان است که این برعهده اوکراین است که تصمیم بگیرد چه زمانی پای میز مذاکره می آید و تحت چه شرایطی توافق صلح را می پذیرد. تحت هیچ شرایطی بر عهده سایر کشورها نیست که به اوکراینی ها بگویند که توافق صلح چگونه می تواند باشد. این تصمیم رهبری اوکراین است و ما متعهد به حمایت از آن هستیم تا زمانی که قیام کند و این حمله را شکست دهد.


 در اجلاس G20 سعی کردید پوتین را منزوی کنید. اما شما دست به سوی رئیس جمهور چین دراز کردید. آیا غرب آماده همکاری با چین برای ایجاد نظم نوین جهانی است؟

-خب، ما به همکاری با چین در موضوعاتی که در آن منافع مشترکی داریم که نیازهای جهان را برآورده می کند، ادامه خواهیم داد. به عنوان مثال، چین نقش مهمی در گذار به انرژی سبز دارد. اما هنگامی که با چین صحبت می کنیم - همانطور که من با همتای چینی خود وانگ یی در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک ملاقات کردم - در مورد موضوعاتی صحبت می کنیم که در مورد آنها اختلاف نظر داریم، مانند رفتار آنها با مسلمانان اویغور، نحوه برخورد آنها با بیماری همه گیر «کووید-19»، عدم پایبندی آنها به توافقات هنگ کنگ، و تحریم ها علیه نمایندگان پارلمان بریتانیا. بنابراین در مورد موضوعاتی که معتقدیم منافع مشترک داریم با آنها همکاری خواهیم کرد و در عین حال مخالفت خود را با مواضعی که در مورد آنها اختلاف نظر داریم اعلام خواهیم کرد.


یک سوال در مورد سوریه: آیا این یک پرونده فراموش شده است؟ آیا ممکن است کشوری که در آن این رنج بشری و در آن 5 ارتش خارجی (آمریکا، روسیه، ترکیه، ایران و اسرائیل) وجود دارد، فراموش شود؟

- سوریه در فکر ماست. ما میلیون ها پناهنده را در کشورهای همسایه می بینیم و از این کشورها به خاطر تلاش ها و حمایت هایشان از پناهندگان سوری تشکر می کنیم. همچنین تعداد زیادی از آوارگان سوری همچنان در اردوگاه های سوریه هستند. ما به کار برای حل مناقشه در سوریه ادامه خواهیم داد تا سوری ها به وطن خود بازگردند و سوریه به کشوری پر جنب و جوش، مرفه، فعال و پیشگام بازگردد. با این حال، اگرچه بسیاری در جهان در مورد روسیه و اوکراین صحبت می کنند، من به شما و خوانندگان سوری این مصاحبه اطمینان می دهم که ما هنوز در مورد سوریه زیاد فکر می کنیم و با کشورهای همسایه منطقه در مورد چگونگی محافظت از آوارگان سوری بحث می کنیم و به کار خود ادامه می دهیم تا بار دیگر به صلحی مناسب برای سوریه برسیم.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای