یاسر السقاف به «الشرق الاوسط»: می خواهم بخشی از نشاط فرهنگی در سعودی باشم

یاسر السقاف به «الشرق الاوسط»: می خواهم بخشی از نشاط فرهنگی در سعودی باشم

سریالی با بازی یاسر در حال فیلمبرداری است
یکشنبه, 5 فوریه, 2023 - 09:45
  یاسر السقاف در استدیو ضبط برنامه «فالک طیب» نسخه عربی Wheel of Fortune

فیلمبرداری «الابطال» با نقش آفرینی یاسر السقاف تمام شد و یاسر پس از این فیلم کوله باری از تجربه انسانی و هنری دارد. یاسر السقاف نه تنها پشت پرده ساخت فیلم را شناخته بلکه به ژرفای دنیایی که چیز زیادی از آن نمی دانست سفر کرد؛ دنیای افراد دارای نیازهای ویژه که برخی از آنها در این فیلم بازی کردند. یاسر در گفتگو با «الشرق الاوسط» گفت «کم هستند کسانی که با این گروه آشنا هستند یا تجربه ارتباط با آنها را داشته اند. چند ماه در کنار آنها هر روز در این فیلم بازی کردم. من در نقش خالد مربی ورزش چند نفر دارای نیازهای ویژه بازی کردم و خیلی چیزها از آنها یاد گرفتم و فهمیدم که آنها با ما هیچ تفاوتی ندارند». یاسر السقاف لحظه دورهمی به مناسبت پایان تصویربرداری یکی از سکانس ها را همواره به خاطر دارد. این سکانس به سکانس اصلی فیلم تبدیل شد.

پخش سریال سعودی «ابطال» که در سال ۲۰۲۲ در «شاهد»، برنامه پخش فیلم و سریال آغاز شد همچنان ادامه دارد و نقطه عطفی در فعالیت های السقاف به شمار می رود. این سریال السقاف را از عرصه تلویزیون به سینما برد و او را به عنوان نقش اصلی یک محصول سینمایی معرفی کرد. السقاف با بازی در «ابطال» موفق شد سرگرمی و هنر هدفمند و متعهد را یکجا جمع کند.

او درباره این هدف می گوید «از نظر فنی از سیر تا پیاز ساخت فیلم را یاد گرفتم چون در این فیلم نخواستم که صرفا بازیگر باشم بلکه وارد جزئیات پشت صحنه و تهیه و تولید فیلم شدم و یاد گرفتم که یک فیلم چه مراحلی را برای تهیه طی می کند. البته تجربه انسانی بر تجربه هنری غلبه کرد و بازیگران و دست اندرکاران «ابطال» همچون یک خانواده به هم نزدیک شدیم. حالا من می دانم که هر کدام از آنها در همه بخش ها چه استعدادهایی دارند که واقعا باید از آنها بهره گرفت. این پیام فیلم بود چون ما به عنوان یک گروه به این رابطه عمیق و پیوند بین همه اعضا باور داشتیم». 

پوستر فیلم «ابطال»


یاسر السقاف درباره تجربه بازیگری گفت «همواره دوست داشتم با برنامه و بدون عجله وارد عرصه بازیگری شوم. تجربه بازیگری را از دوران مدرسه شروع کردم و در مراسم مختلف همواره در گروه تئاتر بودم».

او در رشته مهندسی برق فارغ التحصیل شد اما بی درنگ سراغ چیزی رفت که به آن علاقه داشت. به قول یاسر السقاف یک ماجرای اتفاقی به فرصت تبدیل شد و وارد حوزه مجری گری شدم اما از این فرصت خوب استفاده کردم و تلاش کردم تا پیشرفت کنم.

یاسر السقاف ده سال مجری برنامه های گوناگون رادیویی بود و صدها برنامه تئاتر و نمایشنامه اجرا کرد.

یاسر السقاف مجری برنامه استعداد یابی «ویس» در شبکه ام بی سی شد و مخاطبان عرب در سطح وسیع با او آشنا شدند. این تجربه در فعالیت های رسانه ای یاسر السقاف کلیدی بود چون موفق به راه یابی به خانه های مردم در کشورهای عربی گوناگون شد. او درباره تجربه مجری گری برنامه «ویس» در ام بی سی گفت «این برنامه نقطه عطف سازنده برای من بود.  برنامه های استعداد یابی معمولا جالب توجه هستند اما من برنامه های فردی را ترجیح می دهم چون در برنامه های فردی توان نوآوری بیشتر می شود و این برنامه ها مجری محور هستند».

بخت با این مجری سعودی همراه بود و برنامه «فالک طیب»، نسخه عربی Wheel of Fortune مورد استقبال گسترده در جهان عرب قرار گرفت.

او درباره این تجربه می گوید «بله بخت واقعا با من یار بود تا بتوانم هر روز در شبکه ام بی سی (شبکه مردم عرب) برنامه اجرا کنم. همه چیز برای من خوب پیش رفت. فکر می کنم عامل اصلی وجود استعداد است که من آن را پرورش دادم و سرانجام نتیجه داد و دستاوردهایی داشتم که مورد استقبال مخاطبان عرب قرار گرفت».


 

یاسر السقاف مجری و گوینده و بازیگر سعودی


یاسر السقاف دوست ندارد که روزی بین بازیگری و مجری برنامه یکی را انتخاب کند چون هر دو را به یک اندازه دوست دارد. او در این باره افزود «بازیگری را به مجری گری ترجیح نمی دهم و بر عکس. به هر حال به نظر این دو شبیه هم هستند چون روبروی دوربین باید یک شخصیت را بازی کنی».

او خاطر نشان کرد «سعی می کنم در بازیگری و مجری گری خودم باشم و تا جای امکان صادقانه برنامه اجرا کنم چون دوست دارم مخاطبان گوینده و بازیگری که درون من هست را بپذیرند. مقبولیت از جانب مخاطبان اصل ماجراست و اگر این مقبولیت وجود داشته باشد شما همیشه محبوب خواهید بود». تجربه موفق بازی در فیلم «ابطال» باعث شد تا یاسر دوباره این تجربه را تکرار کند. او سال جدید میلادی را با فیلمبرداری یک سریال سعودی آغاز کرد که امسال پخش خواهد شد.

یاسر السقاف در ادامه گفتگو با «الشرق الاوسط» اظهار کرد «این سریال چند فصل دارد و فصل اول ۴ قسمت دارد. اصل قضیه تداوم و پشتکار است و اگر شما پشتکار داشته باشید موفق می شوید. اگر شما در فیلم های جذاب و پربیننده و موفق بازی کردید نباید دست از کار بکشید بلکه باید مهارت های خود را ارتقا دهید و حرفه ای شوید».

یاسر السقاف از اینکه درخشش او در عرصه مجری گری و بازیگری با شکوفایی و تحول در عرصه فرهنگ و هنر در سعودی همزمان شده ابراز خوشحالی می کند. او تحول فرهنگی را دنبال می کند و می گوید «این یک دوره بی نظیر تاریخی در سعودی است و برای اهل رسانه و اهل هنر حائز اهمیت می باشد».


او خاطر نشان کرد «نشاط و پویایی فرهنگی فعلی در سعودی و توجه و حمایت های بزرگ سران کشور از حوزه فرهنگ مایه افتخار بنده است. هدفم این است که بخشی از این رویه تحول ساز باشم که چهره خوبی از سعودی و استعدادهای کشور و هنر سعودی به جهان عرب و عرصه بین المللی ارایه می کند».

السقاف بر این باور است که نشاط فرهنگی جاری هنرمندان و فرهیختگان را برای کار و تولید بیشتر در راستای خدمت به جامعه سعودی و ارایه چهره ویژه از سعودی تشویق می کند.

او خود را برای فیلمبرداری بیش از یک سریال و دو فیلم در سال جاری آماده می کند که بناست در ۲۰۲۳ و ۲۰۲۴ اکران شوند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای