نشست مجمع جهانی اقتصاد در سعودی؛ ترسیم مجدد روندهای توسعه

بررسی الگوی نوین همکاری بین المللی 

أكثر من ألف من قادة العالم من 92 دولة يشاركون في الاجتماع الخاص للمنتدى الاقتصادي في الرياض (موقع المنتدى)
أكثر من ألف من قادة العالم من 92 دولة يشاركون في الاجتماع الخاص للمنتدى الاقتصادي في الرياض (موقع المنتدى)
TT

نشست مجمع جهانی اقتصاد در سعودی؛ ترسیم مجدد روندهای توسعه

أكثر من ألف من قادة العالم من 92 دولة يشاركون في الاجتماع الخاص للمنتدى الاقتصادي في الرياض (موقع المنتدى)
أكثر من ألف من قادة العالم من 92 دولة يشاركون في الاجتماع الخاص للمنتدى الاقتصادي في الرياض (موقع المنتدى)

نشست مجمع جهانی اقتصاد از داووس به ریاض منتقل شد و این شهر روزهای ۲۸ و ۲۹ آوریل میزبان مهم ترین رویداد اقتصاد جهانی با حمایت شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد سعودی است.
فیصل الابراهیم وزیر اقتصاد و برنامه ریزی سعودی شامگاه شنبه (۲۷ آوریل) گفت «این بزرگ ترین رویدادی است که تا کنون با حضور سران جهان در خارج داووس برگزار می شود». نشست ویژه مجمع جهانی اقتصاد در ریاض «همکاری بین المللی و رشد و انرژی برای توسعه» نام دارد که بیش از یک هزار نفر از سران ۹۲ کشور را گرد هم آورده تا در راستای تقویت گفتگوی جهانی و ایجاد راهکارهای عملی و همکاری محور پایدار برای چالش های مشترک جهانی بحث و تبادل نظر کنند.
این نشست مهم در حالی برگزار می شود که ثبات در دنیایی که دچار چند دستگی است به دلیل آشفتگی های ژئوپلیتیک و چالش های اقتصادی پیچیده به هم خورده است. بنابراین این جلسه با یک جدول برنامه هدفمند تلاشی است برای حمایت از گفتگوی جهانی و ایجاد راهکارها برای چالش های مشترک جهانی و تقویت شیوه های اندیشه آینده محور در تعامل با بحران ها.
نشست ویژه مجمع جهانی اقتصاد در ریاض همچون نشست پارسال در سوئیس مسائلی مثل گسترش رویکرد آینده نگری درباره بحران های بهم پیوسته و واقع گرایی را دنبال و برای کاهش شکاف فزاینده بین شمال و جنوب جهانی در حوزه هایی مثل سیاست های اقتصادی نوظهور و تحول در انرژی و تکانه های ژئوپلیتیکی تلاش می کند.
این گردهمایی سه روز پس از انتشار هشتمین گزارش سالانه درباره سند چشم انداز ۲۰۳۰ سعودی که ۲۵ آوریل ۲۰۱۶ رونمایی شد برگزار می شود. در این گزارش به دستاوردهای برجسته سعودی برای توسعه حوزه های مختلف اشاره شده است. سعودی به نیمه راه سند چشم انداز ۲۰۳۰ رسیده و اهداف این سند زودتر از موعد تحقق پیدا کرده اند. ۸۷ درصد ابتکار عمل های سند به بهره برداری رسیده و یا در مسیر درست حرکت می کنند. ۸۱ درصد شاخص های کلیدی عملکردی برنامه های این سند به اهداف سالانه مد نظر دست پیدا کردند.
بنابراین نشست ویژه مجمع جهانی اقتصاد فرصتی است تا حضار از نزدیک با پیشرفت و دستاوردهای تحقق یافته در استراتژی تحول اقتصادی و فضای کسب و کارهای در دسترس برای سرمایه گذاران خارجی آشنا شوند.
الابراهیم به خبرنگاران گفت «ما آمارهای بسیاری داریم تا در این جلسات ارایه کنیم.. تا با آنچه ساختم و با درس هایی که گرفتیم و موفقیت ها و چیزهایی که همچنان بر روی آنها کار می کنیم آشنا شویم».
او افزود «۸ سال از رونمایی سند چشم انداز ۲۰۳۰ گذشت و ما نشان دادیم که برای هدایت این روند به سمت یک الگوی پیشرفته رشد و تحول گرای ابتکار محور و پایدار آماده هستیم. سند چشم انداز ما راه را به سمت اقتصاد ابتکار محور و شکوفا و دانش بنیان می برد و در این مسیر قابلیت های عظیم منابع انسانی ما شکوفا می شوند».
وزیر اقتصاد و برنامه ریزی گفت «بخش اعظم رشد و توسعه چند سال اخیر در سعودی متعلق به حوزه های نوین اقتصادی هستند که ما آنها را پس از رونمایی سند چشم انداز ۲۰۳۰ و از صفر راه اندازی کردیم؛ مثل ورزش و سرگرمی و گردشگری و نیز حوزه های صنعتی». او خاطر نشان کرد «دولت در حال بازنگری در اولویت هاست و اولویت ها را بنا به نیازها تعدیل می کنیم. همه پروژه ها دارند طبق برنامه و بدون معطلی جلو می روند».

کنفرانس خبری مشترک الابراهیم و برنده و سعدیه زاهدی از اعضای مجمع جهانی داووس (وبسایت مجمع)

الابراهیم شنبه (۲۷ آوریل) در کنفرانس خبری مشترک با بورگه برنده رئیس مجمع جهانی اقتصاد گفت «سعودی نشان داد که توان هدایت الگوی پایدار جهانی را دارد و رشد اقتصادی ۲۰ درصدی از ۲۰۱۶ تا حالا داشتیم و سهم اقتصاد غیر نفتی از تولید ناخالص داخلی در ۲۰۳۰ به ۵۰ درصد رسید».
او اضافه کرد «افزایش همکاری بین المللی در نقطه عطف کنونی جهان بیش از هر زمان دیگر اهمیت دارد. مجمع جهانی اقتصاد با سعودی به عنوان شریک در برگزاری نشست کنونی همکاری می کند و سعودی را به عنوان یک پلتفرم جهانی مستحکم و پویا برای هدایت جریان اندیشه و راهکارها و کسب و کارها برگزید و سعودی بهترین میزبان برای این نشست ویژه در چنین شرایط حساس است».
الابراهیم توضیح داد «سعودی برای رسیدن به اهداف ذکر شده از همه توان دستگاه دیپلماسی خود برای برنامه ریزی شفاف در راستای خدمت همگانی و دست یابی به اهداف مشترک و برقراری رفاه و ثبات در سراسر جهان کمک می گیرد. ما متعهد می شویم که سند چشم انداز ما برای دست یابی به این آینده مشترک فراگیر و عادلانه باشد».
او یاد آور شد «نشست ویژه مجمع جهانی اقتصاد در ریاض فرصت منحصر به فردی برای ترسیم مجدد روندهای توسعه در همه کشورها و اعلام الگوی نوین برای همکاری بین المللی به منظور حرکت به سمت حل اختلافات و عبور از دو دستگی و ایجاد رفاه برای همه است».
این مقام سعودی گفت «اقتصاد جهانی پر نوسان و پر از چالش است. تغییر آب و هوا به چالش بزرگ برای آینده بشریت تبدیل شده و فناوری ها دارند شکل زندگی معمولی ما را با شتاب زیاد تغییر می دهند پس باید جلوی این چالش ها را گرفت و راه آن ایجاد تحول سیستماتیک و بازنگری بنیادین در برنامه ها و سیاست ها و بازنگری مناسبات و مدل های اقتصادی است که سست تر از قبل شده اند».

بورگه برنده رئیس مجمع جهانی اقتصاد در حال گپ با حاضرین در نشست (وبسایت مجمع)

 

نشست درباره غزه

رئیس داووس در نشست ویژه مجمع جهانی اقتصاد در سعودی گفت ما اینجا در یک لحظه سرنوشت ساز گردهم آمدیم و این جلسه «با توجه به تنش های ژئوپلیتیکی و نابرابری های اجتماعی و اقتصادی که به شدت دودستگی در دنیا دامن زده اهمیت فراوان خواهد داشت و در این راستا همکاری بین المللی و گفتگوی هدفمند بیش از هر زمان دیگر نیاز مبرم شده است».
او اضافه کرد «نشست ریاض فرصتی برای رهبران و روسای بخش های مختلف در مناطق گوناگون فراهم کرده تا اندیشه ها را به عمل تبدیل و راهکارهای قابل توسعه برای چالش های فراوان کنونی آغاز کنند».

برنده گفت «محمود عباس رئیس فلسطین و شماری از مقامات بین المللی هفته جاری عازم ریاض پایتخت سعودی خواهند شد تا گفتگوها را به سمت توافق صلح در غزه پیش ببرند. بازیگران کلیدی اینک در ریاض هستند و امیدواریم گفتگوها باعث روندی برای دست یابی به صلح و مصالحه گردد».
او توضیح داد «آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا پس از پایان سفر خود به چین و قبل از سفر به اسرائیل به ریاض سفر می کند».
رئیس مجمع جهانی داووس خاطر نشان کرد «بحران انسانی در غزه روی میز و برنامه کاری ماست.. گفتگوها درباره گروگان ها و توافق احتمالی آتش بس جریان دارند».

برنامه کاری نشست

این نشست سه دستور کار اصلی دارد:
همکاری بین المللی: افزایش همکاری بین المللی و تلاش های بشردوستانه و گفتگو در راستای مهار تبعات پی در پی بی ثباتی در سایه تنش های ژئوپلیتیکی فزاینده و گفتگو درباره چگونگی ایجاد اقتصاد جهانی با انعطاف پذیری بیشتر به واسطه افزایش همکاری بین شمال و جنوب جهانی.
همکاری فراگیر: گفتگو درباره احتمالات نابرابری در جهان و عدم کارآمدی تلاش ها برای فقرزدایی به دلیل جهت گیری های اخیر در حوزه ابتکار و سیاست اقتصادی و نادیده گرفتن توسعه منابع انسانی و نیز گفتگو در مورد فرصت هایی که این تهدیدها را در اقتصادهای نوظهور و پیشرفته و در حال ظهور از بین می برند.

انرژی برای توسعه

موج های گرمای بی سابقه و نابرابری گسترده در حوزه دسترسی به منابع انرژی گریبان دنیا را گرفته است و این نشست به دنبال ایجاد راهکارهای مناسب برای افزایش انرژی پاک و رشد برابر به خصوص در اقتصادهای پیشرفته و کمتر توسعه یافته و توسعه یافته است.

چه کسانی در این نشست شرکت می کنند؟

در بیانیه مجمع جهانی اقتصاد آمده است که بیش از ۲۲۰ نفر از چهره های برجسته از بیش از ۶۰ کشور و در راس آنها رهبران سیاسی در نشست شرکت می کنند. شیخ مشعل الاحمد الجابر الصباح امیر کویت و محمود عباس رئیس فلسطین و بولا احمد تینوبو رئیس جمهور نیجریه و پل کاگامه رئیس جمهور رواندا و مصطفی مدبولی نخست وزیر مصر و محمد شیاع السودانی نخست وزیر عراق و ذی یزن بن هیثم آل سعید ولیعهد پادشاهی عمان و محمد بن عبد الرحمان آل ثانی نخست وزیر و وزیر خارجه قطر و شیخ مکتوم بن محمد بن راشد آل مکتوم معاون امور مالی و اقتصادی نخست وزیر امارات و بشر هانی الخصاونه نخست وزیر اردن و انور ابراهیم نخست وزیر مالزی و شهباز شریف نخست وزیر پاکستان از جمله مهمانان برجسته این اجلاس هستند.
آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا و جوزپ بورل مسئول سیاست خارجه و امنیت اتحادیه اروپا و استفان سژورنه وزیر اروپا و امور خارجه فرانسه و آنالنا بربوک وزیر خارجه آلمان و دیوید کامرون وزیر خارجه بریتانیا و عارفین تصریف وزیر انرژی و منابع معدنی اندونزی و آن دوک گون وزیر تجارت و صنایع و انرژی کره جنوبی و راماکگوپا وزیر برق آفریقای جنوبی و محمد شیمشک وزیر خزانه داری و دارایی ترکیه در این نشست حضور دارند.
روسای نهادهای بین المللی شرکت کننده در نشست: کریستالینا جورجیوا رئیس صندوق بین المللی پول و سیگرید کاگ هماهنگ کننده امور بشردوستانه و بازسازی غزه و تدروس ادهانوم رئیس سازمان جهانی بهداشت.

جلسه عمومی بحث و گفتگو

در حاشیه جلسه رهبران و چهره های برجسته دنیا نشست عمومی بحث و گفتگو به منظور تسهیل گفتگو بین رهبران اندیشه و مخاطبان عام درباره مسائل گوناگون از جمله مشکلات محیط زیست و نقش هنرها در جامعه و کارآفرینی در دوره معاصر و ارزهای دیجیتال و هوش مصنوعی و شهرهای مصنوعی و بهداشت روان برگزار می شود. این جلسه عمومی با همکاری وزارت اقتصاد و برنامه ریزی سعودی تشکیل می شود و فرصت مناسبی برای حضور دانشجویان و کارآفرینان و صنعتگران جوان و عموم مردم به منظور بحث در مورد این مسایل حساس به شمار می رود.سعودی ۱۱٫۲ میلیارد دلار از عرضه سهام «آرامکو» جمع‌آوری می‌کند

تصویری که پس از عرضه اولیه سهام «آرامکو» در سال 2019 گرفته شده است (رویترز)
تصویری که پس از عرضه اولیه سهام «آرامکو» در سال 2019 گرفته شده است (رویترز)
TT

سعودی ۱۱٫۲ میلیارد دلار از عرضه سهام «آرامکو» جمع‌آوری می‌کند

تصویری که پس از عرضه اولیه سهام «آرامکو» در سال 2019 گرفته شده است (رویترز)
تصویری که پس از عرضه اولیه سهام «آرامکو» در سال 2019 گرفته شده است (رویترز)

پادشاهی عربی سعودی قصد دارد ۱۱٫۲ میلیارد دلار از عرضه ثانویه ۱٫۵۴۵ میلیارد سهم در شرکت «آرامکو» جمع‌آوری کند.
قیمت هر سهم در این عرضه ۲۷٫۲۵ ریال سعودی (۷٫۲۷ دلار) تعیین شده است.
سهام‌های عرضه شده ۰٫۶۴ درصد از کل سهام شرکت را تشکیل می‌دهند. دولت حدود ۸۲ درصد از سهام شرکت را در اختیار دارد، در حالی که ۱۶ درصد متعلق به «صندوق سرمایه‌گذاری عمومی» است.
تمامی سهام اختصاص یافته به متقاضیان فردی به‌طور کامل خریداری شده‌اند و تعداد این متقاضیان به ۱٫۳۳ میلیون نفر رسیده است. بر این اساس، ۱۰ درصد از سهام عرضه شده (به استثنای سهام صادر شده بر اساس گزینه تخصیص اضافی) به افراد تخصیص خواهد یافت و ۹۰ درصد باقی‌مانده به مؤسسات اختصاص خواهد داشت.
مدیر تثبیت قیمت می‌تواند گزینه تخصیص اضافی را به صورت کامل یا جزئی اعمال کند. در صورتی که این گزینه به صورت کامل اعمال شود، سهام عرضه شده حدود ۰٫۷ درصد از کل سهام شرکت را تشکیل خواهد داد. در این حالت، «آرامکو» حدود ۱۲٫۳۶ میلیارد دلار جمع‌آوری خواهد کرد.