رئیس ستاد ارتش یمن: حوثی‌ها، صلح را برای خوش‌خدمتی به ایران رد می‌کنند

رئیس ستاد ارتش یمن: حوثی‌ها، صلح را برای خوش‌خدمتی به ایران رد می‌کنند

شبه نظامیان به قتل برادر رئیس شورای کودتا اعتراف کردند
شنبه, 26 نوامبر, 2022 - 11:45

در حالی که شبه‌نظامیان حوثی به کشته شدن مصلح المشاط برادر رئیس شورای حاکم کودتا، در نتیجه مجروحیت وی در نبردهای قبلی اعتراف کردند، سپهبد صغیر بن عزیز رئیس ستاد ارتش یمن تاکید کرد که گروه کودتا به دلیل اجرای دستور کار خرابکارانه ایران، تن به صلح نخواهند داد.

اظهارات رئیس ستاد کل نیروهای مسلح یمن در دیدار با سپهبد فیاض الرویلی همتای سعودی خود و سپهبد مطلق بن سالم الازیمع فرمانده نیروهای مشترک، معاون رئیس ستاد کل ارتش در این کشور بیان شد.

منابع رسمی در یمن اعلام کردند که در این دیدار موضوعات مورد اهتمام مشترک و راه های تقویت روابط بین نیروهای مسلح سعودی و یمن مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

خبرگزاری «سبأ» گزارش داد که سپهبد ابن عزیز همتای سعودی خود و فرمانده نیروهای مشترک را در جریان همه تحولات میدانی و حملات تروریستی اخیر شبه نظامیان حوثی قرار داد و بر نقض آتش بس منقضی شده سازمان ملل و چگونگی عدم تمدید آن تاکید کرد.

ابن عزیز با اشاره به تهدید دائمی آن برای ناوبری دریایی تاکید کرد که شبه نظامیان حوثی به ناسازگاری و پافشاری خود بر رد صلح و طولانی شدن جنگ در اجرای دستور کار خرابکارانه ایران در یمن و منطقه عربی ادامه می دهند.

او گفت: «شبه نظامیان حوثی تن به مطالبات صلح نمی دهند، چون در وهله اول به آن اعتقاد ندارد، زیرا نمی توانند پروژه فرقه ای خود را که با هویت عربی بیگانه است، اجرا کند مگر در پرتو هرج و مرج و ویرانی».

سپهبد ابن عزیز رئیس ستاد ارتش یمن، «نقش ائتلاف عربی به رهبری پادشاهی عربی سعودی در حمایت از نیروهای مسلح یمن در ابعاد مختلف» را ارزشمند دانست و افزود: «این حمایت از سوی برادران سعودی که از حمایت از همه اهداف عربی دریغ نمی‌کنند جای تعجب ندارد».

سپهبد فیاض الرویلی نیز بر «حمایت مستمر پادشاهی و کشورهای ائتلاف عربی از دولت قانونی و نیروهای مسلح برای پایان دادن به کودتای شبه نظامیان حوثی تروریستی و دستیابی به اهداف و آرمان های مورد نظر مردم یمن» تاکید کرد.

از سوی دیگر، شبه‌نظامیان حوثی بار دیگر بندر نفتی الضبه یمن را با هواپیماهای بدون سرنشین هدف قرار دادند.

آنها ضمن تهدید به تکرار حملات تروریستی، پیشنهادهای هانس گروندبرگ نماینده سازمان ملل، برای تمدید و گسترش آتش بس منقضی شده را رد کردند.

در مقابل، شورای رهبری ریاست جمهوری یمن، رژیم ایران را به دست داشتن در حملات اخیر به بنادر صادرات نفت در استان های حضرموت و شبوه متهم و تاکید کرد که بقایای پهپادهای مورد استفاده در این حملات با مشخصات هواپیماهای ساخت تهران مطابقت دارد.

تازه ترین حمله حوثی ها در روز دوشنبه به بندر الضبه در استان حضرموت صورت گرفت که باعث آسیب دیدن یک سکوی ترانزیت شد. مقامات محلی گفتند که برای تعمیر آنها به یک ماه زمان نیاز دارند. در پی این حمله، ترافیک تجاری در این بندر متوقف شده است.


اخبار مرتبطپیشنهاد ما

چند رسانه‌ای