شیرهای بین‌النهرین پس از ۳۵ سال قهرمان جام خلیج شدند

شیرهای بین‌النهرین پس از ۳۵ سال قهرمان جام خلیج شدند

در یک فینال دراماتیک مقابل عمان و در حضور ۶۵ هزار هوادار در ورزشگاه بصره
جمعه, 20 ژانویه, 2023 - 10:45
فینال خلیجی ۲۵ پرهیجان و پرحادثه برگزار شد (عکس: عیسی الدبیسی)

تیم ملی فوتبال عراق، در حضور ۶۵ هزار تماشاگر، با پیروزی دراماتیک برابر عمان، پس از ۳۵ سال، قهرمان جام خلیج شد.

تیم‌های ملی عراق و عمان در چارچوب بازی فینال مسابقات جام خلیج ۲۰۲۳ (خلیجی ۲۵) به مصاف یکدیگر رفتند که وقت‌های قانونی و اضافه این بازی با نتیجه ۳ بر ۲ به سود عراق به پایان رسید.

این بازی که در ورزشگاه بزرگ بصره (جذع النخله) برگزار شد، در پایان ۹۰ دقیقه با تساوی یک بر یک به پایان رسید و کار به وقت‌های اضافه کشیده شد و عراق در نهایت با نتیجه سه بر دو پیروز شد.

گل‌های این بازی را ابراهیم بایش در دقیقه ۲۴، امجد عطوان کاظم در دقیقه ۱۱۶ از روی نقطه پنالتی و مناف یونس در دقیقه ۲+۱۲۰ برای تیم ملی عراق و صالح الیحیایی در دقیقه ۱۰+۹۰ از روی نقطه پنالتی و عمر المالکی در دقیقه ۱۱۹ برای تیم ملی عمان به ثمر رساندند.

۳ گل از ۵ گل این دیدار در دقایق پایانی و اضافه وقت‌های قانونی و اضافی به ثمر رسید.

با این نتیجه تیم ملی عراق که میزبان مسابقات بود، برای چهارمین بار قهرمان جام خلیج ۲۰۲۳ شد. آخرین قهرمانی عراق به سال ۱۹۸۸ در پادشاهی عربی سعودی بازمی‌گردد.

این اولین قهرمانی عراق در این رقابت‌ها با هدایت یک مربی خارجی است. این در حالی است که هدایت تیم ملی فوتبال عمان را برانکو ایوانکوویچ برعهده داشت.

اگرچه این مسابقات با عدم حضور تیم‌های اصلی سعودی و قطر برگزار شد اما برای عراق خسته از ناکامی‌های مکرر، کسب این جام از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار بود و به همین جهت، هزاران هوادار این تیم از صبح اطراف ورزشگاه را قرق کرده و با شکستن درها وارد استادیوم شدند.

اما در شرایطی که گفته می‌شد این مسابقه برگزار نخواهد شد، در نهایت با برقراری نظم در ورزشگاه، عراقی‌ها موفق شدند این بازی را مقابل هزاران هوادار خودی برگزار کرده و در آن جو سنگین، شاگردان برانکو ایوانکوویچ را شکست بدهند.

پیش از شروع مسابقه، ازدحام جمعیت برای تماشای این بازی منجر به یک حادثه خونین شد. به طوری که ازدحام جمعیت برای تماشای بازی عراق و عمان، یک کشته و ۶۰ مصدوم برجای گذاشت.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای