10 نیروی وابسته به ایران در حمله پهپادی در شرق سوریه کشته شدند

10 نیروی وابسته به ایران در حمله پهپادی در شرق سوریه کشته شدند

دوشنبه, 30 ژانویه, 2023 - 13:00

سازمان دیده بان حقوق بشر سوریه گزارش داد 10 نفر از 3 جمله فرمانده یکی از گروه های مسلح وابسته به رژیم ایران بامداد دوشنبه (۳۰ ژانویه) در حمله پهپادی در شرق سوریه کشته شدند. این دومین حمله پهپادی علیه نیروهای وابسته به ایران در ۲۴ ساعت گذشته است.

این سازمان افزود شامگاه یکشنبه (۲۹ ژانویه) کاروان کامیون های دیگری در حومه البوکمال در شرق دیر الزور مورد حمله پهپادی قرار گرفت. هفت نفر از عناصر وابسته به رژیم ایران در این حمله کشته شدند.

به گزارش دیده بان حقوق بشر سوریه بامداد دوشنبه یک کوادکوپتر در همان منطقه کاروان وابسته به رژیم ایران را هدف گرفته که منجر به «کشته شدن فرمانده یکی از گروه های نظامی وابسته به ایران و دو نفر از همراهان (غیر سوری) او شد».

این نهاد خاطر نشان کرد «این سه نفر که در حمله امروز کشته شدند داشتند از محل وقوع حمله پهپادی شامگاه یکشنبه در مرز با عراق بازدید می کردند».

دیده بان حقوق بشر قادر به اعلام هویت کشته شدگان دو حمله و عامل حملات نشده است. هنوز هیچ طرفی مسئولیت حملات را نپذیرفته است.

حملات پهپادی شبانه شش کامیون یخچال دار را به محض عبور از مرز عراق به سوریه هدف قرار دادند. رامی عبد الرحمان مدیر سازمان دیده بان حقوق بشر سوریه به فرانس پرس گفته این کامیون ها حامل تسلیحات ایران بودند.

این سازمان افزود «دست کم دو کاروان کامیون این هفته از مرز عراق به سوریه وارد شدند که بار آنها در شهر المیادین تخلیه شد. این کاروان ها حامل تسلیحات پیشرفته برای گروه های وابسته به رژیم ایران بودند».

نیروهای ایرانی و گروه های مسلح وابسته به رژیم ایران به ویژه در مسیر بین دو شهر البوکمال و میادین مستقر هستند و تعداد آنها طبق آمار سازمان دیده بان حقوق بشر سوریه به ۱۵ هزار نفر می رسد.

استان دیرالزور به چندین منطقه نفوذ تقسیم شده است. عناصر رژیم سوریه و پیکارجویان ایرانی و گروه های وابسته به آنها در منطقه واقع در غرب رود فرات مستقر هستند. رود فرات دیر الزور را به دو بخش تقسیم کرده است. آن طرف رود فرات یعنی در بخش شرقی آن نیروهای دموکراتیک سوریه متمرکز هستند که از چندین گروه کرد و عرب تشکیل شده اند و از حمایت ائتلاف بین المللی ضد داعش به رهبری واشنگتن برخوردارند.

این منطقه هراز چند گاهی مورد حملات هوایی قرار می گیرد. ائتلاف بین المللی چندین بار از حمله هوایی به عناصر وابسته به ایران خبر داد.

اسرائیل هم مرتب حمله هوایی در سوریه انجام می دهد و جنگنده های اسرائیلی به مواضع نیروهای نظامی رژیم سوریه و مواضع ایران و حزب الله لبنان حمله می کنند.

اسرائیل به ندرت مسئولیت حملات هوایی به مواضع ایران در سوریه را می پذیرد اما مرتب می گوید که جلوی تلاش ایران برای تثبیت حضور نظامی در سوریه را می گیرد.

سوریه از ۲۰۱۱ گرفتار درگیری و جنگ خونین با دخالت طرف های متعدد شده است. این جنگ که حدود پانصد هزار نفر کشته برجا گذاشته منجر به ویرانی گسترده زیرساختارها و آوارگی و بی خانمان شدن بیش از نیمی از جمعیت سوریه در داخل و خارج کشور شده است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای