تاکید سعودی بر اهمیت اقدام گروهی و بهبود شرایط مناسب برای گفتگو و صلح

تاکید سعودی بر اهمیت اقدام گروهی و بهبود شرایط مناسب برای گفتگو و صلح

تصویب قانون تشکیل شورای عالی هماهنگی سعودی و الجزایر
چهارشنبه, 8 مارس, 2023 - 22:00
شاهزاده محمد بن سلمان ریاست جلسه شورای وزیران در کاخ عرقه را بر عهده داشت (واس)

شورای وزیران سعودی بر اهمیت اقدامات گروهی برای مقابله با چالش های جهانی و بهبود شرایط مناسب برای گفتگو و صلح «در راستای رسیدن به دنیای امن تر و شکوفاتر برای بشریت» تاکید کرد.

اعضای شورای وزیران سعودی گفتند که حضور هیئت سعودی در نشست وزیران خارجه کشورهای گروه ۲۰ در دلهی نو، پایتخت هند گواه اهمیت اقدام گروهی از نظر دولت سعودی است.

جلسه شورای وزیران سه شنبه (۷ مارس) به ریاست شاهزاده محمد بن سلمان بن عبد العزیز ولیعهد و نخست وزیر در کاخ عرقه ریاض برگزار شد.

ولیعهد سعودی در آغاز جلسه درباره موضوعات نشست جداگانه ای که با رئیس جمهور اریتره و رئیس جمهور موزامبیک داشت صحبت کرد و گفت که در این نشست ها درباره روابط دو جانبه و زمینه های همکاری مشترک و راهکارهای افزایش و گسترش مناسبات گفتگو شد. 

شورای وزیران درباره مسائل منطقه و جهان رایزنی و بر اظهارات هیئت سعودی در چهلمین نشست شورای وزیران کشور عرب درباره اهمیت افزایش همکاری امنیتی و افزایش تلاش های یکپارچه برای مقابله با قاچاق مواد مخدر و عوامل تهدید کننده امنیت عربی تاکید کردند.

شورای وزیران افزود راه اندازی مرکز منطقه ای اقلیم در سعودی در راستای تلاش های دولت در منطقه و جهان برای حفاظت از محیط زیست و توجه به امور تغییر اقلیم است که در احداث ظرفیت دانش بنیان لازم برای افزایش سازگاری با تغییر اقلیم و کاهش آثار آن و دست یابی به پایداری با توجه به اهداف سند چشم انداز ۲۰۳۰ سعودی سهیم خواهد بود.

اعضای شورای وزیران از راه اندازی دور اول پروژه های وابسته به برنامه «شریک» (برنامه افزایش شراکت با بخش خصوصی) به ارزش بیش از ۱۹۲ میلیارد ریال سعودی ستایش کرد و گفت «این گام برجسته در روند برنامه شریک در راستای رسیدن به اهداف مد نظر خود و افزایش سرمایه گذاری های بخش خصوصی و افزایش محتوای بومی و افزایش تولید ناخالص داخلی سعودی است».

شورای وزیران اضافه کرد «روز پرچم که هر سال برگزار می شود و امسال ۱۱ مارس خواهد بود گامی برای تثبیت ارزش پرچم ملی است که ریشه در قدمت تاریخی حکومت سعودی از زمان تاسیس در سال ۱۱۳۹ هجری قمری (۱۷۲۷ میلادی) دارد و به عنوان نماد یکپارچگی و اتحاد و وحدت ملی از اهمیت صد چندان برخوردار است».

تعدادی از مصوبه های شورای وزیران از این قرارند: تصویب لایحه توافقنامه تشکیل شورای عالی سعودی و الجزایر و تصویب یادداشت تفاهم بین وزارت دادگستری سعودی و دفتر دادسرا و وزارت دادگستری در گامبیا و یادداشت تفاهم همکاری در حوزه گردشگری بین وزارت گردشگری سعودی و وزارت فرهنگ و اطلاع رسانی کویت و تصویب یادداشت تفاهم همکاری در زمینه آموزش زبان چینی بین وزارت آموزش سعودی و وزارت آموزش چین.

شورای وزیران همچنین لایحه پیوستن سعودی به کنوانسیون فونوگرام ها در مورد حمایت از تولیدکنندگان فنوگرام ها در برابر کپی غیر قانونی آوانگاشت ها و یادداشت تفاهم همکاری بین کمیسیون نظارت و مبارزه با فساد سعودی و کمیسیون مبارزه با فساد تایلند و موافقتنامه بین دولت سعودی و دولت یمن در حوزه پروژه های برنامه سعودی توسعه و عمران یمن را تصویب کرد.

شورای وزیران با تمدید مهلت صاحبان خودروهای اسقاطی برای ثبت نام در مراکز اسقاط موافقت کرد.

شورای وزیران لایحه پیشنهادی برای راه اندازی «برنامه جذب نمایندگی های منطقه ای شرکت های بین المللی در سعودی» را تصویب کرد که این برنامه زیر نظر هیئت مدیره کمیسیون سلطنتی شهر ریاض اجرا می شود.

تمدید عضویت دکتر ولید زاهد و دکتر عبد العزیز السویلم و مهندس علی بن عایض القرنی در هیئت مدیره مرکز ملی نظارت بر تعهد ضوابط زیست محیطی از دیگر مصوبات جلسه شورای وزیران بود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای