تورم و نرخ بهره و زنجیره های عرضه؛ محورهای اصلی جلسه افتتاحیه مجمع جهانی اقتصاد

الجدعان: سند ۲۰۳۰ باعث افزایش اعتماد سرمایه گذاران خارجی به اقتصاد سعودی شد

گوشه ای از جلسه افتتاحیه نشست مجمع جهانی اقتصاد در ریاض (الشرق الاوسط)
گوشه ای از جلسه افتتاحیه نشست مجمع جهانی اقتصاد در ریاض (الشرق الاوسط)
TT

تورم و نرخ بهره و زنجیره های عرضه؛ محورهای اصلی جلسه افتتاحیه مجمع جهانی اقتصاد

گوشه ای از جلسه افتتاحیه نشست مجمع جهانی اقتصاد در ریاض (الشرق الاوسط)
گوشه ای از جلسه افتتاحیه نشست مجمع جهانی اقتصاد در ریاض (الشرق الاوسط)

مباحث گوناگونی در جلسه افتتاحیه روز یکشنبه (۲۸ آوریل) نشست ویژه مجمع جهانی اقتصاد در ریاض مطرح شدند که عمدتا روی مشکلات اقتصادی جهان مثل تورم و نرخ بهره و تکانه های اقتصادی در برخی کشورها و پیشنهاد ایجاد راهکارهای متعدد برای عبور از همه چالش ها تمرکز داشتند و نیز بر اهمیت توان افزایی و تنوع بخشی به زنجیره های عرضه جهان تاکید شد.
محمد الجدعان وزیر دارایی سعودی و تنگکو عبد العزیز وزیر سرمایه گذاری و تجارت و صنایع مالزی و کریستالینا جورجیوا رئیس صندوق بین المللی پول در این پنل تحت عنوان «نیاز به رشد چه شکلی داریم»؟ شرکت کردند.
محمد الجدعان وزیر دارایی سعودی گفت «باید کشورها برنامه های اقتصادی را بنا به شرایط و تحولات تنظیم و همراه کنند تا بتوانند با تحولات گوناگون کنار بیایند». او همچنین به اهمیت «سند چشم انداز ۲۰۳۰» برای افزایش اعتماد سرمایه گذاران سعودی و خارجی به اقتصاد سعودی و اینکه کارها به خوبی پیش می رود اشاره کرد. او توضیح داد «سند چشم انداز ۲۰۳۰ باعث افزایش حضور بخش خصوصی شد و این سند رشد کیفی و نه کمی را دنبال می کند بنابراین برای ما رشد اقتصاد غیر نفتی و گسترش حضور بخش خصوصی اهمیت دارد.. ما اگر می خواستیم می توانستیم روزانه به جای ۹.۵ میلیون بشکه ده میلیون بشکه نفت تولید کنیم تا رشد به مراتب بیشتری در تولید ناخالص داخلی داشته باشیم».

مقابله با تکانه ها

الجدعان خاطر نشان کرد «دنیا در چهار سال گذشته دستخوش تکانه های فراوان و متعدد شد پس کشورهایی مثل سعودی که با برنامه قبلی کار می کردند باید بررسی می کردند که آیا برنامه هایشان توان مقابله با این تکانه ها را دارد یا خیر».
او به لزوم ایجاد سیاست ها و منابع لازم برای اجرای ابتکار و فناوری اشاره کرد و گفت برخی کشورها تاسیسات کافی برای تولید انرژی ندارند.
الجدعان همچنین با اشاره به بدهی های ادامه دار برخی کشورها به صندوق بین المللی پول اضافه کرد «کشورها نمی توانند رشد اقتصادی را زیر بار بدهی محقق کنند پس باید به آنها کمک کرد و باید توجه داشت بودجه کشورها در مسیر درست و با آهنگ کافی تنظیم شود و نیز تنوع بخشی به زنجیره های عرضه و اهمیت این زنجیره ها برای مقابله با چالش ها حائز اهمیت است».

نرخ بهره

کریستالینا جورجیوا رئیس صندوق بین المللی پول در این پنل اظهار کرد «نرخ بهره تاثیر منفی بر چشم انداز رشد جهانی دارد و کشورهای جهان باید افزایش همکاری و ایجاد دوباره حاشیه های امن مالی و کاهش تورم را در اولویت قرار دهند».
او خاطر نشان کرد «کرونا حدود ۳.۳ تریلیون دلار خرج روی دست دنیا گذاشت و اولویت های فوری ما دست یابی به اهداف کنترل تورم و تمرکز بر ایجاد دوباره حاشیه های امن مالی هستند. اتکا به یک منبع برای کالاهای اولیه فاجعه ای برای رشد اقتصادی است».
جورجیوا توضیح داد «رشد در دهه گذشته به ۳ درصد رسید که البته این رقم در ده سال آینده به مراتب کمتر خواهد بود چرا که ظرفیت تولیدی ضروری برای افزایش رشد در اقتصادهای در حال توسعه پایین است. همه گیری کرونا و جنگ اوکراین نشان دادند که اتکا به یک منبع برای زنجیره عرضه جهانی فاجعه بار است».
او در ادامه گفت «برآوردهای ما درباره نرخ رشد در سال ۲۰۲۴ با وجود تکانه های فراوان سال های اخیر اندکی افزایش یافته و به ۳.۲ درصد رسید. پیش بینی رشد جهانی در اکتبر ۲۰۲۳ به ۲.۹ درصد رسید. واقعیت این است که تعداد اندکی از کشورها با عملکرد خوب منشا انعطاف پذیری و خوش بینی پیش بینی صندوق بین المللی پول هستند».

از سوی دیگر تنگکو عبد العزیز وزیر سرمایه گذاری و تجارت و صنایع مالزی گفت «حجم سرمایه گذاری در چهار سال گذشته در منطقه جنوب شرق آسیا افزایش یافت. نگرانی از نابسامانی و ناپایداری زنجیره های عرضه ریشه در دوران بحران کرونا دارد».
او افزود «کشورهای جنوب شرق آسیا با رویکرد بسیار بی طرفانه موفق شدند بسیاری از موسسات و شرکت ها که به دنبال افزایش زنجیره های عرضه بودند را به سمت این منطقه هدایت کنند. اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا رشد ۴۵ درصدی را تجربه کرده و برآورد می شود که نرخ رشد در آینده ادامه و افزایش پیدا کند. چین بزرگ ترین کشور اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا است. مبادلات تجاری بین مالزی و چین بخش قابل ملاحظه ای از روابط اقتصادی بین اعضای این سازمان است».سعودی ۱۱٫۲ میلیارد دلار از عرضه سهام «آرامکو» جمع‌آوری می‌کند

تصویری که پس از عرضه اولیه سهام «آرامکو» در سال 2019 گرفته شده است (رویترز)
تصویری که پس از عرضه اولیه سهام «آرامکو» در سال 2019 گرفته شده است (رویترز)
TT

سعودی ۱۱٫۲ میلیارد دلار از عرضه سهام «آرامکو» جمع‌آوری می‌کند

تصویری که پس از عرضه اولیه سهام «آرامکو» در سال 2019 گرفته شده است (رویترز)
تصویری که پس از عرضه اولیه سهام «آرامکو» در سال 2019 گرفته شده است (رویترز)

پادشاهی عربی سعودی قصد دارد ۱۱٫۲ میلیارد دلار از عرضه ثانویه ۱٫۵۴۵ میلیارد سهم در شرکت «آرامکو» جمع‌آوری کند.
قیمت هر سهم در این عرضه ۲۷٫۲۵ ریال سعودی (۷٫۲۷ دلار) تعیین شده است.
سهام‌های عرضه شده ۰٫۶۴ درصد از کل سهام شرکت را تشکیل می‌دهند. دولت حدود ۸۲ درصد از سهام شرکت را در اختیار دارد، در حالی که ۱۶ درصد متعلق به «صندوق سرمایه‌گذاری عمومی» است.
تمامی سهام اختصاص یافته به متقاضیان فردی به‌طور کامل خریداری شده‌اند و تعداد این متقاضیان به ۱٫۳۳ میلیون نفر رسیده است. بر این اساس، ۱۰ درصد از سهام عرضه شده (به استثنای سهام صادر شده بر اساس گزینه تخصیص اضافی) به افراد تخصیص خواهد یافت و ۹۰ درصد باقی‌مانده به مؤسسات اختصاص خواهد داشت.
مدیر تثبیت قیمت می‌تواند گزینه تخصیص اضافی را به صورت کامل یا جزئی اعمال کند. در صورتی که این گزینه به صورت کامل اعمال شود، سهام عرضه شده حدود ۰٫۷ درصد از کل سهام شرکت را تشکیل خواهد داد. در این حالت، «آرامکو» حدود ۱۲٫۳۶ میلیارد دلار جمع‌آوری خواهد کرد.