وزیر خارجه امارات به اسد اطمینان داد؛ حمایت از «وحدت سوریه»

وزیر خارجه امارات به اسد اطمینان داد؛ حمایت از «وحدت سوریه»

یک روز پس از مخالفت واشنگتن با عادی سازی روابط با رژیم دمشق
چهارشنبه, 4 ژانویه, 2023 - 23:00
بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه و شیخ عبدالله بن زاید دیروز در دمشق (WAM)

در حالی که ترکیه قول داده بود که به هر «گام مثبت» رژیم سوریه پاسخ مشابهی خواهد داد و بر تعیین تاریخ دیدار رجب طیب اردوغان و بشار اسد، روسای جمهور ترکیه و سوریه بر اساس پیشرفت مذاکرات بین دو طرف تأکید کرده بود، دیروز دمشق میزبان شیخ عبدالله بن زاید وزیر امور خارجه امارات بود که بر حمایت کشورش از وحدت سوریه و حمایت از تلاش‌ها برای یافتن راه حل سیاسی برای بحران سوریه تأکید کرد.

خبرگزاری امارات (WAM) اعلام کرد، شیخ عبدالله بن زاید در دیدار با اسد بر تعهد و اشتیاق کشورش برای حمایت از راه حل سیاسی برای بحران سوریه به منظور بازگرداندن امنیت، ثبات و وحدت سوریه و برآورده کردن آرزوهای مردم سوریه برای توسعه، توسعه و شکوفایی تأکید کرد.

نشست سوریه و امارات در زمانی برگزار شد که آنکارا نیز بر تعهد خود به ادامه دیدارها با دولت اسد تأکید کرد. ابراهیم کالین سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه گفت: هنوز زود است که دربارهٔ زمان دیدار روسای جمهور ترکیه و سوریه صحبت کنیم.

وی اضافه کرد: ممکن است در ماه‌های آینده جلسات و مذاکرات جدیدی وجود داشته باشد. هنوز کارهای زیادی باید انجام شود تا مذاکرات به سطح روسای جمهور برسد.

وی ادامه داد: اگر گام‌های مثبتی با نیت خالصانه از سوی سوریه برداشته شود، ما نیز با گام‌های مثبت از سوی خود پاسخ خواهیم داد و ممکن است تحولات بسیار مهم و خوبی حاصل شود.

در همین زمینه، مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه گفت که آمریکا مخالف عادی سازی روابط با رژیم سوریه است، اما از ترکیه در مورد پروژه نزدیک شدنش با این کشور انتقاد نکرد.

سخنان او یک روز پس از اعلام روز گذشته ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، بیان شد. واشنگتن از کشورهایی که روابط خود را تقویت می‌کنند یا از بازپروری بشار اسد، دیکتاتور بی رحم پشتیبانی می‌کنند، حمایت نمی‌کند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای