«برای بیروت»؛ نمایشگاه صنایع دستی و گلدوزی و لباس در هتل فنیسیا  

گرامیداشت زنان زحمتکش


رولا نعمه در این نمایشگاه غرفه رایگان دارد
رولا نعمه در این نمایشگاه غرفه رایگان دارد
TT

«برای بیروت»؛ نمایشگاه صنایع دستی و گلدوزی و لباس در هتل فنیسیا  


رولا نعمه در این نمایشگاه غرفه رایگان دارد
رولا نعمه در این نمایشگاه غرفه رایگان دارد

به ندرت اتفاق می افتد که هنرمندان شرکت کننده در یک نمایشگاه صنایع دستی یا هنرهای دیگر با بک گراند مختلف دور هم جمع شوند. نمایشگاه For you Beirut (برای بیروت) یکی از این رویدادهای نادر است و هر کدام از هنرمندان آن داستانی دارند. این نمایشگاه با روز زن و روز مادر در لبنان همزمان شده است. کلر سعادة و ثریا البابا گردانندگان نمایشگاه و مالک شرکت The Art of Events هستند. کلر و ثریا با این نمایشگاه در نظر داشتند به سه هنرمند زن لبنانی فرصتی برای معرفی آثارشان بدهند.
نمایشگاه از ۱۶ تا ۱۹ مارس در هتل فنیسیا در بیروت برگزار می شود و جنبه های انسانی گوناگون را پوشش می دهد. کلر سعاده و ثریا البابا در نظر داشتند کورسوی امیدی در شب تاریک و طولانی و بی پایان این روزهای مردم لبنان ایجاد کنند. اصل ماجرا یک چاشنی مهربانی بود که می تواند اوضاع را تغییر دهند و آنها هم با مهرورزی این نمایشگاه را آماده کردند.
زنان هنرمند در این نمایشگاه از بخش های گوناگون لبنان هستند که کارهایشان همچون گلدوزی و طراحی عبایه و قفطان و پیراهن مجلسی و جواهرات و تابلوهای نقاشی را به نمایش گذاشتند. شرکت کنندگان در نمایشگاه چهره های شناخته شده نیستند بلکه زنان سخت کوشی اند که برای تامین معیشت خود شب و روز کار می کنند.
گردانندگان نمایشگاه سعی کردند که زنان هنرمند لبنانی نیازمند را تشویق کنند و به این دلیل چند غرفه از نمایشگاه بدون دریافت اجاره بها به آثار این هنرمندان اختصاص دارد چون غالبا نمایشگاه ها از هنرمندان بابت اجاره غرفه ها اجاره بها می گیرند.
کلر سعاده در گفتگو با «الشرق الاوسط» گفت «هدف ما این است که غرفه های زنان هنرمند لبنانی تنگدست پیام امید به زنانی بدهد که زیر خط فقر زندگی می کنند و اینها عمدتا زنان سرپرست خانوار هستند که کسی نیست به دادشان برسد و در هزینه های دارو و اجاره بهای خانه و به طور عامل معیشت کمکشان کند. این غرفه ها شاید سرآغاز دوباره برای این زنان باشد. فراموش نکنیم که این ابتکار نام با شکوه «برای بیروت» را به یدک می کشد، پس وقتی زنان هنرمند را گرامی می داریم و دست یاری به سوی آنان دراز می کنیم در حقیقت چهره زیبای واقعی این پایتخت رنج دیده را نشان می دهیم. شهری که با همه رنج ها و دردها همچنان فرزندانش را با عشق در آغوش گرفته است».
سعاده معتقد است «ما در این نمایشگاه به دنبال معطوف کردن توجه به زنان هنرمند لبنانی هستیم که آثارشان شناخته شده نیست. این نمایشگاه همزمان با روز جهانی زن و (روز مادر در لبنان) برگزار شده که توجه به توانمند سازی و دراز کردن دست یاری به سمت زنان را بیشتر می کند».
رولا نعمه یکی از زنان هنرمندی است که در این نمایشگاه غرفه ای بدون پرداخت اجاره دارد. رولا و خواهرش که مبتلا به کم شنوایی است ساکن یک خانه کوچک در محله عجلتون الکسروانیه هستند. او گفت «این نمایشگاه بزرگ ترین فرصت من است. وقتی به عنوان هنرمند شرکت کننده در نمایشگاه پذیرفته شدم خوشحالی ام توصیف ناپذیر بود. ما زندگی با کرامت داشتیم اما به ناگاه همه چیز پس از بحران اقتصادی در لبنان و از دست دادن پدر و مادرمان دگرگون و وضع مالی من و خواهرم زینه خراب شد».
رولا افزود «ما یکی از خانواده های فقیر در لبنان هستیم و در لحظه زندگی می کنیم». رولا حتی وسیله نقلیه برای بردن تابلوهایش به محل برگزاری نمایشگاه نداشت. او در ادامه خاطر نشان کرد «امیدوارم مخاطبان از تابلوهایم خوششان بیاید. این نمایشگاه دریچه امیدی برای من است تا بتوانم زندگی باکرامت برای خودم و خواهرم فراهم کنم».
رای خوری یکی دیگر از ۳۵ زن هنرمندی است که کارهایشان در «برای بیروت» به نمایش گذاشته شده است. او می گوید «مادرم عاشق گلدوزی است و من هم این هنر را از او به ارث برده ام. از گلدوزی سعی کردم به سمت طراحی لباس مثل قفطان و عبایه و صنایع دستی مختلف بروم. این نمایشگاه فرصتی است تا هنر و استعداد مادرم در ۲۵ سال گذشته را به نمایش بگذارم. مادرم گلدوزی هایش را بدون ذکر نام به برندهای تجاری شناخته شده می فروشد و این برندها هم دوست دارند که این کارها را به عنوان محصولات خودشان معرفی کنند و به مادرم اشاره ای نمی کنند». رای فارغ التحصیل رشته دکوراسیون داخلی است. او و مادر و خواهرش در واقع یک خانواده هنرمند در صنایع دستی هستند و برای تامین معیشت خود یک بیزینس خانوادگی به راه انداخته اند.
جویل بحلق ملکه زیبایی سابق لبنان مهمان افتخاری و اسپانسر نمایشگاه «برای بیروت» است. این نمایشگاه یک جایزه مالی به یکی از زنان لبنانی زحمتکش اهدا می کند. سعاده در این باره می گوید «در این نمایشگاه بخش آثار هنری و صنایع دستی فروشی ستارگان و چهره های شناخته شده زن داریم. هنرمندان زن برخی آثارشان را به نمایشگاه اهدا کردند و ما به نوبه خود آنها را به بازدید کنندگان می فروشیم و مبلغی که دریافت می کنیم به یکی از زنان نیازمند لبنانی که سرپرست خانواده است اهدا می کنیم. ما در این راستا با ستارگان آواز تماس گرفتیم و آنها از این موضوع استقبال کردند و منتظر اقدام آنها هستیم».
نوال الزغبی و نجوی کرم و پاسکال مشعلانی و غیره وعده همکاری برای خرید آثار هنری و صنایع دستی این نمایشگاه دادند. اشیای اهدایی به نمایشگاه چندان گران قیمت نیستند و عمدتا هدایای کوچکی مثل یک لیوان یا فنجان قهوه و غیره هستند که جنبه یادگاری دارند. مردم این اشیا را می خرند تا از هنرمند و ستاره مورد علاقه خود یادگاری داشته باشند».هتل بانیان تری العلا؛ مهمان نوازی منحصر به فرد در گستره تاریخ


ویلایی رو به مناظر طبیعی زیبا (الشرق الاوسط)
ویلایی رو به مناظر طبیعی زیبا (الشرق الاوسط)
TT

هتل بانیان تری العلا؛ مهمان نوازی منحصر به فرد در گستره تاریخ


ویلایی رو به مناظر طبیعی زیبا (الشرق الاوسط)
ویلایی رو به مناظر طبیعی زیبا (الشرق الاوسط)

استان العلا تاریخ و فرهنگ و تفریح را در یک منطقه بیابانی زیبا و پر از ناهمواری های طبیعی و آثار تاریخی شگفت انگیز چندین میلیون ساله یکجا جمع کرده و به مقصد گردشگران از تمام کشورها تبدیل شده است.
هتل بانیان تری العلا اخیرا افتتاح شده که مجموعه ای از ویلاهای لوکس را در برمی گیرد. این ویلاها بر اساس معماری خیمه های عربی و با الهام از جنبه بادیه نشین گونه هنر معماری نبطی ساخته شده اند تا به بانیان تری العلا رنگ و بوی بومی بدهد. این هتل طوری طراحی شده که مهمانان آن از کلیه خدمات و امکانات لوکس برخوردار باشند.

بانیان تری مکانی آرام در مقصد گردشگری جذاب در سعودی (الشرق الاوسط)

بانیان تری العلا در دل کویر با استانداردهای هتل های لوکس ساخته شده است. این اقامتگاه بیابانی پنج ستاره در یکی از هیجان انگیزترین و جذاب ترین مقاصد گردشگری دنیا واقع شده و محوطه ای الهام گرفته از مناطق جذاب اطراف دره عشار بوده که مهمانانش از مناظر زیبا مثل شن های روان امتداد یافته تا شیب های تند ماسه سنگ ها و سازه های سنگی صعب العبور لذت می برند.

این اقامتگاه مجلل یک مجموعه سلامت با خدمات درمانی متعدد دارد (الشرق الاوسط)

مهمانان این خلوتگاه بیابانی می توانند با برنامه ها و تورهای متعدد و سفرهای ماجراجویانه و هیجان انگیز بخش های جدیدی از میراث تاریخی استان العلا را کشف کنند. این تورها هر کدام گوشه ای از پیشینه و قدمت تاریخی استان العلا و ساکنانش در طول تاریخ را نشان می دهند.
این اقامتگاه لوکس دو رستوران دارد؛ رستوران تایلندی معروف «زعفران» Saffron با غذاهای مدرن با کیفیت و رستوران Harrat که علاوه بر غذاهای محلی همه جنبه های فرهنگی و هنری و صنایع دستی بومی منطقه را به نمایش می گذارد.
اقامتگاه لوکس بانیان تری همچنین یک مرکز اسپا و سلامت آسیایی و بومی با خدمات رفاهی بسیار مجلل دارد.

اقامتگاه بانیان العلا چندین مجتمع بزرگ ویلایی لوکس از جمله ویلاهای یک اتاق خوابه با استخر و ویلاهای دو اتاق خوابه و ویلاهای لوکس سه اتاق خوابه با حفظ امنیت و حریم خصوصی و آرامش مهمانان دارد.

رستورانی که با الهام از محیط این اقامتگاه غذاهای محلی سرو می کند (الشرق الاوسط)

بانيان تری العلا اقامت لوکس در فضای آرام را فراهم می کند و مهمانان می توانند در این مجموعه لوکس در کلاس های یوگا شرکت کنند و از انواع روش های مدیتیشن درمانی رایگان برخوردار شوند.
رستورانی که با الهام از محیط این اقامتگاه غذاهای محلی سرو می کند (الشرق الاوسط)

مسئولان این هتل بیابانی عمدتا بر روی ارایه برنامه های منحصر به فرد برای یک آغاز تازه تمرکز دارند. بانیان تری العلا موقعیت جغرافیایی بی نظیری در دره عشار دارد و تالارهای متعددی برای برگزاری مراسم ازدواج مجلل و میزبانی رویدادهای اجتماعی طبق ذوق و سلیقه مهمانان را در خود جای داده است.

ویلای ۳ اتاق خوابه (الشرق الاوسط)

گفتنی است که شهر العلا در سعودی در گزارش سازمان جهانی گردشگری در فهرست پرتوریستی ترین شهرهای دنیا صدر نشین شد. این گزارش همچنین افزود العلا محوطه ای فوق العاده و بی نظیر برای میراث طبیعی و بشریت با قدمت چندین هزار ساله است.

بانیان تری مکانی آرام در مقصد گردشگری جذاب در سعودی (الشرق الاوسط)

سازمان جهانی گردشگری خاطر نشان کرد که العلا با کوه های بلند و بیش از ۹۰۰ تاسیسات و آموزشگاه کوزه گری و جواهر سازی و صنایع دستی محلی به مقصد اصلی گردشگری در سعودی تبدیل شده است