پرونده اعطای تابعیت به سوری‌ها دوباره روی میز آنکارا

پرونده اعطای تابعیت به سوری‌ها دوباره روی میز آنکارا

همزمان با تلاش برای نزدیکی به دمشق و نزدیک شدن به تاریخ انتخابات ترکیه
شنبه, 21 ژانویه, 2023 - 11:00
سوری‌ها در مقابل اداره مهاجرت ترکیه برای بررسی درخواست‌های اقامت و گرفتن تابعیت (وب سایت Ege da Sonsuz)

همزمان با تلاش‌ها برای نزدیک شدن آنکارا و دمشق و نزدیک شدن به زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی ترکیه، گروه‌هایی که برای ارائه خدمات به سوری‌ها در ترکیه فعالیت می‌کنند فاش کردند که در طول دو ماه گذشته، هزاران نفر از آنها پیام‌هایی از مقامات ترکیه دریافت کرده‌اند که در آن از افرادی که پرونده‌های تابعیت آنها حذف شده‌است، خواسته‌اند به اداره مهاجرت بروند.

صفحات سوری‌ها در شبکه‌های اجتماعی در ترکیه مملو از سوالات زیادی در مورد محتوای پیام‌هایی بود که دریافت کردند.

برخی از کسانی که به بررسی پرونده‌ها رفتند اظهار داشتند که بین «تکمیل پرونده‌های خود یا انتخاب برنامه ای برای پذیرش مجدد یا اسکان مجدد در کشورهای ثالث» باید انتخاب کنند.

  بر اساس آنچه هزاران سوری اعلام کردند، هزاران پرونده مربوط به اعطای تابعیت استثنایی به سوری‌ها قبل از آخرین انتخابات محلی در مارس ۲۰۱۹ تا می‌گذشته از وب سایت اداره مهاجرت و مدنی ترکیه حذف شده‌است.

برخی حقوقدانان حامی پناهندگان سوری در استانبول فاش کردند که فعال سازی مجدد پرونده‌هایی که حذف شده‌اند، در پاسخ به درخواست‌های اعتراض قانونی صورت می‌گیرد و ربطی به انتخابات برنامه‌ریزی شده در ماه ژوئن در ترکیه که ممکن است تا ماه مه برگزار شود، ندارد.

آنها اظهار کردند که پرونده اخذ تابعیت با توجه به تنش بین ترکیه و اتحادیه اروپا بر سر موضوع مهاجرت و پذیرش مجدد پناهندگان به عنوان ابزاری برای فشار استفاده می‌شود.

ترکیه با پذیرش مجدد مهاجران و محدود کردن جریان سوری‌ها در ازای حمایت مادی اتحادیه اروپا بر اساس توافقنامه مهاجرت موافقت کرد.

در همین زمینه، کمال کیلیچداراوغلو رئیس حزب جمهوری‌خواه خلق، بزرگ‌ترین حزب مخالف ترکیه، دیروز در دیدار با شهروندان در غازیانتپ، خواستار بازگشت سوری‌ها به کشورشان در صورت پیروزی مخالفان در انتخابات ظرف دو سال شد.


اخبار مرتبطپیشنهاد ما

چند رسانه‌ای