از شکست تحرکات داخلی؛ لبنان چشم انتظار دیدار فردا در پاریس

از شکست تحرکات داخلی؛ لبنان چشم انتظار دیدار فردا در پاریس

آمریکا از سیاستمداران لبنانی خواست تا گره ریاست جمهوری را «خودشان» حل کنند
یکشنبه, 5 فوریه, 2023 - 10:00

توجهات در لبنان به نشست پنج جانبه (پادشاهی عربی سعودی، ایالات متحده، فرانسه، مصر و قطر) فردا به میزبانی پاریس برای گفت و گو درباره بحران ریاست جمهوری در لبنان معطوف شده است.

اخیراً تحرکاتی در خصوص انتخابات ریاست جمهوری به ویژه بین ولید جنبلاط رئیس «حزب سوسیالیست ترقی خواه» و نبیه بری رئیس پارلمان صورت گرفته بود و دیدارهای دوجانبه دیگری نیز برگزار شد، اما با وجود سرمایه گذاری برخی بر این دیدارها، هیچ پیشرفتی اعلام نشد و هر یک از طرف ها به شرایط خود پایبند بودند. 

در این میان، «حزب سوسیالیست» اعلام کرد که ژنرال جوزف عون، فرمانده ارتش، در صدر فهرست نامزدها برای تصدی ریاست جمهوری قرار دارد. بر همین اساس، علیرغم اعتقاد مقامات لبنانی مبنی بر اینکه موضع قاطع از نشست پاریس خارج نخواهد شد، توجهات به آن جلب شده است.

دیروز زیاد مکاری وزیر اطلاع رسانی نزدیک به جنبش «مرده» به ریاست سلیمان فرنجیه وزیر سابق که مورد حمایت بری و حزب الله است، گفت که «بازیگران در داخل نتوانستند رئیس جمهور را انتخاب کند و بنابراین موضوع به بیرون کشیده می‌شود». او همچنین تعینن فرنجیه به عنوان «نامزد شیعیان» را رد کرد.

در واشنگتن، هیئت پارلمانی لبنان که هفته گذشته به آن سفر کرد و با اعضای کنگره و مقامات از جمله باربارا لیف، دستیار وزیر امور خارجه آمریکا در امور خاور نزدیک دیدار کرد، دیروز این کشور را ترک کرد.

باربارا لیف در این دیدار «به لبنانی‌ها توصیه کرد که خودشان ابتکار عمل را برای حل مشکل انتخاب رئیس‌جمهور به دست بگیرند».

یاسین یاسین، نماینده مستقل لبنان، به «الشرق الاوسط» گفت که دستیار وزیر امور خارجه آمریکا در رد هرگونه احتمال تکیه بر مداخله ایالات متحده در این مرحله، واضح است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای