لهستان از آلمان خواست سامانه های پاتریوت به اوکراین بفرستد

لهستان از آلمان خواست سامانه های پاتریوت به اوکراین بفرستد

پنجشنبه, 24 نوامبر, 2022 - 13:00
آتشبارهای سامانه دفاع موشکی پاتریوت (رویترز)

ماریوش بلاشاک وزیر دفاع لهستان بامداد پنجشنبه (۲۴ نوامبر) گفت که او از آلمان خواست پرتابگرهای سامانه دفاع موشکی پاتریوتی که بنا بود به لهستان بدهد به اوکراین ارسال کند.

او در یک پیام توییتری افزود «به دنبال افزایش حملات موشکی روسیه  دولت آلمان پیشنهاد داده که پرتابگرهای سامانه پاتریوت که بنا بود به لهستان ارسال گردد به اوکراین فرستاده و در مرزهای غربی لهستان مستقر شوند».

دولت لهستان دوشنبه (۲۱ نوامبر) گفت که به دنبال پیشنهاد آلمان درباره ارسال پرتابگرهای پاتریوت به لهستان از دولت آلمان می خواهد تا آتشبارهای بیشتری به منظور استقرار در مرز بین لهستان و اوکراین به لهستان بفرستد.

دولت آلمان پیشنهاد ارسال سامانه پاتریوت به ورشو را در پی برخورد یک موشک به روستایی در خاک لهستان در ۶ کیلومتری مرز با اوکراین روز سه شنبه (۲۲ نوامبر) مطرح کرد. این حمله موشکی منجر به کشته شدن دو غیر نظامی شد.
غربی ها از جمله ناتو در حال حاضر معتقدند که این موشک بخشی از سامانه دفاع هوایی اوکراین بوده که در برابر حملات هوایی روسیه استفاده می شود.

ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین گفت که موشکی که به خاک لهستان اصابت کرد روسی بوده اما او افزود که صد در صد نمی داند که چه اتفاقی افتاده است.
بلاشاک پیشنهاد داده که این سلاح در نوار مرزی در غرب لهستان و اوکراین مستقر شود. او افزود «با این سلاح می توانیم از وقوع زخمی های بیشتر و قطعی برق در اوکراین جلوگیری کنیم و سطح امنیت مرزهای شرقی لهستان را بالا ببریم».

بلاشاک و همتای آلمانی اش کریستین لامبرشت دوشنبه درباره افزایش همکاری برای محافظت از حریم هوایی لهستان توافق کردند.
لامبرشت همچنین پیشنهاد داده جنگنده های آلمانی مدل یورفایتر تایفون و سامانه دفاع هوایی پاتریوت به لهستان اعزام شوند.

وزیر دفاع لهستان در ابتدا گفت که لهستان پیشنهاد خواهد داد سامانه های پاتریوت در نزدیک مرز بین لهستان و اوکراین مستقر شوند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای