«دولت اضطراری» در اسرائیل جنگ را فرماندهی می‌کند

غزه بدون برق.. محله‌هایی که از نقشه محو شدند.. تنش‌ها در جبهه جنوبی لبنان افزایش یافته‌است

TT

«دولت اضطراری» در اسرائیل جنگ را فرماندهی می‌کند


جنود إسرائيليون يطلقون قذائف مدفعية قرب الحدود مع غزة أمس (أ.ف.ب)
جنود إسرائيليون يطلقون قذائف مدفعية قرب الحدود مع غزة أمس (أ.ف.ب)

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل و بنی گانتز، عضو اپوزیسیون، روز چهارشنبه از تشکیل «دولت اضطراری» برای فرماندهی جنگ خبر دادند. همزمان با این، یک فرمانده نظامی برای تهاجم احتمالی به نوار غزه نیز تعیین شد.
در بیانیه مشترک نتانیاهو و گانتز پس از دیدار دیروز آنها آمده‌است: «دو طرف برای تشکیل یک دولت اضطراری و یک دولت جنگ توافق کردند».
«دولت جنگ» شامل نتانیاهو، گانتز، و یوآو گالانت وزیر دفاع فعلی خواهد بود و فرمانده سابق ارتش از حزب گانتز، غادی آیزنکوت، و ران درمر، وزیر امور استراتژیک به عنوان ناظران تعیین شدند. یائیر لاپید، رهبر اپوزیسیون به دولت نپیوست، اما این بیانیه نشان می‌دهد که برای او یک کرسی در دولت جنگ «رزرو» شده‌است.
اسرائیل برای اولین بار پس از عقب‌نشینی در ۱۷ سال پیش، تصمیمی جدی برای حمله زمینی به نوار غزه و اتخاذ سیاست حملات ویرانگر «زمین سوخته» گرفت؛ بنابراین یک فرمانده نظامی با تجربه در منطقه را از نیروهای ذخیره وارد کرد و او را به فرماندهی مأموریت منصوب کرد که سرتیپ ذخیره چیکو تامیر (۵۹ ساله) فرمانده سابق لشکر غزه است. وی در سال‌های اخیر مسئولیت آموزش تیپ‌های پیاده و زرهی را بر عهده داشت.
حملات اسرائیل در پنجمین روز جنگ شکل بزرگتری از انتقام به خود گرفت و به نظر می‌رسید که اسرائیل می‌خواهد نوار غزه را چندین دهه به عقب برگرداند.
اسرائیل برخی از محله‌ها همچون محله بالانشین الرمال را با خاک یکسان کرده‌است. آنها تمرکز زیادی بر تخریب محله‌های مجلل در نوار غزه و وارد کردن بیشترین خسارت ممکن روی زمین و وادار کردن غیرنظامیان به مهاجرت و آواره شدن دارند.
حماس روز گذشته در بیانیه‌ای اعلام کرد: «تداوم حملات اسرائیل برای پنجمین روز، یک چهارم میلیون نفر (۲۵۰ هزار نفر) را از خانه‌های ویران شده‌شان آواره کرده‌است».
در این بیانیه تأکید شده‌است که برق و آب از غزه قطع شده‌است که «یک فاجعه انسانی را به دنبال خواهد داشت». علاوه بر این از ورود مواد غذایی و تجهیزات پزشکی «به شیوه ای فجیع که به جنایات جنگی و نسل‌کشی شبیه است» جلوگیری می‌کنند. تنها نیروگاه برق فعال در نوار غزه روز گذشته پس از اتمام سوخت مورد نیاز برای بهره‌برداری، کار خود را متوقف کرد.
تنش در جبهه جنوبی لبنان حکمفرما بود، در این میان ترس ساکنان از بدتر شدن اوضاع به یک رویارویی آشکار بین اسرائیل و حزب‌الله تبدیل شده‌است.
اطلاع‌رسانی رسانه‌های اسرائیل دربارهٔ عملیات‌های نفوذ جنگجویان حزب‌الله با استفاده از پاراگلایدر در آسمان الجلیل در مجاورت مرز با لبنان بر نگرانی‌ها افزوده‌است.
حزب‌الله صبح دیروز اعلام کرد که در واکنش به کشته شدن سه تن از اعضای خود در دو روز پیش، یک سایت نظامی اسرائیل را بمباران کرده‌است که باعث شد نیروهای اسرائیلی دایره بمباران را به شهرهای مرزی در جنوب لبنان گسترش دهند.
وزرای خارجه کشورهای عربی دیروز خواستار «اقدام فوری بین‌المللی برای توقف جنگ در غزه» شدند و نسبت به «تلاش برای جابه‌جایی مردم فلسطین» هشدار دادند.
وزرای عرب در پایان نشست اضطراری خود در قاهره قطعنامه‌ای ۱۲ ماده‌ای صادر کردند که در آن بر اهمیت «توقف فوری جنگ علیه غزه» تأکید کردند.
فراخوان همگان را به خویشتنداری فراخواند و نسبت به پیامدهای انسانی و فاجعه بار ادامه جنگ هشدار داد.
از سوی دیگر، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، دیروز، به اسرائیل و سرزمین‌های فلسطینی سفر کرد. این سفر از سپتامبر گذشته با هدف پیشبرد تلاش‌های عادی سازی با کشورهای عربی و صلح در خاورمیانه برنامه‌ریزی شده بود و اکنون عمدتاً هدف آن جلوگیری از گسترش جنگ عنوان شده‌است.عراق اعدام دو محکوم در صبح عید قربان را تکذیب کرد

عراق اعدام دو محکوم در صبح عید قربان را تکذیب کرد
TT

عراق اعدام دو محکوم در صبح عید قربان را تکذیب کرد

عراق اعدام دو محکوم در صبح عید قربان را تکذیب کرد

وزارت دادگستری عراق اجرای احکام اعدام در تعطیلات عید قربان را تکذیب و اعلام کرد که کسانی را که در انتشار این خبر از طریق رسانه‌ها یا سایت‌های جعلی دست داشته‌اند تحت پیگرد قانونی قرار خواهد داد.
رسانه‌های محلی اخباری مبنی بر «اعدام حدود ۳۶ محکوم از استان‌های صلاح الدین، نینوا، انبار و بغداد در صبح روز اول عید قربان» منتشر کرده بودند.
وزارت دادگستری روز پنجشنبه در بیانیه‌ای مطبوعاتی گفت که «این حق را دارد که از تمامی سایت‌هایی که چنین اخبار نادرست و گمراه‌کننده‌ای را منتشر می‌کنند شکایت کند».

این وزارتخانه توضیح داد که «مایل است از جامعه در برابر شایعات و اخبار نادرست محافظت کند زیرا این اخبار بر امنیت و ثبات آن تأثیر می‌گذارد».
در بیانیه این وزارتخانه آمده است که «متعهد به اعمال استانداردهای بین‌المللی حقوق بشر، اجرای برنامه اصلاحی خود و اجرای قانون با شفافیت و صداقت است».
بیانیه دادگستری از رسانه‌ها خواست تا صحت اخبار را از منابع رسمی و موثق بررسی کنند و تسلیم شایعات و اطلاعات کذب نشوند.
در چند سال گذشته، دادگاه‌های عراق صدها حکم اعدام و حبس ابد را برای کسانی که به عضویت داعش محکوم شده‌اند صادر کرده‌اند.
بر اساس قوانین عراق، جنایات تروریسم و قتل، مجازات اعدام دارد و رئیس‌جمهور باید این احکام را قبل از اجرای آنها تصویب کند.