تأکید آمریکا بر پایبندی خود به توافق «چارچوب استراتژیک» با عراق

تأکید آمریکا بر پایبندی خود به توافق «چارچوب استراتژیک» با عراق

در تماس بایدن و السودانی با حضور ملک عبدالله دوم مطرح شد
جمعه, 3 فوریه, 2023 - 17:15

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا، شبهاتی را که در دوره گذشته دربارهٔ تغییر دولت کنونی عراق به رهبری محمد شیاع السودانی توسط کاخ سفید مطرح شده بود، برطرف کرد.

این امر طی تماس تلفنی رئیس‌جمهور آمریکا با نخست‌وزیر عراق انجام شد و طی آن وی تعهد ایالات متحده به ثبات عراق و توافق «چارچوب استراتژیک» را یادآور شد که روابط بین بغداد و واشینگتن را از زمان امضای آن در سال ۲۰۰۸، در دوره نخست‌وزیری نوری المالکی، نخست‌وزیر اسبق، تنظیم کرد.

در بیانیه کاخ سفید آمده‌است که بایدن در این تماس تلفنی با السودانی دربارهٔ «تحولات منطقه ای» گفت و گو کرد.

این بیانیه افزود: بایدن بر پایبندی ایالات متحده به چارچوب توافق راهبردی با عراق تأکید کرد و از تلاش‌های نخست‌وزیر برای تقویت حاکمیت و استقلال عراق قدردانی کرد.

کاخ سفید ادامه داد: رهبران دو کشور تعهد خود را برای اطمینان از اینکه داعش قادر به تهدید مجدد مردم عراق یا امنیت منطقه و بین‌المللی نخواهد بود، یادآور شدند.

در این بیانیه آمده‌است: «پرزیدنت بایدن از فرصت دیدار پادشاه اردن از کاخ سفید استفاده کرد و از او برای پیوستن به این تماس دعوت کرد. ملک عبدالله دوم بر حمایت اردن از عراق، از جمله از طریق پروژه‌های زیرساختی استراتژیک مشترک، تأکید کرد».

بایدن از سفر آتی فؤاد حسین، وزیر امور خارجه عراق و هیئت همراهش به واشینگتن در هفته آینده برای ادامه گفت و گو در مورد برنامه‌های توافق شده استقبال کرد.

تماس بایدن چند روز پیش از سفر مورد انتظار وزیر خارجه عراق به همراه علی العلاق، رئیس بانک مرکزی عراق، به واشینگتن برای گفت و گو دربارهٔ بحران افزایش قیمت دلار با بانک فدرال آمریکا صورت می‌گیرد.

عراق امیدوار است که به آن مهلت داده شود تا بتواند با کاهش قیمت دلار، ثبات بازار را تضمین کند.

نخست‌وزیر عراق دو روز پیش در یک مصاحبه تلویزیونی با شبکه رسمی عراق اشاره کرد که شرایطی وجود دارد که او را از سفر به ایالات متحده بازمی‌دارد.

این موضوع توسط منتقدان السودانی به این معنا تعبیر شد که آمریکا تمایلی به آن ندارد. با این حال، تماس بایدن این تردیدها را برطرف کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای