استقبال مسکو از «نقش ریاض برای پایان دادن به جنگ در اوکراین»

استقبال مسکو از «نقش ریاض برای پایان دادن به جنگ در اوکراین»

دیپلماسی فعال و پویای سعودی در روسیه
پنجشنبه, 9 مارس, 2023 - 08:30
لاوروف به شاهزاده فیصل در مسکو خوشامد گفت (آرشیو)

شاهزاده فیصل بن فرحان وزیر خارجه سعودی پنجشنبه (۹ مارس) از آمادگی کشورش برای افزایش و گسترش روابط همه جانبه با مسکو خبر داد.
او در جلسه با سرگئی لاوروف همتای روسی اش در مسکو افزود که امیدوار است گفتگوهای امروز در ایجاد دیدگاه های مشترک و حمایت از روابط دو جانبه سهیم باشد.
وزیر خارجه سعودی ۲۶ فوریه به اوکراین سفر کرده بود.
شاهزاده فیصل توضیح داد که او و لاوروف درباره چالش های جهانی گفتگو و در خصوص بحران های بین المللی تبادل نظر کردند.
او افزود «همواره فرصت های تازه ای در روابط بین دو کشور دوست وجود دارد و ما برای تقویت و تحکیم فرصت ها در حوزه های گوناگون تلاش می کنیم».

وزیر خارجه سعودی از هماهنگی فعلی در حوزه های گوناگون بین دو کشور ستایش کرد و گفت ما در گسترش روابط مشترک و هماهنگی برای مقابله با چالش های بین المللی همکاری می کنیم.
از سوی دیگر مترجم پیام خوشامدگویی سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه و استقبال مسکو از تلاش سعودی برای ایفای نقش فعال در حل و فصل مشکلات منطقه و نیز مشکلات بین المللی را به وزیر خارجه سعودی منتقل کرد.
لاوروف خاطر نشان کرد «همکاری دائم و متقابل» در سطح وزرا و مقامات دولتی و نیز در حوزه های تجارت و اقتصاد و سرمایه گذاری بین ریاض و مسکو اهمیت دارد».
او اظهار کرد «روسیه و سعودی همواره برای برداشتن گام های ضروری در راستای گسترش همکاری توافق دارند».
وزیر خارجه سعودی و همتای روسی اش پس از نشست در پشت درهای بسته کنفرانس خبری مشترک داشتند و وزیر خارجه سعودی گفت «دولت سعودی آمادگی انجام اقدامات ضروری برای پایان دادن به درگیری در اوکراین را دارد. ما آماده تسهیل کردن گفتگو بین روسیه و اوکراین هستیم».
لاوروف در واکنش به اظهارات وزیر خارجه سعودی با استقبال از «نقش ریاض برای پایان دادن به جنگ در اوکراین» گفت «نقش سعودی درباره بحران اوکراین صرفا به مبادله اسیران محدود نیست». او افزود «(رئیس جمهور اوکراین ولودیمیر) زلنسکی است که نمی خواهد گفتگو کند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای