پاریس از تلاش‌های «مثبت» سعودی و عمان در یمن قدردانی کرد

پاریس از تلاش‌های «مثبت» سعودی و عمان در یمن قدردانی کرد

سفیر فرانسه در یمن: مردم از جنگ خسته شده‌اند و می‌خواهند در صلح زندگی کنند
پنجشنبه, 19 ژانویه, 2023 - 11:00

ژان ماری صفا، سفیر فرانسه در یمن، «تحولات مثبت» اخیر در پرونده یمن به لطف تلاش‌های صلح پادشاهی عربی سعودی و سلطان نشین عمان در کنار تلاش‌های فرستاده سازمان ملل را تحسین کرد.

صفا در گفت و گو با «الشرق الأوسط» ابراز امیدواری کرد که «صفحه جدیدی در یمن باز شود».

وی گفت: «همه امیدواریم صفحه جدیدی در یمن باز شود. مردم یمن از جنگ خسته شده‌اند و می‌خواهند در صلح زندگی کنند. ما تغییرات مثبتی را به لطف تلاش‌های صلح سعودی‌ها و عمانی‌ها و البته فرستاده ویژه سازمان ملل که به شدت مورد حمایت فرانسه است، مشاهده می‌کنیم».

اظهارات این مقام فرانسوی دو روز پس از آن بیان می‌شود که نماینده سازمان ملل در یمن رویکرد جدیدی را اعلام کرد که مستلزم اتخاذ تدابیر فوری برای کاهش تنش نظامی، مهار هرگونه وخامت اقتصادی و ادامه راه حل سیاسی پایدار است.

رشاد العلیمی، رئیس شورای رهبری ریاست جمهوری یمن روز سه شنبه بر پایبندی کشورش به رویکرد صلح عادلانه و همه‌جانبه و مشارکت در قدرت و ثروت تأکید کرد.

او به جامعه جهانی در مورد خطر تسلیم شدن در برابر باج خواهی شبه نظامیان حوثی هشدار داد.

ژان ماری صفا تأکید کرد که این تلاش‌ها باید «به آتش‌بس و مذاکرات سیاسی بین حوثی‌ها و دولت قانونی و شناخته شده بین‌المللی یمن منجر شود».

وی افزود: مسیر صلح از طریق آشتی ملی در یمن، از پذیرش دیگری و وفاداری همه مردم یمن به میهن خود می‌گذرد نه از طریق بازیگران خارجی.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای