روز زن در مصر؛ توانمند سازی در دستگاه قضا و اقتصاد و ورزش

روز زن در مصر؛ توانمند سازی در دستگاه قضا و اقتصاد و ورزش

چهارشنبه, 8 مارس, 2023 - 00:15
انتصار السیسی بانوی اول مصر و دو نفر از زنان موفق در مراسم روز زن (شورای ملی زنان)

كابينه مصر در روز جهانی زن (۸ مارس) سندی درباره اقدامات دولت برای توانمند سازی زنان با داده ها و بیانیه های متعدد و ویدیوهای کوتاه و بروشورهای اطلاع رسانی درباره دستاوردهای زنان مصر در تمامی بخش ها منتشر کرد.

مرکز داده ها و پشتیبانی تصمیم وابسته به کابینه مصر ویدیویی درباره «زنان مصری در فهرست صد زن کارآفرین موفق در خاورمیانه نشریه فوربس» منتشر کرد که بر اساس ۱۲ نفر از زنان موفق مصر در سال ۲۰۲۳ در فهرست صد زن کارآفرین موفق در خاورمیانه فوربس قرار گرفتند. این زنان مصری حضور موفق و درخشانی در حوزه های مختلف اقتصادی همچون بانکداری و خدمات مالی و نفت و گاز و نظام سلامت و خرده فروشی و دستگاه قضایی و سرمایه گذاری و تجارت الکترونیک و خدمات لجستیکی و بیمه دارند.

این نهاد کابینه مصر همچنین پادکست نوشته خانم دکتر هبه شاروبیم با عنوان «آینده توانمند سازی زنان در پرتو استراتژی ملی توانمند سازی زنان ۲۰۳۰» منتشر کرده است. نویسنده این مقاله که عضو مجلس سنای مصر و استاد ادبیات انگلیسی دانشگاه اسکندریه است به تاریخ جنبش زنان در مصر و رویکرد دولت برای توانمند سازی زنان در حوزه سیاست و بخش های اصلی استراتژی ملی ۲۰۳۰ و نقش این استراتژی در توانمند سازی زنان و تاثیر خانواده و نظام آموزشی و گفتمان دینی و رسانه ها و غیره در توانمند کردن زنان پرداخته است.

مرکز داده ها و پشتیبانی تصمیم وابسته به کابینه مصر در حوزه بهداشت باروری و تنظیم خانواده بروشورهایی درباره آمار بهداشت خانواده در مصر منتشر کرد. این آمار از سوی سازمان مرکزی بسیج عمومی و آمار برای اولین بار در سال ۲۰۲۱ انجام شد. در این بروشورها همچنین به نتایج و دستاوردهای برنامه های بهداشت و سلامت دولت مصر در سال های اخیر اشاره شد که منجر به بهبود قابل ملاحظه در حوزه مراقبت های بارداری در مصر شده. مراقبت های بارداری در مصر از ۷۰ درصد در ۲۰۱۴ به ۹۰ درصد در سال ۲۰۲۱ رسیده. استفاده از روش های تنظیم خانواده از ۵۸.۵ درصد در ۲۰۱۴ به ۶۶.۴ درصد در ۲۰۲۱ افزایش یافته است.

کابینه مصر همچنین در بخش دیگری از این سند به بسنت حمیده به عنوان یکی از الگوهای موفق در حوزه ورزش زنان در مصر اشاره کرده است. بسنت حمیده با قهرمانی در رقابت های دوومیدانی در بازی های مدیترانه ای الجزایر در شاخه دو ۲۰۰ متر در ماه ژوئیه ۲۰۲۲ به مدال طلا دست یافت. 

این سند به نقش زنان در حوزه محیط زیست و تغییر آب و هوا پرداخت و گفت که دولت مصر تلاش های بسیاری برای کاهش آثار تغییر اقلیم انجام داده و در کنار آن توانمند سازی زنان را مد توجه قرار داده است. کمپین های آگاهی بخشی و اطلاع رسانی برای زنان در مورد روش های نوین دوستدار طبیعت در تولید محصولات کشاورزی و ابتکارهای گوناگون در مورد روش های کاهش انتشار گازهای گلخانه ای راه اندازی شده و فعالیت می کنند.

طرح بین المللی سند چشم انداز مصر در حوزه زنان و محیط زیست و تغییر اقلیم ۷ بخش اصلی دارد: رفع موانع مشارکت زنان در حاکمیت قانون زیست محیطی و آگاهی بخشی و تغییر رفتار و افزایش ارزیابی ها و داده ها در حوزه مسائل زنان و غیره.

این سند افزود «زنان کارآفرین موفق در حوزه نگهداری و پرورش حیوانات به ۳ هزار و ۱۸۸ نفر در مصر رسیده است. دولت مصر با برنامه ها و پروژه های متعددی در راستای توانمند سازی زنان این کشور تلاش می کند که در این میان می توان به برنامه ملی تحول خانواده در مصر و برنامه پس انداز و وام دیجیتال (تحویشه) و برنامه توانمند سازی اقتصادی زنان (رابحه) و ابتکار  She leadsو پروژه She Trades Egypt و ابتکار «زنان پیشرو» اشاره کرد.

هیات وزیران مصر گفت که مصر گام های بلندی در حوزه قضایی داشته و  قضات زن در سال ۲۰۲۲ برای اولین بار در تاریخ مصر موفق شدند در شورای دولتی و دادستانی عمومی کار کنند. عبد الفتاح السیسی در سال ۲۰۲۱ طی فرمانی ۹۸ قاضی زن را در شورای دولتی منصوب کرد که در شعبه های مختلف آغاز به کار کردند.

در این راستا خانم دکتر مایا مرسی رئیس شورای ملی زنان و رئیس هیئت مصر در شصت و هفتمین نشست کمیسیون مقام زن سازمان ملل سه شنبه حاضر بودند و آنها در نشست دیگری که در حاشیه جلسه کمیسیون مقام زن برگزار شد نیز شرکت کردند. این نشست توسط دولت مصر و یونیسف و صندوق جمعیت ملل متحد درباره «چارچوب ملی سرمایه گذاری و توانمند سازی دختران مصر» برگزار شد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای