الجبیر تلاش های سعودی برای حفظ محیط زیست در داووس را تشریح کرد

الجبیر تلاش های سعودی برای حفظ محیط زیست در داووس را تشریح کرد
TT

الجبیر تلاش های سعودی برای حفظ محیط زیست در داووس را تشریح کرد

الجبیر تلاش های سعودی برای حفظ محیط زیست در داووس را تشریح کرد

عادل الجبیر وزیر مشاور در امور خارجه، یکی از اعضای کابینه دولت پادشاهی عربی سعودی و نماینده امور آب و هوا، به عنوان سخنران در جلسه گفت و گو درباره تسریع اقدامات اقلیمی در ارتباط با حفظ امنیت انرژی در حاشیه نشست سالانه مجمع جهانی اقتصاد 2023 در شهر داووس سوئیس شرکت کرد.
الجبیر در این جلسه، تلاش ها و ابتکارات پادشاهی در زمینه حفظ محیط زیست و محدود کردن تغییرات آب و هوایی، از جمله طرح های سبز سعودی و خاورمیانه سبز، مورد بررسی قرار داد.
الجبیر علاوه بر اینها بسیاری از ابتکارات جاری در سعودی با هدف دسترسی به انرژی های تجدیدپذیر و خنثی سازی کربن را بررسی کرد.یک سیاستمدار اسپانیایی ایران را به تلاش برای ترور خود متهم کرد

REUTERS
REUTERS
TT

یک سیاستمدار اسپانیایی ایران را به تلاش برای ترور خود متهم کرد

REUTERS
REUTERS

یک سیاستمدار راست‌گرای اسپانیایی، ایران را متهم کرد که در سوءقصد به جان او در ماه نوامبر در شهر مادرید نقش داشته‌است.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، آلخاندرو ویدال کوادراس در جریان یک کنفرانس خبری گفت که بی شک رژیم ایران مسئول این اقدام است.
این سیاستمدار که بین سال‌های ۱۹۹۹ تا ۲۰۱۴ نایب رئیس پارلمان اروپا بود و از حامیان گروه‌های مخالف رژیم ایران محسوب می‌شود، افزود تهران «سابقه فعالیت‌های تروریستی فراسرزمینی علیه ناراضیان و خارجی‌هایی که از آنها حمایت می‌کنند» دارد.
ویدال کوادراس، که هنگام بازجویی پلیس پس از تیراندازی، ایران را مسئول سوقصد معرفی کرده بود، گفت که زنده ماندن او یک «معجزه» است.
او گفت که هنگام شلیک گلوله سر خود را حرکت داد، گلوله به یک طرف فک وارد، و از طرف دیگر خارج شد، و به همین دلیل سرش آسیب جدیدی ندید.
ویدال کوادراس گفت که کمک یک رهگذر که با یک تکه لباس، مانع خونریزی بیشتر شد، تأثیر زیادی در نجات جانش داشت.

او گفت که از برخی عوارض جانبی این حادثه از جمله «فلج برخی از عضلات صورت» رنج برده‌است.
آلخاندرو ویدال کوادراس، بنیانگذار حزب راست افراطی «وُکس» اسپانیا، و رئیس پیشین حزب راست میانه مردم در کاتالونیا، او روز پنجشنبه ۱۸ آبان در نزدیکی خانه خود در یکی از محله‌های اعیانی شهر مادرید هدف گلوله یک مهاجم موتورسوار قرار گرفت.

تاکنون چهار نفر به‌عنوان بخشی از تحقیقات در مورد این سوقصد دستگیر شده‌اند، اما مرد مسلح مظنون، یک تبعه فرانسوی تونسی‌تبار، که چندین بار در فرانسه محکوم شده بود، همچنان متواری است.

پلیس اسپانیا دربارهٔ انگیزه احتمالی این سوقصد اظهار نظری نکرده‌است.
ویدال کوادراس، یکی از اعضای ارشد کمیته بین‌المللی در جستجوی عدالت است که از «شورای ملی مقاومت ایران» حمایت می‌کند.

این کمیته مدتهاست که از جامعه جهانی خواسته‌است تا موضع سختری علیه حکومت ایران داشته باشد.


آغاز رزمایش میدانی «شمشیر صلح ۱۲» در سعودی

رزمایش های میدانی تمرین مشترک «شمشیر صلح ۱۲» (الشرق الاوسط)
رزمایش های میدانی تمرین مشترک «شمشیر صلح ۱۲» (الشرق الاوسط)
TT

آغاز رزمایش میدانی «شمشیر صلح ۱۲» در سعودی

رزمایش های میدانی تمرین مشترک «شمشیر صلح ۱۲» (الشرق الاوسط)
رزمایش های میدانی تمرین مشترک «شمشیر صلح ۱۲» (الشرق الاوسط)

رزمایش های میدانی تمرین مشترک «شمشیر صلح ۱۲» یکشنبه (۲۵ فوریه) در منطقه شمالی و منطقه عملیات ناوگان های غرب و شرق با حضور یگان های نیروی های مسلح و وزارت های کشور و گارد ملی و ریاست امنیت سعودی و برخی دیگر از ارگان های دولتی نظامی و غیر نظامی آغاز شد.
دریا سالار علی بن حسن آل علی سخنگوی تمرین «شمشیر صلح ۱۲» گفت «این رزمایش میدانی تمرین نظامی پس از موفقیت مراحل اول مقدماتی و آماده سازی و پایان برنامه ریزی عملیاتی و ورود نیروهای نظامی و آغاز آموزش تئوری و تمرین مرکز فرماندهی انجام می شود».
او افزود «یگان های شرکت کننده در این رزمایش چندین تمرین نظامی همچون عملیات هوایی تهاجمی و عملیات هوایی پدافندی و عملیات تهاجم استراتژیک و مقابله با اهداف هوایی دشمن و عملیات جنگی منظم و نامنظم و محاصره و پاکسازی ساختمان ها و روستاها و تاسیسات کلیدی انجام دادند».

دریا سالار علی بن حسن آل علی سخنگوی تمرین «شمشیر صلح ۱۲» (الشرق الاوسط)

او خاطر نشان کرد «نیروی دریایی همچنین در این رزمایش میدانی چندین مانور در مناطق عملیات خود در خلیج عربی و دریای سرخ انجام می دهد. مقابله با تهدیدهای احتمالی (پهپاد و قایق انفجاری و مین دریایی) و عملیات حفاظت از تاسیسات کلیدی در مناطق عملیات و جستجو و نجات از بخش های دیگر این تمرین نظامی هستند».
دریا سالار علی آل علی اظهار کرد «افزایش سطح آمادگی یگان های شرکت کننده برای مقابله با چالش ها و تهدیدها در یک فضای عملیاتی مشترک و رسیدن به هدف اقدام مشترک از جمله اهداف این مانور است و یگان های نظامی خبره در این مانور از چندین اسلحه مدرن و پیشرفته استفاده می کنند».


محموله ۸۰ تنی کمک های سعودی وارد اوکراین شد


 
هواپیمای حامل کمک سعودی در فرودگاه رززوو لهستان (واس)
  هواپیمای حامل کمک سعودی در فرودگاه رززوو لهستان (واس)
TT

محموله ۸۰ تنی کمک های سعودی وارد اوکراین شد


 
هواپیمای حامل کمک سعودی در فرودگاه رززوو لهستان (واس)
  هواپیمای حامل کمک سعودی در فرودگاه رززوو لهستان (واس)

نهمین هواپیمای حامل کمک سعودی وارد فرودگاه رززوو لهستان واقع در نزدیکی مرز اوکراین شد. این کمک ها از طریق مرز لهستان به اوکراین خواهد رفت. مرکز امداد ملک سلمان مسئول تنظیم این پرواز امدادی است.
این محموله ۸۰ تنی از جمله کمک های سعودی به اوکراین است و شامل ژنراتورهای برق و لوازم برقی می شود.

محموله اخیر سعودی شامل ژنراتور و لوازم برقی است (واس)

پترنکو آناتولی سفیر اوکراین در سعودی هفته گذشته در گفتگو با «الشرق الاوسط» به نیابت از مردم و حکومت اوکراین از ملک سلمان بن عبد العزیز خادم حرمین شریفین و شاهزاده محمد بن سلمان نخست وزیر و ولیعهد و مردم سعودی به خاطر ارسال کمک های بشردوستانه به اوکراین تشکر کرد. محموله های کمک و امداد سعودی به اوکراین توسط مرکز امداد و اقدامات بشردوستانه ملک سلمان ارسال می شود.
آناتولی افزود «این کمک ها گواه روشن بر شراکت پایدار بین دو کشور و حمایت ادامه دار و ثابت سعودی از اوکراین بنا به قوانین بین الملل است که انسانیت و سخاوتمندی عربی را نشان می دهد».
سفیر اوکراین خاطر نشان کرد اوکراین به این کمک ها نیاز شدید دارد چرا که آوارگان غیر نظامی همچنان گرفتار آثار ناگوار «تجاوز نظامی ادامه دار روسیه» هستند. او افزود «امیدوارم که خداوند پاداش این کار نیک را صد برابر به خانواده های سعودی عطا کند».

پل امداد رسانی هوایی سعودی به مردم اوکراین همچنان برقرار است (واس)

سعودی در همه بزنگاه های تاریخی در کنار نیازمندان و آسیب دیدگان جهان بوده است و این کمک ها به اوکراین نیز در قالب همین نقش آفرینی سعودی تعریف می شود.
سعودی و اوکراین سال گذشته موافقتنامه ای برای ارایه کمک های بشردوستانه بیشتر به ارزش ۴۰۰ میلیون دلار امضا کردند و سعودی از طریق هماهنگی با دولت لهستان و سازمان ملل ده میلیون دلار کمک فوری پزشکی و سرپناه به پناهجویان اوکراینی در کشورهای همسایه به ویژه لهستان تقدیم کرده است.


حوثی ها و افزایش تعداد کودکان سرباز در یمن

حوثی ها در یمن کودکان را به جبهه های جنگ می فرستند (رسانه های حوثی)
حوثی ها در یمن کودکان را به جبهه های جنگ می فرستند (رسانه های حوثی)
TT

حوثی ها و افزایش تعداد کودکان سرباز در یمن

حوثی ها در یمن کودکان را به جبهه های جنگ می فرستند (رسانه های حوثی)
حوثی ها در یمن کودکان را به جبهه های جنگ می فرستند (رسانه های حوثی)

برخی سازمان های حقوق بشری گفتند که استفاده از کودکان زیر ۱۵ سال در جنگ و راه اندازی پادگان و مراکز آموزش نظامی بیشتر برای دانش آموزان در مناطق تحت کنترل حوثی های یمن افزایش پیدا کرده و حوثی ها این کودکان را مجبور می کنند در رژه های نظامی شرکت کنند.
نهاد حقوق بشری «میون» یمن در بیانیه ای گفت حوثی ها پادگان و مراکز آموزش نظامی جدیدی برای کودکان ساخته اند تا هزاران کودک را به این اماکن بفرستد و بعد آنها را مجبور به پیوستن به این گروه و حضور در جبهه های درگیری کنند.

پسر بچه یمنی مسلح در مراسم پیکارجویان جدید حوثی ها در صنعا (فرانس پرس)

این بیانیه افزود «افزایش حضور کودکان در جنگ در مناطق تحت کنترل حوثی ها وارد فاز «تازه» و «خطرناک» شده و این اقدام نقض فاحش حقوق کودک است و تلاش های بین المللی چند ساله برای جلوگیری از کودک سربازی در یمن را برباد می دهد.
«میون» خاطر نشان کرد حوثی ها ده ها تن از کودکان سرباز را مجبور کردند تا در نمایش های نظامی شرکت کنند که محمد علی حوثی پسر عموی رهبر حوثی ها هم در این مراسم موسوم به «پایان دوره های نظامی آزاد» حضور داشت. مراسم نظامی مزبور در یکی از میادین شهرستان سحار در استان صعده برگزار شد. این منطقه پایگاه اصلی حوثی ها است.
ده ها هزار نفر از کودکان یمن از ماه اکتبر پس از فارغ التحصیل شدن از «دوره های نظامی آزاد» حوثی ها در جنگ شرکت می کنند. این دوره های آموزش نظامی در مناطق تحت کنترل حوثی ها برگزار می شود.
«میون» افزود «حوثی ها چندین هزار نفر از کودکان را مجبور به شرکت در دوره های آموزشی تابستانه کرده تا به عنوان نیروی ذخیره در جنگ شرکت کنند. این کودکان آموزش نظامی می بینند و برای عملیات رزمی آماده می شوند».
سربازگیری گام به گام با وسوسه
سازمان دیده بان حقوق بشر یمن گفت «بنا به گزارش هایی که به دست این مجموعه رسیده حوثی ها با شیوه ها و ابزارهای گوناگون و متعدد کودکان را در مناطق کنترل خود جذب می کنند. این رویه گام به گام با فریب و شستشوی مغزی و آدم ربایی و سوء استفاده از وضعیت معیشتی بد خانواده ها انجام می شود. واقعا مایه تاسف است که حوثی ها علنا از کودک سربازی به عنوان اقدام قهرمانه و به منظور «دفاع از وطن» یاد می کنند».

حوثی ها معتقدند که کودکان شکار خوبی برای جنگ علیه یمنی ها هستند (رسانه های محلی)

این نهاد حقوق بشری یمن در حساب فیس بوک خود نوشت «به نام دین از کودکان یمن سوءاستفاده می کنند و اسلحه به دست کودکان می دهند و به آنها شیوه های مرگ نابهنگام را می آموزند. یک مورد ثبت شده در این ارتباط از کودکی داریم که حوثی ها او را به سربازی فرستادند و او پس از اعزام به خطوط مقدم جبهه های جنگ از سوی حوثی ها موفق به فرار شد».
دیده بان حقوق بشر یمن یاد آور شد که چندین میلیون نفر از کودکان یمن به دلیل جنگ از حق آموزش محروم هستند و مدارس مرتب مورد حمله قرار می گیرند. بیش از ۴۰۰ مورد حمله به مدارس در مناطق مختلف یمن در چهار سال گذشته ثبت شده است.
دیده بان حقوق بشر اواسط ماه فوریه در یک گزارش جداگانه گفت که حوثی ها به بهانه جنگ غزه و حملات هوایی آمریکا به مواضعشان کودکان را با ادعای پیکار در فلسطین به جبهه های جنگ می فرستند اما در واقع این کودکان در جبهه ها به جنگ نیروهای دولتی در مارب و تعز می روند.
این گزارش افزود «این کودک سربازان کمتر از ۱۳ ساله هستند که از سوی حوثی ها به مناطق درگیری فرستاده می شوند. کودک سربازی در هفته های اخیر افزایش پیدا کرده است».

حوثی ها در یمن کودکان را به جبهه های جنگ می فرستند (رسانه های حوثی)

نیکو جعفرنیا پژوهشگر مسائل مرتبط با یمن و بحرین در دیده بان حقوق بشر گفت «حوثی ها با استفاده ابزاری از مساله فلسطین کودکان را مجبور به حضور در جنگ در یمن می کنند». او افزود که حوثی ها باید از منابع در اختیار خود برای تامین نیازهای اولیه کودکان در مناطق تحت کنترل استفاده کرده و خدمات آموزشی خوب و آب و غذا در اختیار کودکان قرار دهند نه اینکه آینده آنها را در جنگ تباه کنند.
دیده بان حقوق بشر از قول رئیس یک ان جی او در مسائل حقوق بشری گزارش داد حوثی ها به کودکان تلقین می کنند که آنها در راه آزادی فلسطین خواهند جنگید اما در نهایت این کودکان را به خطوط مقدم جبهه در مارب و تعز می فرستند.


دومین سال جنگ اوکراین؛ در روسیه چه گذشت؟

دو مامور پلیس جلوی ساختمان کرملین به مناسبت دومین سال آغاز جنگ اوکراین کشیک می دهند (فرانس پرس)
دو مامور پلیس جلوی ساختمان کرملین به مناسبت دومین سال آغاز جنگ اوکراین کشیک می دهند (فرانس پرس)
TT

دومین سال جنگ اوکراین؛ در روسیه چه گذشت؟

دو مامور پلیس جلوی ساختمان کرملین به مناسبت دومین سال آغاز جنگ اوکراین کشیک می دهند (فرانس پرس)
دو مامور پلیس جلوی ساختمان کرملین به مناسبت دومین سال آغاز جنگ اوکراین کشیک می دهند (فرانس پرس)

جنگ اوکراین وارد سومین سال شد اما در روسیه که اوضاع داخلی و روابط خارجی اش پس از این جنگ زیر و رو شد خبری از مراسم نبود. نهادهای پارلمانی و احزاب مراسم نداشتند. برخی از رسانه های غربی خبر بازداشت تعدادی از همسران سربازان روس که در اوکراین می جنگند را پوشش دادند و بخشی از خبرنگاران نیز تاکید کردند که همسران این سربازان روس روی قبر سرباز گمنام شاخه گل گذاشتند که نشانگر ابراز نارضایتی غیر مستقیم از جنگ است. شهرهای روسیه برنامه و رویداد مردمی به مناسبت دومین سال جنگ نداشتند.
روز «مدافعان میهن» که هر سال ۲۳ فوریه (یک روز قبل از سالگرد جنگ اوکراین) در روسیه برگزار می شود با پوشش خبری گسترده همراه بود و رسانه های حکومتی از این فرصت استفاده کردند و بدون ذکر مستقیم دومین سال جنگ اوکراین به تعریف و تمجید از سربازان در همه جبهه ها پرداختند.
رسانه های روسیه به سبک خاص خود دومین سال جنگ در اوکراین را پوشش دادند و با گزارش های طولانی و بعضا میدانی طولانی «دستاورد محور» به شرح موفقیت های ارتش روسیه در اوکراین در دو سال گذشته پرداختند و از پیشروی های میدانی در «نووروسیه» گفتند. منظور آنها از «نووروسیه» چهار منطقه دونتسک و لوهانسک و ژاپوریژیا و خرسون است که سال گذشته روسیه آنها را به خاک خود ملحق کرد. عقبگرد توان نظامی اوکراین و سردرگمی غربی ها و اختلافات گسترده در اردوگاه غرب بر سر مسلح کردن و کمک های مالی بیشتر به اوکراین از محورهای رسانه های روسیه به این مناسبت بودند. البته روس ها همچنین در پوشش خبری خود مشکلات اجتماعی و اقتصادی در کشورهای اروپایی و افزایش اختلافات و بگو مگوهای داخلی در آمریکا را نیز از قلم نینداختند.
محور اصلی این پوشش خبری چکیده این دو سال جنگ بود که روسیه با گام های استوار در مسیر پیروزی پیش می رود و اردوگاه دشمن با سیاه نمایی های سیاسی درباره حمایت های ادامه دار از اوکراین می خواهند شکست خود را پنهان کنند.

دو مامور دفاع مدنی روز یکشنبه در محل آتش سوزی در یک ایستگاه قطار در منطقه کوستیانتینیفکا در استان دونتسک (آسوشیتد پرس)

اکثریت با ادامه جنگ موافقند

همزمان با این پوشش رسانه ای هدفمند نتایج «مرکز تحقیقات افکار سنجی» نزدیک به کرملین منتشر شد که با اعداد و داده های غیر قابل تردید همراهی جامعه با رویکرد روسیه در اوکراین را نشان داد.
بنا به این نظرسنجی بیش از پنجاه درصد جمعیت روسیه معتقدند «عملیات نظامی ویژه» خوب پیش می رود.
۶۵ درصد شرکت کنندگان در نظرسنجی در پاسخ به اینکه آیا عملیات نظامی روسیه موفق است یا خیر گفتند که به احتمال زیاد موفق است و ۱۵ درصد فکر می کنند که به احتمال زیاد موفق نیست و ۲۰ درصد گفتند که جواب دادن به این سوال سخت است.
یکی از سوالات مطرح شده در این نظرسنجی همان پرسشی است که بسیاری از سیاستمداران و بخش اعظم جامعه روسیه پاسخی برای آن ندارند؛ آیا جنگ تصمیم درستی بوده است؟
۶۸ درصد روس ها گفتند که با تصمیم اعلام جنگ موافقند و ۱۹ درصد گفتند که مخالف این تصمیم هستند و ۱۳ درصد از اظهار نظر در این باره خودداری کردند.
این آمار اگر درست و دقیق باشد نشانگر چرخش افکار عمومی روسیه است چرا که اکثر مردم این کشور دو سال پیش مخالف اعلام جنگ علیه اوکراین بودند.
سوال دیگری نیز در مورد اهداف جنگ مطرح شده است. ۴۳ درصد گفتند که هدف حفاظت از امنیت روسیه و خلع سلاح اوکراین و جلوگیری از استقرار پایگاه های نظامی ناتو در کشورهای همسایه است. ۲۰ درصد معتقدند که هدف این جنگ دفاع از ساکنان لوهانسک و دونتسک و ژاپوریژیا و خرسون است که البته این هدف اعلام شده دو سال پیش دولت برای جنگ بود. ۱۵ درصد گفتند که روسیه در درجه اول می خواهد روند سیاسی در اوکراین را تغییر دهد و «نازیسم» را ریشه کن کند. ۶ درصد بر این باورند که هدف این جنگ الحاق اوکراین به خاک روسیه است.
میلیتاریزه جامعه و بسط گفتمان «هیچ صدایی بلند تر از صدای نبرد نیست» یکی از نکات قابل توجه این نظرسنجی است که نشان می دهد بسیج رسانه ای و سیاسی برای تبلیغ این جنگ در دو سالی که گذشت خوب جواب داده است.
۷۲ درصد شرکت کنندگان در نظرسنجی گفتند که «همه شهروندان روسیه باید کمک کنند تا عملیات نظامی با موفقیت پیش برود» و ۶۴ درصد معتقدند که «باید اینک با این اصل زیست که همه چیز برای جبهه است و همه چیز برای پیروزی است».
این نظرسنجی یاد شده نمونه گیری تصادفی از طریق تماس تلفنی با ۱۶۰۰ نفر در مناطق مختلف روسیه است.

سالگرد الحاق کریمه

سالگرد جنگ در اوکراین بود اما این رویداد در روسیه سوت و کور گذشت. با این حال روسیه برای مراسم بزرگ در دهمین سالگرد الحاق شبه جزیره کریمه در سال ۲۰۱۴ آماده می شود. این مراسم در روسیه عید ملی شده است. ولادیمیر پوتین برنامه های این رویداد را با حضور در مراسم رونمایی از کتاب «کریمه برگ هایی از تاریخ از دوران باستان تا به امروز» کلید زد. پوتین در این مراسم گفت «شبه جزیره کریمه و سواستوپل دو بخش جدایی ناپذیر از روسیه شده اند». او افزود «۱۶ مارس ۲۰۱۴ واقعا نقطه عطف سرنوشت ساز برای ساکنان کریمه و سواستوپل به شمار می رود». پوتین خاطر نشان کرد ساکنان کریمه «در آن روز با یک تصمیم قاطع و بی تردید اعلام کردند که می خواهند برای همیشه با روسیه بمانند. شبه جزیره کریمه و سواستوپل امروز بخش جدایی ناپذیر از جمهوری فدرال روسیه شده اند».
البته آغاز «جشن های بازگشت کریمه به مام میهن» از روی اتفاق یا بی ربط با دومین سالگرد جنگ در اوکراین نبود. روسیه بخش دیگری از «دستاوردهای» خود در جنگ اوکراین را به نمایش گذاشت و از آغاز رای دهی زودهنگام در انتخابات ریاست جمهوری روسیه در ژاپوریژیا خبر داد.
این انتخابات ۱۵ تا ۱۷ مارس برگزار می شود. طبق روال معمول رای دهی زودهنگام در روسیه شامل حال روس های مقیم خارج و ساکنان بخش های شرقی روسیه می شود. انتخابات روسیه برای اولین بار امسال در ژاپوریژیا برگزار می شود. گالینا کاتیوشینکو رئیس ستاد انتخابات در ژاپوریژیا گفت «ساکنان مناطق دور افتاده و بخش های نزدیک به جبهه های درگیری معمولا زودتر از بقیه رای می دهد.. رای دهی زودهنگام شامل حال نظامیان نیز می شود».

نگهبانی که جلوی ساختمان سابق اداره منطقه ای نیکولایف رد می شود (د پ آ)

گسترش دامنه حمله

همزمان با سالگرد جنگ در اوکراین عده ای در روسیه بار دیگر خواهان گسترش دامنه حمله نظامی به مناطق بیشتر شدند. این بخش از جامعه می خواهد نیروهای روسیه استان های بیشتری که از آنها به عنوان مناطق «روسیه» یاد کردند را تصرف کنند و گفتند که این مناطق «باید دوباره به خاک روسیه ملحق شوند». مقصود آنها عمدتا مناطق نیکولایف و اودسا در کرانه دریای سیاه است. تصرف این مناطق بدین معنا است که اوکراین یا چیزی که از اوکراین باقی می ماند دیگر به دریای سیاه دسترسی نخواهد داشت.
صدای گروه هایی که خواهان افزایش پیشروی ارتش روسیه و تصرف مناطق بیشتر از اوکراین هستند اوایل جنگ بلندتر بود اما در طول جنگ آرام شد. دیمیتری روگوزین عضو شورای فدراسیون (سنا) در روسیه که نماینده استان ژاپوریژیا در این نهاد است گفت «لزوم آزاد سازی دو استان اودسا و نیکولایف جای تردید ندارد چون تهدیدهای نظامی در دریای سیاه بیخ گوش روسیه است. این یک واقعیت آشکار است و ما ضمنا نیاز داریم به مرز جمهوری پریدنسترویه (منطقه ای در خاک مولداوی که با کمک روسیه می خواهد از مولداوی جدا شود) دسترسی پیدا کنیم. اکثریت قاطع ساکنان پریدنسترویه در چندین رفراندوم به الحاق به خاک روسیه رای دادند». او خاطر نشان کرد «در عین حال باید به فکر دشواری های ارسال نیرو در امتداد ساحل دریای سیاه باشیم چون در این منطقه تعداد فراوانی از منبع های رود صعب العبور و غیر قابل عبور وجود دارد».
او در ادامه توضیح داد «یادمان باشد که باید از رود دنیپر رد شویم. بنابراین بهتر است نیروها از سمت شمال به سمت اودسا و نیکولایف پیشروی کنند نه از سمت شرق».
وزارت دفاع روسیه نیز در بیانیه ای از افزایش خطرات و تهدید کشتی های تجاری روسیه در دریای سیاه خبر داد و نکته جالب همزمانی اظهارات روگوزین و بیانیه وزارت دفاع روسیه است.


«راعی الاجرب»؛ درام حماسی که داستان بنیانگذار دومین حکومت سعودی را روایت می‌کند

«راعی الاجرب» فیلمی کوتاه دربارهٔ رهبری است که شجاعانه داستان نور در شب‌های تاریک را نوشته‌است (وزارت اطلاع‌رسانی)
«راعی الاجرب» فیلمی کوتاه دربارهٔ رهبری است که شجاعانه داستان نور در شب‌های تاریک را نوشته‌است (وزارت اطلاع‌رسانی)
TT

«راعی الاجرب»؛ درام حماسی که داستان بنیانگذار دومین حکومت سعودی را روایت می‌کند

«راعی الاجرب» فیلمی کوتاه دربارهٔ رهبری است که شجاعانه داستان نور در شب‌های تاریک را نوشته‌است (وزارت اطلاع‌رسانی)
«راعی الاجرب» فیلمی کوتاه دربارهٔ رهبری است که شجاعانه داستان نور در شب‌های تاریک را نوشته‌است (وزارت اطلاع‌رسانی)

«به خدا سوگند من ترکی هستم... سرزمینم را پس می‌گیرم»... فیلم کوتاه تاریخی و درام «راعی الاجرب» داستان امام ترکی بن عبدالله بنیانگذار دومین حکومت سعودی در بیش از ۲۰۰ سال پیش را ارائه می‌دهد؛ شخصی که به تنهایی با شمشیر اجربش راه خود را طی کرد و داستان نور را در شب‌های تاریک با شجاعت نوشت.این فیلم که توسط وزارت اطلاع‌رسانی پادشاهی عربی سعودی تهیه شد، همزمان با جشن «سالروز تأسیس»، مطابق با ۲۲ فوریه هر سال، برای بزرگداشت تأسیس اولین کشور سعودی به دست امام محمد بن سعود در ۱۱۳۹ ق / ۱۷۲۷ م به نمایش گذاشته شد. این اثر دراماتیک محتوای محلی را با آثار کیفی غنی می‌کند که باعث افزایش غرور سعودی‌ها به تاریخ بیش از ۳ قرن آنها می‌شود.

«راعی الاجرب» داستان امام ترکی بن عبدالله پس از ویرانی الدرعیه و سقوط اولین حکومت سعودی و وقایع بعدی را روایت می‌کند که در فیلم مرور می‌شود؛ در فیلم میزان توانایی او برای دفاع از سرزمینش، برنامه‌ریزی مستمر او برای شکست دادن دشمن، تلاش‌های او برای جمع‌آوری حامیانش، و حرکت رو به جلو برای بازگرداندن حکومت و ورود به ریاض بود، چیزی که در پایان به آن دست یافت.

«راعي الأجرب» يروي الفترات الأولى من تأسيس الدولة السعودية الثانية (وزارة الإعلام)

پس از محاصره الدرعیه در سال ۱۲۳۳ هجری قمری / ۱۸۱۸ م و قربانی شدن امام عبدالله بن سعود (آخرین رهبر اولین حکومت سعودی) برای حفظ خون مسلمانان، آوازه مردی که در میان مردم نهفته بود و در حرکاتش طنین انداز بود، به امام بعدی (ترکی بن عبدالله) معروف بود که تنها با شمشیر «الاجرب» راه خود را باز کرد.وی پس از فعالیت مستمر که به مدت ۷ سال به طول انجامید، توانست در سال ۱۲۴۰ هجری قمری / ۱۸۲۴ میلادی وارد ریاض شود و دومین حکومت سعودی را تأسیس کند و پایه محکم جدیدی برای بقا و ثبات بگذارد.

وی پس از فعالیت مستمر که به مدت ۷ سال به طول انجامید، توانست در سال ۱۲۴۰ هجری قمری / ۱۸۲۴ میلادی وارد ریاض شود و دومین حکومت سعودی را تأسیس کند و پایه محکم جدیدی برای بقا و ثبات بگذارد.

شوالیه ترکی بیشتر بخش‌های شبه جزیره العرب را در یک دوره بی‌سابقه دوباره متحد کرد و شگفت‌انگیزترین نمونه‌های شجاعت و پایمردی را به نمایش گذاشت.«حکومت دوم» بر همان پایه‌هایی که «حکومت اول» بر آن پایه‌گذاری شد، با تمرکز بر حفظ امنیت، آموزش و عدالت، رفع تفرقه و رقابت و آغاز روابط سیاسی با قدرت‌های بزرگ منطقه به کار خود ادامه داد؛ به طوری که رهبران آن توانایی برتر در برقراری ارتباط با کشورها را نشان دادند و تا سال ۱۳۰۹ هجری قمری / ۱۸۹۱ م به حکومت خود ادامه داد.


سازمان ملل طرف‌های بحران سودان را به «جنایت جنگی» متهم کرد

قائدا الجيش عبد الفتاح البرهان (يسار) و«الدعم السريع» محمد حمدان دقلو (حميدتي) عام 2019 (أ.ف.ب)
قائدا الجيش عبد الفتاح البرهان (يسار) و«الدعم السريع» محمد حمدان دقلو (حميدتي) عام 2019 (أ.ف.ب)
TT

سازمان ملل طرف‌های بحران سودان را به «جنایت جنگی» متهم کرد

قائدا الجيش عبد الفتاح البرهان (يسار) و«الدعم السريع» محمد حمدان دقلو (حميدتي) عام 2019 (أ.ف.ب)
قائدا الجيش عبد الفتاح البرهان (يسار) و«الدعم السريع» محمد حمدان دقلو (حميدتي) عام 2019 (أ.ف.ب)

دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد دیروز جمعه اعلام کرد: هر دو طرف جنگ در سودان مرتکب تخلفاتی از جمله حملات بی‌رویه به مکان‌های غیرنظامی مانند بیمارستان‌ها، بازارها و حتی اردوگاه‌های آوارگان شدند که ممکن است به «جنایت جنگی» تبدیل شود.
تلاش‌ها تاکنون برای پایان دادن به درگیری ۱۰ ماهه بین ارتش سودان و نیروهای پشتیبانی سریع شکست خورده‌است.
بیش از ۱۲ هزار نفر کشته شدند و بیش از ۶ میلیون نفر مجبور به ترک خانه‌های خود چه آواره و چه پناهنده شدند که سودان را به کشوری دارای بیشترین تعداد آوارگان در جهان تبدیل کرد.
ولکر ترک، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل در بیانیه ای که همراه با این گزارش منتشر شده‌است، گفت: «برخی از این نقض‌ها جنایت جنگی است، بنابراین اسلحه‌ها باید خاموش شوند و از غیرنظامیان فوراً محافظت شود».
در گزارش سازمان ملل آمده‌است که در یک حادثه، ده‌ها آواره در اثر بمباران اردوگاه آنها در زالنجی دارفور توسط نیروهای پشتیبانی سریع از ۱۴ تا ۱۷ سپتامبر کشته شدند.
حدود ۲۶ غیرنظامی که بیشتر آنها زن و کودک بودند در ۲۲ اوت در اثر گلوله‌های ارتش به سمت غیرنظامیانی که در زیر یک پل پناه گرفته بودند، کشته شدند.
گزارش سازمان ملل از آوریل تا دسامبر را پوشش می‌دهد و بر اساس مصاحبه با بیش از ۳۰۰ قربانی و شاهد، علاوه بر تصاویر ماهواره ای است.
هر دو طرف بحران نیز گفتند که گزارش‌های مربوط به قتل‌ها و سوء استفاده‌ها را مورد بررسی قرار خواهند داد و هر مبارزی را که در آن دخیل باشند تحت پیگرد قرار خواهند داد.


مردم لبنان در بازار سیاه به دنبال تمبر می‌گردند

فقدان الطوابع يؤدي إلى تعطيل المعاملات في الدوائر الرسمية (الصوة من الوكالة الوطنية للإعلام)
فقدان الطوابع يؤدي إلى تعطيل المعاملات في الدوائر الرسمية (الصوة من الوكالة الوطنية للإعلام)
TT

مردم لبنان در بازار سیاه به دنبال تمبر می‌گردند

فقدان الطوابع يؤدي إلى تعطيل المعاملات في الدوائر الرسمية (الصوة من الوكالة الوطنية للإعلام)
فقدان الطوابع يؤدي إلى تعطيل المعاملات في الدوائر الرسمية (الصوة من الوكالة الوطنية للإعلام)

بحران نبود تمبرهای امیری به بحران‌هایی که لبنانی‌ها از آن رنج می‌برند افزوده شد و منجر به توقف معاملات در ادارات و ناتوانی در تکمیل معاملات و اسناد رسمی شد.
بارزترین آنها مواردی است که لبنانی‌ها برای دانشجویانی که در خارج از کشور تحصیل می‌کنند و اتباع خارج از کشور به ویژه در مورد صدور اوراق ازدواج یا شناسنامه برای فرزندان خود که در خارج از کشور متولد شده‌اند، نیاز مبرم دارند.
دستیابی به تمبر به بازار سیاه محدود شده‌است، جایی که دارندگان تعدادی از آنها عمداً از مردم باج‌گیری می‌کنند و آنها را به قیمت ۲۰ برابر قیمت رسمی می‌فروشند.
این بحران گریبان مترجمان رسمی را گرفته‌است که به مقادیر زیادی از آن نیاز دارند. یکی از مترجمان که از ذکر نام خودداری کرد، اظهار کرد: شهروندی که مجبور به انجام معامله، ترجمه و احراز هویت آن در وزارتخانه‌های دادگستری و امور خارجه و سردفتر اسناد رسمی می‌شود، به خرید تمبر از بازار سیاه متوسل می‌شود.
این مترجم به «الشرق الاوسط» تأکید کرد: «تراکنشی که هزینه آن در زمان عادی بین ۱۰ تا ۱۵ دلار آمریکا است، اکنون حداقل ۸۰ دلار هزینه دارد».
در حالی که تلاش‌هایی برای حل این بحران در حال انجام است، ابراهیم کنعان نماینده مجلس به «الشرق الاوسط» گفت او با نخست‌وزیر نجیب میقاتی تماس گرفته و از او خواسته که یا تمبر مختار جدید را چاپ کند یا اجرای آن را متوقف کند و از او قول گرفت که این موضوع را در اولین جلسه شورای وزیران مطرح کند.
وی افزود «اگر وضعیت به همین منوال باشد، در به روی دلالان بازار سیاه باز می‌شود تا هزینه حذف ثبت‌نام یک میلیون لیره (۱۱ دلار آمریکا) شود یا کار داوطلبانه و شهرداری‌ها فلج شود.


دو سال گذشت؛ چرا روسیه مطمئن است در جنگ پیروز می شود؟

سربازان روسی در مراسم افتتاح بنای یادبود نظامیان روسیه که در جنگ کشته شدند (رویترز)
سربازان روسی در مراسم افتتاح بنای یادبود نظامیان روسیه که در جنگ کشته شدند (رویترز)
TT

دو سال گذشت؛ چرا روسیه مطمئن است در جنگ پیروز می شود؟

سربازان روسی در مراسم افتتاح بنای یادبود نظامیان روسیه که در جنگ کشته شدند (رویترز)
سربازان روسی در مراسم افتتاح بنای یادبود نظامیان روسیه که در جنگ کشته شدند (رویترز)

وقتی روسیه دو سال پیش به اوکراین حمله کرد نظامیان اوکراین با چنگ و دندان به دفاع از سرزمینشان برخاستند و غرب تمام قد کنار اوکراین ایستاد و به همین دلیل امید به توان ارتش اوکراین برای مقابله با مهاجمان افزایش یافت.
دو سال گذشت و امیدها به پیروزی اوکراین کاهش فزاینده داشته و تعهد غرب به حمایت از اوکراین کاهش یافته است. کمک های نظامی چند میلیارد دلاری آمریکا با توجه به امکان افزایش جنگ و درگیری در آینده و کمبود بودجه در دوره پیش از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بلا تکلیف است و نیز این احتمال را نباید نادیده گرفت که دولت بعدی آمریکا حمایت کمتری از اوکراین نشان دهد. خطوط مقدم در صحنه جنگ در چند ماه گذشته به استثنای موفقیت های اخیر نظامیان روسیه در شرق اوکراین تغییر نکردند.

سرباز روس نزدیک یکی از ساختمان های خرابه در آودیوکا (رویترز)

کی یف مرتب اعلام می کند که اسلحه مناسب و موثر برای نبرد با روسیه به دستش نمی رسد. طبق برخی گزارش ها نظامیان اوکراین در خطوط مقدم درگیری به دلیل کمبود مهمات و نیرو روحیه شان را باخته اند. اختلافات سیاسی داخلی و برکناری والری زالوژنی فرمانده ارتش اوکراین باعث بروز نگرانی از تکلیف استراتژی نظامی اوکراین شد.
به گزارش سی ان بی سی جیمز نیکسی مدیر برنامه روسیه و اوراسیا در اندیشکده «چتم هاوس» گفت «امسال برای اوکراین سخت تر از سال های قبلی جنگ است که بخشی از آن به دلیل تغییر زالوژنی و ترک آودیوکا توسط ارتش اوکراین است اما مساله اصلی اوکراینی ها این است که نمی دانند چقدر می توانند روی کمک های غربی حساب کنند».
او خاطر نشان کرد «تصور می کنم رئیس جمهوری که نمی تواند کمک های مرگبار ارایه کند و رئیس جمهوری که کمک های مرگبار در اختیار اوکراین قرار نمی دهد از نظر اوکراین و اوکراینی ها با یکدیگر فرق دارند. این مساله زندگی و مرگ است. ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه روی پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری حساب نمی کند چون پوتین فکر می کند که فارغ از نتایج انتخابات آمریکا در ماه نوامبر روسیه پیروز خواهد شد».
نیکسی اضافه کرد «به عبارت دیگر پوتین ضعف آمریکا را فهمیده و او درست فهمیده است. اما باید منتظر ماند و دید که آیا این اعتماد به نفس پوتین در باره پیروزی به جا بوده یا خیر. پوتین دستکم می داند که توان نظامی اش در تابستان یا سال بعد چقدر است اما این کلام در مورد اوکراین صدق نمی کند».
دعواهای سیاسی داخلی در غرب خواه قبل از انتخابات آمریکا و بریتانیا و پارلمان اروپا امسال غالب خواهد بود. نیکسون می گوید «اما روسیه چنین محدودیت هایی ندارد. مسکو حاضر است برای رسیدن به پیروزی به روسیه خسارت هر چقدر بزرگ وارد کند».

ستون دود از ساختمانی در باخموت بالا می رود. باخموت در دونتسک صحنه درگیری شدید با ارتش روسیه است (آسوشیتد پرس)

روس ها روحیه گرفتند

بی گمان روسیه در آغاز سومین سال جنگ ذوق زده است و با پیشروی اخیر و تصرف آودیوکا روحیه گرفت. تصرف آودیوکا هفته گذشته بزرگ ترین پیروزی در ۹ ماه اخیر بود. روس ها هفته گذشته موفقیت های منطقه ای نیز داشتند. مسکو قبل از انتخابات ریاست جمهوری ماه آینده موفق شد مخالفان سیاسی اش در داخل را از میان بردارد. بر کسی پوشیده نیست که نتیجه انتخابات روسیه مشخص است که ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه به راحتی پیروز می شد به خصوص اینکه اکثر مخالفان پوتین یا در تبعید اختیاری هستند و یا حق فعالیت سیاسی ندارند و یا اینکه زندانی اند و یا درگذشتند که آخرین آنها الکسی ناوالنی هفته پیش در یکی از زندان های دور افتاده در قطب شمال درگذشت.
البته نتیجه جنگ قابل پیش بینی نیست با این حال تحلیلگران سیاسی می گویند که روسیه کارت های زیادی در ارتباط با جنگ دارد.
کرت ولکر نماینده سابق آمریکا در ناتو و فرستاده ویژه آمریکا در اوکراین به شبکه «سی ان بی سی» گفت برآوردم از گفتگوهایی که با مقامات محلی و فرماندهان نظامی اوکراین داشتم این است که آنها «از غرب و به خصوص آمریکا بسیار نگران هستند».
او افزود «آیا مثل قبل از اوکراین حمایت نظامی و اقتصادی می کنیم؟‌ آنها همچنان به این حمایت نیاز دارند و بدون حمایت غرب نگران خواهند شد چرا که روسیه منابع بیشتری دارد و به پیشروی و فشار در جبهه های درگیری و به خرید پهپاد و موشک ادامه خواهد داد و شهرهای اوکراین را مورد هدف قرار می دهد. پس این جنگ به رویه کنونی ادامه پیدا می کند و لزوما تلفات سنگین نخواهد داشت اما مثل الان ادامه می یابد و هیچ منطقه ای پس گرفته نمی شود».

سربازان روسیه وسط آوار نزدیک یک خودروی منهدم شده در آودیوکای اوکراین (رویترز)

دستاوردهای روسیه

روسیه در چند ماه نخست جنگ در اوکراین در بهار ۲۰۲۲ به خاطر استراتژی و تاکتیک های نظامی اش مورد انتقاد و تمسخر قرار گرفت و ارتش روسیه آن زمان پس از تلاش ناکام برای پیشروی به سمت کی یف به سرعت در جبهه شمالی عقب کشیدند.
به گزارش «سی ان بی سی» در آن زمان گفته شد که ارتش روسیه آموزش دیده و مجهز و منظم نیست اما تحلیلگران مسائل دفاعی معتقدند که ارتش روسیه بر این مشکلات غلبه کرد و سال گذشته سازمان یافته تر و هماهنگ تر شد.
این گزارش افزود تاکتیک های نظامی روسیه دیگر مایه ریشخند و تمسخر نیست. ارتش روسیه در مواضع دفاعی بسیار محکم سنگر گرفته و ضد حمله تابستان اوکراین را ناکام گذاشت. روسیه در اوکراین و عمدتا در بخش های شرقی دست به حمله می زند.
ارتش روسیه با تصرف آودیوکا در دونتسک پس از چندین ماه درگیری سنگین روحیه گرفت. پوتین از آن به عنوان «موفقیت مطلق و مسلم» یاد کرد و گفت که باید این رویداد «بستر ساز» شود.
تحلیلگران می گویند که روسیه پیش از انتخابات ۱۵ و ۱۷ مارس به این پیروزی دست یافته که زمان خوبی برای پوتین است. روسیه در پی این بود که در فضای اطلاعاتی اوکراین وحشت ایجاد کرده و روحیه اوکراینی ها را تضعیف کند.

سربازان اوکراینی در حال یک سامانه ضد هوایی آلمانی نزدیک شهر اودسا در جنوب اوکراین (آژانس عکس اروپا)

روسیه آمار تلفات نظامیانش در نبرد طولانی برای تصرف آودیوکا را تایید یا تکذیب نکرده اما اوکراین برآورد کرده که ۴۷ هزار سرباز روس در این نبرد کشته شدند. البته دست یابی به آمار دقیق و به روز امکان پذیر نیست اما مقامات آمریکا در ماه اوت گفتند که حدود ۵۰۰ هزار سرباز اوکراینی و روس در این نبرد کشته و زخمی شدند.
تحلیلگران می گویند آنچه برای سران مسکو اهمیت دارد تصویر پیروزی در آودیوکا در نظر مردم روسیه قبل از انتخابات است که می تواند برای غرب پیام بفرستد مبنی بر اینکه روسیه در یک جنگ طولانی عزم خود را برای رسیدن به اهدافش در اوکراین به هر قیمتی جزم کرده است.
نیروی کار
روسیه اینک تقریبا یک پنجم سرزمین اوکراین را اشغال کرده و توان خود را برای بسیج و ارسال صدها هزار نفر برای جنگ در اوکراین نشان داد. روسیه از این نظر هم دست بالا را دارد چرا که اوکراین می گفت که بسیج نیروی بیشتر از میان غیر نظامیان و فرستادن آنها برای جنگ مایه شرمساری است.
وولکر توضیح داد «به گمانم این جنگ تا زمانی که پوتین در قدرت است ادامه پیدا می کند چرا که کسی دلش به حال روس هایی که پوتین آنها را به کشتن می دهد نمی سوزد. پوتین پشت سر هم نیرو به جبهه های مقدم می فرستد و ده ها و ده ها هزار نفر را می کشد».

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه (آسوشیتد پرس)

دیوید کیریچنکو تحلیلگر مرکز تحلیل سیاست اروپا گفت «ارتش اوکراین به فکر جذب ۵۰۰ هزار سرباز دیگر برای جنگ است. ولودیمیر زلسنکی رئیس جمهور اوکراین با ابراز نگرانی گفت که این مساله «حساس» است. جذب نیرو برای جنگ «بحث داغ بین دولت و ارتش» بوده و حالا این بحث و اختلاف اجتناب ناپذیر شده است».
او افزود «پیداست که اوکراین گزینه ای به جز بسیج نیروی بیشتر از میان مردم ندارد». کیریچنکو خاطر نشان کرد «مردان و زنانی که در ۲۳ ماه گذشته در جبهه می جنگند دچار خستگی شدید و تلفات سنگین شده اند».
کیریچنکو خاطر نشان کرد «اختلافات درباره جذب نیروی بیشتر بالا گرفته و اکثر کمک های نظامی علنی آمریکا دارد به پایان می رسد و کنگره هنوز با ارسال کمک های بیشتر موافقت نکرده است. اوکراین که با کمبود تسلیحات مواجه است بسیاری از عملیات نظامی را موقتا متوقف کرده و شرایط در جبهه دشوار شده است. جنگ دستکم اینک تا حد زیادی فرسایشی شده که البته این وضع به نفع روسیه است. با این حال نشانه ای از پایان مقاومت اوکراینی ها نیست».


آمریکا پایان جنگ سودان را یک «اولویت» عنوان کرد

آمریکا پایان جنگ سودان را یک «اولویت» عنوان کرد
TT

آمریکا پایان جنگ سودان را یک «اولویت» عنوان کرد

آمریکا پایان جنگ سودان را یک «اولویت» عنوان کرد

مولی وی، دستیار وزیر امور خارجه آمریکا در امور آفریقا اعلام کرد که دولت جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده، پایان دادن به جنگ در سودان و بازگرداندن حکومت به غیرنظامیان را در به عنوان یک اولویت قرار داده‌است.
در همین حال، جان گادفری، سفیر ایالات متحده در خارطوم، نسبت به گزارش‌هایی مبنی بر ارسال تسلیحات ایرانی به ارتش سودان ابراز نگرانی کرد.
اظهارات این مقام ارشد نشان دهنده اولین شاخص‌های آمریکا از مرحله پس از جنگ یا آنچه «روز بعد» در سودان نامیده می‌شود، است.
این تحولات در بحبوحه گفت و گوهای گسترده‌ای بود که او در جریان اجلاس سران اتحادیه آفریقا در آدیس آبابا با همراهی دستیار مدیر آژانس توسعه بین‌المللی ایالات متحده برای آفریقا، موند مویانگوا، فرستاده ویژه ایالات متحده در شاخ آفریقا، مایک همر و سفیر گادفری انجام داد.
وزارت امور خارجه ایالات متحده گزارش داد که مولی و هیئت همراه «با تمرکز بر رسیدگی به درگیری‌های جاری و بحران انسانی در سودان از جمله تسهیل کمک‌های بشردوستانه، بالا بردن سطح غیرنظامیان طرفدار دموکراسی که برای دفاع از مردم سودان و آماده‌سازی برای حکومت پس از جنگ تلاش می‌کنند» یک سری جلسات برگزار کردند.
وی تأکید کرد که ایالات متحده «از مدت‌ها پیش در کنار مردم سودان و علیه حکومت نظامی ایستاده‌است و پایان دادن به درگیری در سودان و بازگرداندن حاکمیت غیرنظامی از اولویت‌های اصلی ایالات متحده است».
گادفری در بیانیه‌های جداگانه‌ای گفت که واشینگتن «عمیقاً نگران حمایت خارجی» از ارتش سودان به رهبری ژنرال عبدالفتاح البرهان و نیروهای پشتیبانی سریع به رهبری محمد حمدان دقلو، ملقب به «حمیدتی» است.
وی افزود: گزارش‌هایی مبنی بر از سرگیری روابط سودان و ایران وجود دارد که می‌تواند شامل حمایت مادی ایران از ارتش سودان باشد که برای ما نگران‌کننده است.