گرامیداشت روز پرچم سعودی برای اولین بار: نماد ملی وحدت و ثبات

گرامیداشت روز پرچم سعودی برای اولین بار: نماد ملی وحدت و ثبات

ملک سلمان بن عبد العزیز جلوی پرچم و سمت چپ ملک فهد بن عبد العزیز پادشاه فقید
شنبه, 11 مارس, 2023 - 19:30

روز پرچم ملی در سعودی برای اولین بار گرامی داشته می شود و این روز هر سال ۱۱ مارس خواهد بود. روز پرچم فرصتی برای گرامیداشت این نماد ملی است که از تشکیل حکومت سعودی و طی سیصد سال همواره نماد وحدت و حاکمیت ملی و گواه دوران تاسیس و یکپارچه کردن و تشکیل و تثبیت این حکومت بوده است.

روز پرچم سعودی هر ساله در ۱۱ مارس برگزار خواهد شد چه اینکه پرچم سعودی به شکل کنونی اش در چنین روزی بود که توسط ملک عبد العزیز آل سعود به عنوان شعار دولت سعودی و نماد ارزش های دولت، توحید و عدالت و اقتدار و توسعه و رفاه به رسمیت شناخته شد. 

روز پرچم سعودی به جشن های ملی سالانه سعودی اضافه خواهد شد و در شهرهای کشور در راستای تقویت ارزش های ملی و گرامیداشت نمادها و ارزش های سعودی برگزار می شود. خیابان های اصلی و میادین پایتخت سعودی با پرچم های سبز مزین شدند.

پرچم سعودی از همان آغاز شکل گیری تا حالا در اندازه ها و اشکال گوناگون بوده است؛ در ابتدا مربع و سپس مستطیل شد.

وزارت فرهنگ و کمیسیون توسعه دروازه الدرعیه و سازمان های دیگر در سعودی مراسم متنوع و برنامه های گوناگون در روز پرچم ملی دارند. وزارت فرهنگ سعودی برنامه های فرهنگی و هنری متنوع در میدان العدل ریاض ترتیب داده که شامل چند نمایشنامه و نگارخانه ای درباره سیر تحول و گاهشمار پرچم و نمادهای و پیام های آن و پیوند ژرف بین شهروندان و پرچم سعودی است. 

کوچه پس کوچه های بافت قدیمی منطقه باستانی الدرعیه که شاهدان تشکیل اولین هسته حکومت سعودی ۳۰۰ سال پیش بودند مزین به پرچم های سبز شدند. کمیسیون توسعه دروازه الدرعیه برنامه ویژه برای روز پرچم و نیز برنامه های جالب دیگر برای گرامیداشت المان های فرهنگی ترتیب داده است که یکی از این برنامه ها «سوق الموسم» (بازار موسم) است. بازار هفتگی موسم در پارک الطریف تا ماه مه در راستای احیای نمادین یکی از بازارهای باستانی و روند بانشاط و پویای تجارت در الدرعیه، خاستگاه حکومت سعودی برگزار می شود.

الدرعیه همچنین خاستگاه رقص ملی العرضه در سعودی است که برنامه های متنوعی برای گرامیداشت این المان فرهنگی برگزار می شود. اولین دوره ابتکار «الدرعیه خاستگاه العرضه» با روز پرچم سعودی همزمان شده است و هدف تعمیق و تثبیت این نماد با قدمت طولانی را دنبال می کند. العرضه از الدرعیه که خاستگاهش است در حافظه جمعی مردم سعودی نقش بسته است. 

حکایت پرچم ملی سعودی به عنوان نماد ملی کشور از زمان تاسیس دوران اول حکومت سعودی توسط امام محمد بن سعود در سال ۱۷۲۷ آغاز شد. پرچم سعودی بخشی از میراث عربی اسلامی است که نماینده یک کشور و از جمله نمادهای حاکمیت ملی آن است.

پیوند مردم سعودی و پرچم به عنوان نماد میهن دوستی طی سیصد سال از زمان تاسیس حکومت سعودی شکل گرفت و عمیق شد. شکل و اندازه پرچم سعودی طی سالیان سال دستخوش تغییر اندک بوده است. پارچه پرچم سعودی از زمان امام محمد بن سعود ابریشم بوده و امام ترکی بن عبد الله از پرچم سعودی به عنوان نماد یکپارچگی و اتحاد بخش های مختلف کشور استفاده کرد.

پرچم سعودی ۱۱ مارس ۱۹۳۷ در شکل و شمایل فعلی به رسمیت شناخته شد. در چنین روزی بود که ملک عبد العزیز پس از یکپارچه کردن سعودی پرچم سعودی را به شکلی که امروز می شناسیم به عنوان پرچم ملی سعودی اعلام کرد.


اخبار مرتبطپیشنهاد ما

چند رسانه‌ای