ایران نسبت به عواقب گسترده ادامه جنگ از سوی اسرائیل هشدار داد

 (AP)
(AP)
TT

ایران نسبت به عواقب گسترده ادامه جنگ از سوی اسرائیل هشدار داد

 (AP)
(AP)

ایران نسبت به ادامه جنایات اسرائیل علیه مردم بی‌گناه فلسطین در غزه و پیامدهای آن هشدار داد.
هیئت نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل با انتشار پیامی در شبکه اجتماعی ایکس هشدار داد، «اگر جنایات جنگی و نسل‌کشی رژیم آپارتاید اسرائیل فوراً متوقف نشود، وضعیت ممکن است از کنترل خارج شود و عواقب گسترده‌ای را به همراه داشته باشد».
این پیام پس از آن منتشر شد که سایت خبری اکسیوس گزارش داد ایران روز شنبه با ارسال پیامی از طریق سازمان ملل به اسرائیل تأکید کرد که تمایلی به تشدید درگیری‌ها میان حماس و اسرائیل ندارد، اما اگر عملیات زمینی اسرائیل به غزه انجام شود، در آن مداخله خواهد کرد.
در همین زمینه هم ایران نسبت به «عواقب گسترده» در صورتی که «جنایات جنگی و نسل‌کشی» اسرائیل فوراً متوقف نشود، هشدار داد.
نماینده دائم ایران در سازمان ملل روز شنبه گفت: «مسئولیت این اتفاق بر عهده سازمان ملل، شورای امنیت و کشورهایی است که شورا را به سمت بن‌بست هدایت می‌کنند».
اسرائیل در حال آماده شدن برای حمله زمینی به جنبش حماس تحت حمایت ایران در نوار غزه است و از فلسطینی‌های ساکن در این نوار شلوغ خواسته‌است تا به سمت جنوب و گذرگاه مرزی بسته شده رفح با مصر فرار کنند.
حماس در اوایل هفته گذشته با حمله به شهرهای اسرائیل ۱۳۰۰ نفر را کشت و ده‌ها نفر را گروگان گرفت، در مقابل اسرائیل متعهد شد حماس را نابود کند.
ایالات متحده در تلاش است تا ایران را از درگیری دور نگه دارد. دیپلماسی جهانی گسترده‌تر بر جلوگیری از گسترش درگیری به سایر مناطق به ویژه لبنان و جلوگیری از شعله‌ور شدن جنگ در منطقه تمرکز دارد.
سازمان ملل اعلام کرد که تور ونسلند، فرستاده این سازمان به خاورمیانه دیروز شنبه با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران در بیروت دیدار کرد.
شبکه خبری الجزیره گزارش داد که عبداللهیان با اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی حماس در قطر نیز دیدار کرد.
استفان دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل در پاسخ به درخواست برای اظهار نظر در مورد گزارش اکسیوس، گفت: «تمام جلسات (ونسلند) برای بحث در مورد تلاش‌های دیپلماتیک برای آزادی گروگان‌ها، تأمین کمک‌های بشردوستانه و جلوگیری از گسترش درگیری به منطقه ای گسترده‌تر بود. این شامل دیدارهای اخیر او در لبنان نیز می‌شود».
هیئت اسرائیل در سازمان ملل از اظهارنظر دربارهٔ گزارش اکسیوس یا پیام هیئت نمایندگی ایران خودداری کرد.



مانور دیپلماتیک اروپا؛ نامه به شورای امنیت دربارهٔ تجاوزات هسته‌ای ایران

مانور دیپلماتیک اروپا؛ نامه به شورای امنیت دربارهٔ تجاوزات هسته‌ای ایران
TT

مانور دیپلماتیک اروپا؛ نامه به شورای امنیت دربارهٔ تجاوزات هسته‌ای ایران

مانور دیپلماتیک اروپا؛ نامه به شورای امنیت دربارهٔ تجاوزات هسته‌ای ایران

سه قدرت اروپایی با ارسال نامه به شورای امنیت سازمان ملل متحد، جزئیات موارد نقض توافق توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ از سوی ایران را تشریح کردند، اقدامی که دیپلمات‌ها روز پنجشنبه اعلام کردند هدفش فشار بر تهران برای حل مسئله به‌صورت دیپلماتیک و جلوگیری از بازگشت تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران است.
به گزارش خبرگزاری رویترز، در پیام ارسال شده توسط بریتانیا، فرانسه و آلمان، تهدیدی صریح برای «بازگرداندن» تحریم‌های سازمان ملل مطرح نشده است، اما ذکر شده است که قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل که از توافق هسته‌ای حمایت می‌کند و اجازه بازگرداندن تحریم‌ها را می‌دهد، در ۱۸ اکتبر ۲۰۲۵ منقضی می‌شود.
ایران در پیام خود موضع اروپایی را رد و اشاره کرد که رئیس‌جمهور سابق ایالات متحده، دونالد ترامپ، در سال ۲۰۱۸ از توافق هسته‌ای خارج شد و تحریم‌های اقتصادی آمریکا را بر ایران بازگرداند و گفت که توافق، حقوق ایران برای گسترش فعالیت‌های هسته‌ای خود را تضمین می‌کند.
تلاش‌های بریتانیا، فرانسه و آلمان، که به‌طور غیررسمی به گروه (E3) معروف هستند، نیز این هفته در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نمایان شد، جایی که این گروه علیرغم محافظه کاری ایالات متحده، موفق به تصویب قطعنامه‌ای انتقادی علیه ایران شد.
نامه این گروه به تاریخ ۳ ژوئن به گزارشی از آژانس در ماه گذشته اشاره کرد که در آن آمده بود پیشرفت هسته‌ای ایران از جمله اقداماتی برای گسترش ذخایر اورانیوم غنی‌شده بالا و نرخ تولید آن، توافق ۲۰۱۵ را نقض می‌کند.
توافقنامه منعقد شده با سه کشور اروپایی، چین، روسیه و ایالات متحده موسوم به برجام، توانایی ایران در غنی‌سازی اورانیوم را محدود می‌کند، فرآیندی که می‌تواند مواد مورد استفاده در ساخت سلاح‌های هسته‌ای را تولید کند. در مقابل، ایالات متحده، سازمان ملل و اتحادیه اروپا تحریم‌های اعمال‌شده بر ایران را لغو می‌کنند.
تنش‌ها با ایران از زمان حمله گروه حماس فلسطین که توسط ایران حمایت می‌شود به جنوب اسرائیل در ۷ اکتبر افزایش یافته است. گروه‌های دیگر هم‌پیمان با ایران نیز به اهداف آمریکایی، اسرائیلی و غربی حمله می‌کنند. تهران فعالیت‌های برنامه هسته‌ای خود را تسریع می‌کند و در عین حال توانایی آژانس را برای نظارت بر فعالیت‌هایش محدود می‌کند.
گروه E3 در پیامی اعلام کرد: «اوج‌گیری برنامه هسته‌ای ایران برجام را بی‌محتوا کرده و ارزش آن را در زمینه منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای کاهش داده است».
سفیر ایران در سازمان ملل در پیامی به تاریخ ۵ ژوئن گفت: «تصمیم ایران برای اتخاذ تدابیر اصلاحی، در پاسخ به خروج غیرقانونی یکجانبه ایالات متحده و کاملاً با حقوق ذاتی خود سازگار است».
دیپلمات‌های غربی و منابع دیگر مطلع از پیام گفتند که هدف از آن تلاش برای افزایش فشار بر ایران در داخل شورای امنیت سازمان ملل و خریدن زمان برای حل دیپلماتیک قبل از انقضای قطعنامه سال آینده است که به کشورها اجازه بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران را می‌دهد.
یک منبع مطلع از پیام گفت که هدف «ارزیابی پیشرفت هسته‌ای ایران است که غیرقابل قبول شده و شدت گرفته است و همچنین به منظور افزایش فشار در داخل شورای امنیت سازمان ملل است».
آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، دربارهٔ اجرای توافق ۲۰۱۵ دو گزارش سالانه به شورا ارائه می‌دهد که معمولاً در ژوئن و دسامبر است. قرار است شورای امنیت گزارش بعدی او را در ۲۴ ژوئن بررسی کند.