تونسی ها از خیر برخی سنت های رمضانی گذشتند

تورم به رغم اقدامات دولت همچنان اوج می گیرد  

بازار بن عروس (رویترز)
بازار بن عروس (رویترز)
TT

تونسی ها از خیر برخی سنت های رمضانی گذشتند

بازار بن عروس (رویترز)
بازار بن عروس (رویترز)

بسمه مرزوقی پاهایش را روی زمین می کشید و در بازار مرکزی در ایالت نابل در شمال شرق تونس پرسه می زد. توی دستش یک کیسه سبزی و چند دانه گوجه بود. بسمه به خبرگزاری رویترز گفت «تورم افسارگسیخته و افزایش دیوانه بار قیمت ها نفس ما را بریده است و با این حال و روزی که داریم مجبور شدیم آداب و رسوم آبا و اجدادمان را کنار بگذاریم. ماه رمضان برای ما یادآور آداب و سنن قشنگ آن بزرگان است اما حالا خیلی از این آداب و رسوم همچون تهیه برخی غذاها و شیرینی های رمضان و عید را کنار گذاشتیم».
سفره مردم تونس در ماه رمضان کوچک تر شده و آنها با توجه به گرانی سرسام آور دیگر نمی توانند غذاهای مرسوم در ماه رمضان را تهیه کنند. خرید شیرینی عید فطر مثل «الصمصمه» کاهش پیدا کرده. مواد لازم برای تهیه «الصمصمه» میوه خشک و کره و شکر است اما اکثر مردم با توجه به گرانی یا کمبود مواد اولیه همچون شکر دیگر آن را تهیه نمی کنند. مردم تونس ساعت ها در صف شکر می ایستند.
مردم تونس گرفتار بحران نفسگیر اقتصادی و کمبود شدید کالاهای اولیه و افزایش قیمت سوخت و حمل و نقل هستند که باعث افزایش فشارهای مادی شده و جیب مردم را خالی کرده است و افزون بر این دولت بناست که یارانه را به طور تدریجی قطع کند.
شریفه بن عربیه زن بیوه ای است که پس از ۱۸ سال کار در یک کارگاه خیاطی ۱۲۰ دلار در ماه مستمری می گیرد. او مشکلات معیشتی  متعددی دارد و حقوق ناچیزش نه برای دارو کافی است نه برای خرید غذا چون گرانی بیداد می کند. طبق آمار «سازمان ملی آمار» قیمت مواد غذایی در ماه مارس افزایش ۱۵.۷ درصدی داشته است. گوشت گوسفند ۳۴.۲ درصد و تخم مرغ ۳۱.۳ درصد و مرغ ۲۳.۸ درصد و روغن ۲۳.۷ درصد گران تر شده اند. آثار بحران اقتصادی در تونس بر معیشت خلدون بن عمو کارمند بازنشسته ۶۵ ساله کمتر از شریفه است چون دختر خلدون در یک کشور خلیجی کار می کند و ماهانه برایش پول می فرستد و بدین ترتیب خلدون و همسرش تا اینجای کار توانسته اند با این گرانی و افزایش هزینه معیشت سر کنند.
«سازمان حمایت از مصرف کننده در تونس» گفت دیگر نمی شود دقیقا گفت چه استانداردهایی برای کنترل هزینه مردم تونس باید گذاشته شود چون قیمت ها سر به فلک کشیده و این تورم سرسام آور علاوه بر کالاهای مصرفی به حوزه های دیگر مثل حمل و نقل و سوخت و اینترنت و اجاره بها و انرژی نیز رسیده است.
عمار ضیه رئیس این سازمان گفت «قبلا می گفتیم که میانگین درآمد ما بین هزار و هزار و ۵۰۰ دینار باید باشد اما حالا این درآمد برای تامین هزینه معیشت در تونس کافی نیست».
مردم تونس عمدتا همیشه آداب و رسوم سالانه در رمضان را بی کم و کسری به جا می آورند و سال پیش نیز به رغم شرایط اقتصادی دشوار و گرانی به آداب و رسوم آبا و اجدادی شان پایبند بودند اما امسال دیگر وضع تغییر کرده و مردم مجبور شدند که برخی آداب و سنت ها را به ویژه در مورد عادت های غذایی رمضانی را کنار بگذارند و دیگر غذاهای گران قیمت مثل غذاهای با گوشت گوسفند تهیه نمی کنند چون قیمت یک کیلو گوشت گوسفند شده ۱۵ دلار. مصرف لبنیات و میوه خشک و تخم مرغ و دیگر مواد غذایی همیشگی سر سفره تونسی ها در ماه رمضان کاهش پیدا کرده است.
لطفی الریاحی رئیس سازمان «مدیریت رفتار مصرف کننده» گفت قیمت های سربه فلک کشیده محصول عملکرد دولت است.
دولت تونس اقدامات متنوعی برای کنترل قیمت ها قبل از ماه رمضان در نظر گرفت. تعیین حاشیه سود و تعیین سقف قیمت برای کالاهای اصلی مثل تخم مرغ و مرغ و برخی میوه ها همچون موز و سیب و بازارچه های خرید ارزان در مناطق مختلف و نظارت بر خرده فروشان از جمله این اقدامات هستند.
شریفه آه بلندی کشید و گفت «دوست ندارم خیلی به این اوضاع فکر کنم. در لحظه زندگی می کنم. هرچه خدا خواست همان می شود».واشنگتن: جنگ علیه داعش تمام نشده است

واشنگتن: جنگ علیه داعش تمام نشده است
TT

واشنگتن: جنگ علیه داعش تمام نشده است

واشنگتن: جنگ علیه داعش تمام نشده است

در آستانه میزبانی ریاض از نشست ائتلاف بین المللی برای مبارزه با داعش، یک مقام ارشد آمریکایی پایان جنگ علیه این سازمان را رد کرد و گفت، جنگ علیه داعش تمام نشده است، هرچند که نسبت به 5 یا 10 سال پیش «ضعیف تر و پراکنده تر» شده است.
ایان مک کوری، معاون فرستاده ویژه آمریکا در ائتلاف بین‌المللی برای مبارزه با داعش در گفت‌وگو با باروزنامه «الشرق الاوسط» گفت: نشست وزیران که در هشتم ژوئن به میزبانی ریاض برگزار خواهد شد، فرصتی عالی برای احیای ائتلاف بین‌المللی برای مبارزه با داعش است.
وی افزود: به لطف سخاوت و رهبری میزبان سعودی ما، این نشست فرصتی عالی برای تقویت مجدد ائتلاف و افزودن شتاب بیشتر به آن خواهد بود.
مک کوری بر تقویت تلاش‌های ائتلاف برای مبارزه با تروریسم در غرب آفریقا و ساحل تاکید کرد و از تلاش‌ها برای گسترش دامنه همکاری با کشورهایی که منابع و تخصص در مبارزه با تروریسم دارند و به اشتراک گذاشتن آنها با دولت‌های آفریقایی با تمرکز بر تشویق بیشتر به همکاری و تعامل بین کشورهای منطقه خبر داد.
مک کوری در مورد عراق، نسبت به توانایی نیروهای عراقی برای مبارزه با هر گروه باقی مانده از داعش در کشور ابراز خوش بینی کرد و گفت: «ما از نزدیک با دولت نخست وزیر السودانی کار می کنیم. نیروهای امنیتی عراق قابلیت های استثنایی را توسعه داده اند».
مک کوری درباره ادامه حضور نیروهای ائتلاف در عراق توضیح داد: «ما با (نیروهای عراقی) مشارکت طولانی مدت داریم. ما هنوز یک بخش آموزشی نظامی داریم که به نیروهای امنیتی عراق مشاوره می دهد».
وی ادامه داد: «من فکر می‌کنم آنها (نیروهای عراقی) به موفقیت‌های زیادی در مبارزه با هسته‌های داعش دست یافته‌اند».


حمایت طولانی‌مدت گروه هفت از اوکراین

حمایت طولانی‌مدت گروه هفت از اوکراین
TT

حمایت طولانی‌مدت گروه هفت از اوکراین

حمایت طولانی‌مدت گروه هفت از اوکراین

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین، دیروز نشست سران گروه هفت در هیروشیما را با وعده حمایت نظامی و دیپلماتیک بلندمدت کشورهای عضو این گروه ترک کرد.
زلنسکی در دیدار سران کشورها و دولت‌های کشورهای عضو، وعده ای از آمریکا برای تحویل مهمات، توپخانه و خودروهای زرهی جدید به ارزش ۳۷۵ میلیون دلار به کشورش دریافت کرد، علاوه بر این، وی چراغ سبز واشنگتن، برای تأمین هواپیماهای جنگنده اف ۱۶ دریافت کرده، مهماتی که اوکراین مدت هاست خواستار آن بوده‌است.
زلنسکی روز گذشته (شنبه) همزمان با اعلام روسیه مبنی بر سقوط شهر باخموت اوکراین به دست نیروهای این کشور وارد هیروشیما شد.
این شهر شاهد طولانی‌ترین و مرگبارترین نبردها از زمان آغاز تهاجم روسیه در فوریه ۲۰۲۲، به این کشور بوده‌است.
رئیس‌جمهور اوکراین دیروز تأیید کرد که نیروهای روسی در داخل باخموت هستند، اما شهر «اشغال نشده» است.
وی در نشست خبری در حاشیه اجلاس سران «گروه هفت» گفت: امروز آنها در باخموت هستند. وی افزود: امروز باخموت توسط روسیه اشغال نشده‌است.
جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا پس از گفت و گو با زلنسکی در حاشیه این اجلاس گفت که روسیه عزم متحدان اوکراین را «نخواهد شکست».
وی افزود که به همتای اوکراینی خود اطمینان داد که حمایت واشنگتن و سایر کشورها از کی یف «تضعیف نخواهد شد. پوتین همان‌طور که فکر می‌کرد عزم ما را نخواهد شکست».
این دیدار میان زلنسکی و بایدن پس از آن صورت گرفت که بایدن طی چند روز گذشته اعلام کرد که به متحدان برای تحویل جنگنده‌های F-16 ساخت آمریکا به اوکراین چراغ سبز نشان داده‌است؛ در تصمیمی که رئیس‌جمهور اوکراین آن را «تاریخی» دانست.
واشنگتن اکنون از ابتکار مشترک متحدان خود برای آموزش خلبانان اوکراینی روی این هواپیماها حمایت خواهد کرد.
در طول دوره این آموزش که ماه‌ها به طول می‌انجامد، غرب تصمیم خواهد گرفت که چه زمانی و چه تعداد هواپیما تحویل داده شود و همچنین کشورهایی که آنها را ارائه خواهند کرد.


الجمیلی: صدام از شیراک و عون حمایت مالی کرده‌است

الجمیلی: صدام از شیراک و عون حمایت مالی کرده‌است
TT

الجمیلی: صدام از شیراک و عون حمایت مالی کرده‌است

الجمیلی: صدام از شیراک و عون حمایت مالی کرده‌است

سالم الجمیلی، مدیر وقت بخش آمریکا در سرویس اطلاعات رژیم حزب بعث عراق، در این قسمت از مصاحبه با «الشرق الاوسط» می‌گوید که صدام حسین رئیس‌جمهور فقید عراق از کمپین انتخاباتی ژاک شیراک در فرانسه حمایت مالی کرده‌است، او همچنین از بی نظیر بوتو، نخست‌وزیر فقید پاکستان حمایت کرد و به او در پیروزی در انتخابات کمک کرد.
الجمیلی بازگو می‌کند که چگونه رژیم صدام در جریان «جنگ آزادسازی» ژنرال لبنانی میشل عون که با هدف بیرون راندن ارتش سوریه از لبنان اعلام کرده بود، از ژنرال لبنانی حمایت مالی و نظامی کرد.
او می‌گوید: «صدام تصمیم گرفت رئیس‌جمهور فقید حافظ اسد را مجازات کند، زیرا او خط لوله نفت عراق را که از سوریه به بانیاس می‌گذشت، در جریان جنگ ایران و عراق متوقف کرد؛ بنابراین دستور پشتیبانی عون را صادر کرد و ما خودروهای زرهی، مهمات و ۱۱ میلیون دلار در اختیار او گذاشتیم».
او از حمایت نظامی عراق از مخالفان حکومت سرهنگ معمر قذافی می‌گوید، پس از اینکه مشخص شد او موشک‌های اسکاد به ایران داده‌است که برای بمباران بغداد در طول جنگ ایران و عراق از آن استفاده می‌کرد.
الجمیلی همچنین در مورد تلاش برای ترور دانیل میتران، همسر فرانسوا میتران، رئیس‌جمهور فقید فرانسه، پس از تبلیغ دربارهٔ مسئله حلبچه و استفاده عراق از سلاح‌های شیمیایی صحبت کرد، بنابراین تصمیم گرفته شد که به رفتار او پایان داده شود.
وی در جولای سال ۱۹۹۲ برای بازدید از استان سلیمانیه به زیارت یادمان شهدای حلبچه رفته بود که در مسیر وی یک بمب جاسازی شده بود که به طرز معجزه آسایی جان سالم به در برد.


اردوغان خطاب به رای‌دهندگان: مرا فدای پیاز و سیب زمینی نخواهید کرد

اردوغان خطاب به رای‌دهندگان: مرا فدای پیاز و سیب زمینی نخواهید کرد
TT

اردوغان خطاب به رای‌دهندگان: مرا فدای پیاز و سیب زمینی نخواهید کرد

اردوغان خطاب به رای‌دهندگان: مرا فدای پیاز و سیب زمینی نخواهید کرد

رقابت بین رجب طیب اردوغان، رئیس‌ جمهور ترکیه و کمال قلیچداراوغلو، رئیس حزب جمهوری‌ خواه خلق، پس از رسیدن به آخرین لحظات قبل از انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری در ۱۴ ماه مه، تشدید شده‌است.
اردوغان از حامیانش خواست با وجود هزینه‌های سنگین زندگی و شرایط سخت اقتصادی در کشور، از او حمایت کنند و او را قربانی نکنند.
وی شامگاه پنجشنبه در جمع مردمی که در گیرسون واقع در منطقه دریای سیاه در شمال ترکیه تجمع کرده بودند، گفت: می‌دانم که شما رهبر خود را فدای پیاز و سیب زمینی نخواهید کرد.
اشاره اردوغان به افزایش سرسام‌آور قیمت پیاز و سیب‌زمینی بود.
قیمت یک کیلوگرم پیاز به ۳۰ لیر ترکیه (حدود ۱٫۶ دلار) و قیمت هر کیلوگرم سیب زمینی به ۲۰ لیر ترکیه (بیش از یک دلار) رسید که نارضایتی زیادی را در بین مردم ترکیه پیش از انتخابات ایجاد کرد.
علاوه بر این، اردوغان در جریان نشست عمومی در گیرسون، به مخالفان حمله کرد.

EPA

او با اشاره به رهبران «پ‌ک‌ک» در شمال عراق، اتهامات خود را به رهبران حزب «میز شش» مبنی بر همراهی با تروریست‌ها و دریافت دستورالعمل از کوه‌های قندیل تکرار کرد.
از سوی دیگر، قلیچداراوغلو در یک مصاحبه تلویزیونی نسبت به «تحریکات و حملات مسلحانه» هشدار داد که به گفته او در صورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری در ۱۴ می ممکن است رخ دهد.
او از هوادارانش خواست در خیابان‌ها جشن نگیرند.


رئیس واگنر از مسکو خواست باخموت را به قدیروف واگذار کند


 
سامانه های دفاعی پاتریوت که به گفته کی یف موشک کینژال روسیه را سرنگون کردند (آسوشیتد پرس)
  سامانه های دفاعی پاتریوت که به گفته کی یف موشک کینژال روسیه را سرنگون کردند (آسوشیتد پرس)
TT

رئیس واگنر از مسکو خواست باخموت را به قدیروف واگذار کند


 
سامانه های دفاعی پاتریوت که به گفته کی یف موشک کینژال روسیه را سرنگون کردند (آسوشیتد پرس)
  سامانه های دفاعی پاتریوت که به گفته کی یف موشک کینژال روسیه را سرنگون کردند (آسوشیتد پرس)

رمضان قدیروف رئیس جمهور چچن گفت اگر گروه شبه نظامی واگنر روسیه از باخموت خارج شدند نیروهای چچنی آماده هستند مواضع روسیه در شهر باخموت واقع در شرق اوکراین را تحویل بگیرند. باخموت در شرق اوکراین چند ماهی است که کانون درگیری سخت شده اما هیچ کدام از طرفین درگیری نتوانستند کنترل منطقه را در اختیار بگیرند.
یوگنی پریگوژین رئیس واگنر بارها تهدید کرده که با توجه به کمبود مهمات و افزایش تلفات جانی نیروهایش باخموت را ترک می کنند و این منطقه را به ارتش روسیه تحویل می دهند.
پریگوژین از مسکو خواست که مواضع خود در شهر باخموت را به نیروهای رمضان قدیروف رئیس جمهور چچن تحویل دهد. قدیروف و پریگوژین به ولادیمیر پوتین رئیس جمهور چچن نزدیک هستند.
رئیس واگنر در نامه ای به سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه گفت «از شما درخواست می کنم دستوری رزمی قبل از نیمه شب ۱۰ مه درباره انتقال مواضع واحدهای شبه نظامی واگنر در باخموت و اطراف آن به واحدهای گردان آخمت صادر کنید».
قدیروف پیشتر گفته بود «یگان کماندویی چچنی «احمد» می توانند مواضع نیروهای واگنر در باخموت را تحویل بگیرند».
کی یف گفت روسیه پیکارجویان گروه واگنر را از مناطق دیگری در خط درگیری به باخموت می فرستد و مسکو به دنبال تصرف این شهر تا روز ۹ مه است. ۹ مه سالروز پیروزی روسیه بر آلمان نازی در جنگ جهانی دوم است.
از سوی دیگر، مقامات روسیه شنبه (۶ مه) گفتند که تحقیق درباره «حادثه تروریستی» انفجار خودروی زاخار پریلپین نویسنده ملی گرا و حامی دو آتشه پوتین در حمله به اوکراین آغاز کردند.
مسکو گفت غرب و به ویژه واشنگتن و لندن و نیز کی یف در این انفجار نقش دارند.


نشانه‌هایی از «عقب‌نشینی» روسیه از جنوب اوکراین

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین و مارک روته، نخست‌وزیر هلند، دیروز در مرکز آموزش نیروهای اوکراینی برای استفاده از موشک‌های پاتریوت در هلند (DPA)
ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین و مارک روته، نخست‌وزیر هلند، دیروز در مرکز آموزش نیروهای اوکراینی برای استفاده از موشک‌های پاتریوت در هلند (DPA)
TT

نشانه‌هایی از «عقب‌نشینی» روسیه از جنوب اوکراین

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین و مارک روته، نخست‌وزیر هلند، دیروز در مرکز آموزش نیروهای اوکراینی برای استفاده از موشک‌های پاتریوت در هلند (DPA)
ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین و مارک روته، نخست‌وزیر هلند، دیروز در مرکز آموزش نیروهای اوکراینی برای استفاده از موشک‌های پاتریوت در هلند (DPA)

روسیه روز جمعه تخلیه «موقت» و تخلیه جزئی ۱۸ شهر تحت اشغال خود در منطقه زاپوریژیا در جنوب اوکراین را اعلام کرد، در حالی که کی‌یف تأکید می‌کند که آماده‌سازی خود را برای یک ضدحمله قریب‌الوقوع کامل کرده‌است.
یوگنی پالتسکی، مسئول محلی منطقه زاپوریژیا منصوب شده از روسیه در تلگرام نوشت: در چند روز گذشته، دشمن بمباران شهرهای نزدیک به خط مقدم را تشدید کرده‌است.
وی افزود: به همین منظور تصمیم گرفته شد که در مرحله اول، کودکان به همراه خانواده‌هایشان علاوه بر سالمندان، معلولان و بیماران بیمارستانی از آتش دشمن خارج و به منطقه منتقل شوند.
مقامات اشغالگر روسیه پاییز گذشته، تخلیه مشابهی را در منطقه خرسون اعلام کردند، پیش از حمله ای که به ارتش اوکراین اجازه داد کنترل پایتخت منطقه را دوباره به دست بگیرد.
در همین حال، اظهارات رسمی روسیه مبنی بر خروج مورد انتظار نیروهای «واگنر» از باخموت باعث تعجب کسانی شد که درگیری خونینی را که ماه‌ها در این شهر ادامه داشت، دنبال کردند.
دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین اعلام کرد: «ریاست جمهوری روسیه به اعلام یوگنی پریگوژین، رهبر واگنر مبنی بر ترک مواضع خود در باخموت در ۱۰ مه، به نفع استقرار نیروهای مسلح روسیه توجه کرده‌است».
پریگوژین روز جمعه، رئیس ستاد ارتش روسیه را مسئول سقوط «ده‌ها هزار کشته و زخمی» روس در اوکراین دانست.
این در پیامی بود که مستقیماً وزیر دفاع سرگئی شویگو را هدف قرار داد، اما هانا مالیار معاون وزیر دفاع اوکراین روز جمعه گفت که روسیه جنگنده‌های «واگنر» را از مناطق دیگر خط مقدم به باخموت در شرق اوکراین منتقل می‌کند.
مسکو می‌خواهد شهر را به موقع برای جشن روز پیروزی در ۹ مه تصاحب کند.


چارلز سوم رسما پادشاه بریتانیا شد

پادشاه چارلز سوم و همسرش کاملا در جشن تاجگذاری (أ.ف.پ)
پادشاه چارلز سوم و همسرش کاملا در جشن تاجگذاری (أ.ف.پ)
TT

چارلز سوم رسما پادشاه بریتانیا شد

پادشاه چارلز سوم و همسرش کاملا در جشن تاجگذاری (أ.ف.پ)
پادشاه چارلز سوم و همسرش کاملا در جشن تاجگذاری (أ.ف.پ)

مراسم تاجگذاری چارلز سوم به عنوان شاه بریتانیا شنبه (۶ مه) در کلیسای وست مینستر برگزار شد. این مراسم باشکوه ترین و مجلل ترین مراسم دولتی در ۷۰ سال گذشته بود. قدمت مراسم تاجگذاری در بریتانیا به هزار سال پیش باز می گردد.
کالسکه سلطنتی چارلز و همسرش کاملا صبح شنبه از کاخ باکینگهام آغاز به حرکت کرد تا به کلیسای وست مینستر کنار پارلمان رسید. مراسم تاجگذاری در کلیسای وست مینستر با مشارکت نمایندگان و رهبران بیش از ۲۰۰ کشور و چهره های شاخص و برجسته در بریتانیا برگزار شد.

ماموران پلیس در طول مسیر دو کیلومتری حرکت کالسکه سطنتی از کاخ باکینگهام تا وست مینستر صف کشیده اند (فرانس پرس)

هواداران خانواده سلطنتی بریتانیا در خیابان های منتهی به کاخ باکینگهام تجمع کردند و رهبران کشورها و چهره های سرشناس جهان قبل از مراسم وارد لندن شدند. چندین هزار نفر برای حفظ امنیت مراسم تاجگذاری در لندن بسیج شدند.
چارلز بلافاصله پس از درگذشت ملکه الیزابت در سن ۹۶ سالگی در ماه سپتامبر ۲۰۲۲ پادشاه بریتانیا شد. برگزاری مراسم تاجگذاری او البته الزامی نیست بلکه یک رویداد نمادین برای مشروعیت بخشی به پادشاه است. این جشن در واقع جنبه مذهبی داشت و تاکیدی مذهبی بر پادشاهی چارلز و جانشین شدن مادرش ملکه الیزابت دوم است.

مراسم تاجگذاری کاملا همسر پادشاه چارلز سوم نیز برگزار شد و جاستین ولبی اسقف اعظم کانتربری تاج ملکه مری را بر سر کامیلا گذاشت.


مسکو واشنگتن و لندن را «مسئول اقدامات کی یف» دانست

مسکو واشنگتن و لندن را «مسئول اقدامات کی یف» دانست
TT

مسکو واشنگتن و لندن را «مسئول اقدامات کی یف» دانست

مسکو واشنگتن و لندن را «مسئول اقدامات کی یف» دانست

مسکو دیروز پنجشنبه، واشینگتن و لندن را مسئول حمله هواپیماهای بدون سرنشین دانست که به گفته آن کرملین را با پهپاد هدف قرار دادند، این در حالی است که سخنگوی کاخ سفید این ادعاها را رد و کرملین را به دروغگویی متهم کرد.
ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت: هر کاری که رژیم کی‌یف انجام می‌دهد مورد حمایت آمریکایی‌ها و کشورهای غربی به‌ویژه بریتانیا است.
وی افزود که «واشنگتن و لندن در وهله اول مسئولیت هر کاری را که رژیم کی یف انجام می‌دهد را بر عهده دارند».
دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین نیز گفت که ایالات متحده در هر کاری به اوکراین دستور می‌دهد.
جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید، در پاسخ به یک شبکه تلویزیونی گفت: «ما کاری به این پرونده نداریم» و پسکوف را به «دروغگویی صریح و ساده» متهم کرد.
مسکو روز چهارشنبه اعلام کرد که کرملین توسط دو پهپاد مورد حمله قرار گرفت که توسط پدافند هوایی روسیه خنثی شد و اینکه هدف آنها ترور ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه بود. کی یف هرگونه دخالت در این عملیات را رد کرد.
مسکو متهم است که عمداً آن را در رسانه‌ها برجسته کرده‌است تا هرگونه تشدید احتمالی را توجیه کند.
روسیه روز گذشته با پهپاد به پایتخت اوکراین حملات خود را تشدید کرد.
شب گذشته، ساعاتی پس از آن که مقامات از سرنگونی حدود ۳۰ هواپیمای بدون سرنشین انفجاری پرتاب شده توسط روسیه خبر دادند، صدای انفجار در کی یف شنیده شد.
در همین حال، ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین در لاهه از رهبران جهان خواست تا یک دادگاه ویژه برای روسیه تشکیل دهند تا به جنایات ارتکابی پس از حمله به اوکراین رسیدگی کند و از دادگاه کیفری بین‌المللی جدا باشد.
رئیس‌جمهور اوکراین در جریان بازدید از دادگاه کیفری بین‌المللی در لاهه افزود: متجاوز باید قدرت کامل عدالت را احساس کند.


بریتانیا، آماده برگزاری مراسم تاجگذاری

بریتانیا، آماده برگزاری مراسم تاجگذاری
TT

بریتانیا، آماده برگزاری مراسم تاجگذاری

بریتانیا، آماده برگزاری مراسم تاجگذاری

مقامات بریتانیا از آمادگی خود برای برگزاری مراسم تاجگذاری پادشاه چارلز سوم و همسرش کامیلا در روز شنبه خبر دادند.
مقامات پس از دستگیری یک مرد مظنون به مسلح بودن در نزدیکی کاخ باکینگهام، عصر سه شنبه، سعی کردند در مورد امنیت مراسم اطمینان دهند و تأکید کردند که بیش از ۱۰ هزار نیروی پلیس را در مراسم مستقر خواهند کرد.
تام توگندات، وزیر مشاور در امور امنیتی بریتانیا گفت: این جشن که در ۳ روز برگزار می‌شود، «یکی از مهم‌ترین عملیات امنیتی» در بریتانیا خواهد بود.
وی افزود: «سرویس‌های اطلاعاتی و سایر نیروهای امنیتی ما از چالش‌های پیش روی کاملاً آگاه هستند و آماده مقابله با آن‌ها هستند، همان‌طور که پلیس شامگاه سه‌شنبه به طرز درخشانی انجام وظیفه کرد».
پیش‌بینی می‌شود که ده‌ها هزار بریتانیایی و گردشگر در مسیری که کاروان چارلز و کامیلا بین کاخ باکینگهام و کلیسای وست‌مینستر طی می‌کنند، صف بکشند.
در این مراسم حدود ۲۳۰۰ نفر از جمله صد نفر از سران کشورها دعوت شده‌اند.
در طی یک هفته، ۲۹ هزار پرسنل امنیتی مستقر خواهند شد، در حالی که پلیس در مرکز لندن از فناوری تشخیص چهره استفاده خواهد کرد و به تک تیراندازها در پشت بام‌ها متوسل خواهد شد.
پلیس علاوه بر رصد تهدید تروریسم، فعالان آب و هوا را که بسیاری از آنها در روزهای اخیر به لندن آمده‌اند و همچنین هرگونه تظاهرات سیاسی علیه این مناسبت را به دقت زیر نظر دارد.


واشنگتن و سئول در برابر تهدیدات پیونگ یانگ هماهنگ می‌شوند

واشنگتن و سئول در برابر تهدیدات پیونگ یانگ هماهنگ می‌شوند
TT

واشنگتن و سئول در برابر تهدیدات پیونگ یانگ هماهنگ می‌شوند

واشنگتن و سئول در برابر تهدیدات پیونگ یانگ هماهنگ می‌شوند

پس از یک سری آزمایش‌های موشکی بالستیک توسط کره شمالی در هفته‌های گذشته، جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده و یون سوک یول، همتای کره جنوبی آن توافق کردند که هماهنگی نظامی را برای جلوگیری از تهدیدهای پیونگ یانگ تقویت کنند.
دو متحد از اولین سفر رسمی یک رئیس‌جمهور کره جنوبی به واشینگتن در بیش از یک دهه گذشته استفاده کردند تا بر قدرت مشارکت نظامی، سیاسی و امنیتی بین واشینگتن و سئول تأکید کنند.
در همین راستا، آمریکا با هدف تقویت توان بازدارندگی در منطقه، از «توقف» یک زیردریایی هسته‌ای آمریکایی در کره جنوبی خبر داد.
یک مقام ارشد آمریکایی دیروز (چهارشنبه) گفت که این اقدام اولین اقدام در نوع خود از دوران جنگ سرد است و با هدف تقویت توان بازدارندگی در برابر فعالیت‌های هسته ای کره شمالی انجام می‌شود.
این مقام توضیح داد که واشینگتن از طریق این گام به دنبال تأیید این است که «تعهد ما به بازدارندگی گسترده بدون تردید است».
از سوی دیگر، برخی مقامات که نخواستند نامشان فاش شود، تأیید کردند که برخلاف دوران جنگ سرد که تسلیحات استراتژیک آمریکا در اروپا مستقر شده بود، هیچ برنامه ای برای استقرار تسلیحات هسته ای آمریکا در کره جنوبی وجود ندارد.
روسای جمهور آمریکا و کره جنوبی با صدور سند «بیانیه واشنگتن» موافقت کردند که شامل تقویت چتر نظامی آمریکا و افزایش تبادل اطلاعات با سئول است.
این اقدام در واکنش به ارسال هشدار شدید کره شمالی به واشینگتن و سئول، پس از انجام تمرینات نظامی مشترک انجام شد که آن را آموزشی برای «تهاجم» به سرزمین‌های خود تلقی کرد.
در سال جاری، پیونگ یانگ رکورد پرتاب موشک را به ثبت رساند، از جمله در این ماه اولین موشک بالستیک سوخت جامد خود را آزمایش کرد.