فشار عربی و بین‌المللی برای مهار جنگ

محمد بن سلمان بر مخالفت با هدف قرار دادن غیرنظامیان تأکید کرد… مخالفت السیسی با مجازات دسته جمعی… بلینکن از بازگشایی «گذرگاه رفح» خبر داد

یک مرد جوان فلسطینی روی ویرانه های خانه اش نشسته است که در حمله اسرائیل به جنوب نوار غزه ویران شد (AFP)
یک مرد جوان فلسطینی روی ویرانه های خانه اش نشسته است که در حمله اسرائیل به جنوب نوار غزه ویران شد (AFP)
TT

فشار عربی و بین‌المللی برای مهار جنگ

یک مرد جوان فلسطینی روی ویرانه های خانه اش نشسته است که در حمله اسرائیل به جنوب نوار غزه ویران شد (AFP)
یک مرد جوان فلسطینی روی ویرانه های خانه اش نشسته است که در حمله اسرائیل به جنوب نوار غزه ویران شد (AFP)

در حالی که ارتش اسرائیل دیروز آمادگی خود را برای جنگ در دو جبهه؛ جبهه اول با حماس در غزه و جبهه دوم با حزب‌الله در جنوب لبنان اعلام کرد.
روز گذشته با تشدید حملات هوایی اسرائیل به شمال نوار غزه، چندین طرف عربی و بین‌المللی تلاش‌های خود را برای مهار جنگ تشدید کردند.
این عملیات اسرائیل منجر به آواره شدن حدود یک میلیون نفر به سمت جنوب شد، همچنین حدود ۲ هزار و ۵۰۰ نفر کشته و نزدیک به ۱۰ هزار نفر زخمی شدند.
در ادامه تلاش‌های مهار و کنترل اوضاع، شاهزاده محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی دیروز (یکشنبه) در ریاض با آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا دیدار کرد و در این دیدار دربارهٔ تشدید تنش نظامی کنونی در غزه و پیرامون آن صحبت شد.
ولیعهد سعودی بر مخالفت خود با هدف قرار دادن غیرنظامیان و از کار انداختن زیرساخت‌ها و منافع حیاتی تأکید کرد.
وی همچنین بر لزوم کار برای بحث در مورد راه‌های توقف عملیات نظامی تأکید کرد و توضیح داد: پادشاهی به دنبال تشدید کار برای آرام کردن اوضاع، توقف تشدید تنش و احترام به قوانین بین‌المللی بشردوستانه از جمله رفع محاصره غزه و تلاش برای ایجاد شرایط برای بازگشت ثبات و بازگرداندن مسیر صلح است.
در همین راستا، عبدالفتاح السیسی، رئیس‌جمهور مصر نیز در دیدار با بلینکن تأکید کرد که تأخیر در حل مسئله فلسطین «به تشدید خشم منجر شد».
وی معتقد است که واکنش کنونی اسرائیل «از اصل حق دفاع به مجازات دسته جمعی فراتر رفته‌است».
بلینکن در بخشی از سفر خود که شامل اسرائیل، اردن، پادشاهی عربی سعودی، امارات، قطر و بحرین بود، در قاهره میهمان السیسی شد و امروز به اسرائیل بازگشت تا دربارهٔ تحولات تشدید تنش نظامی در غزه گفت و گو کند.
رئیس‌جمهور مصر با تأکید بر «نیاز به توقف تحولات بحران کنونی که می‌تواند تأثیراتی بر منطقه خاورمیانه داشته باشد»، اظهار کرد که کشورش تلاش می‌کند تا اوضاع غزه را مهار و از ورود سایر طرف‌ها به درگیری جلوگیری کند.
السیسی افزود: تأخیر در حل و فصل و یافتن راه حل برای این بحران تلفات بیشتری را به همراه خواهد داشت.
بلینکن به نوبه خود گفت که مذاکرات خوبی با ولیعهد سعودی و رئیس‌جمهور مصر داشته‌است و همه کشورهای عربی که در جریان سفر خود به منطقه از آنها دیدن کرده‌است «متعهد هستند که دامنه درگیری با اسرائیل را گسترش ندهند».
وی پیش از ترک قاهره در راه اسرائیل افزود: هیچ‌کس نباید در جای دیگری بر آتش بیافزاید.
این مقام آمریکایی گفت که مطمئن است کمک‌های بشردوستانه از مصر به غزه می‌رسد، شرطی که قاهره برای خروج شهروندان آمریکایی از نوار غزه از طریق گذرگاه رفح تعیین کرده‌است.
وی اعلام کرد گذرگاه رفح باز خواهد شد. این گذرگاه تنها کریدوری است که توسط اسرائیل بین غزه و جهان خارج کنترل نمی‌شود.
بلینکن به شبکه ماهواره ای العربیه گفت: بهترین آینده برای فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها راه حل دو کشوری است.
علاوه بر این، بمباران متقابل در مرز بین لبنان و اسرائیل این نگرانی را ایجاد کرد که جنگ بین حماس و اسرائیل به یک درگیری منطقه‌ای تبدیل شود.
در همین راستا، دریاسالار دانیل هاگاری، سخنگوی ارشد ارتش اسرائیل دیروز گفت که اسرائیل آماده جنگ در دو یا چند جبهه است.
وی افزود که گروه حزب‌الله لبنان تحت حمایت ایران در تلاش است تا تنش‌ها را در مرزهای لبنان افزایش دهد تا مانع از حمله اسرائیل به غزه شود.حجاج در منا؛ آغاز بزرگ‌ترین سفر ایمانی

TT

حجاج در منا؛ آغاز بزرگ‌ترین سفر ایمانی

حرکت زائران به منا از ساعات اولیه صبح امروز جمعه (واس)
حرکت زائران به منا از ساعات اولیه صبح امروز جمعه (واس)

انبوهی از حجاج بیت الله الحرام با طلوع آفتاب صبح امروز (جمعه) هشتم ذی الحجه به بالای منا رسیدند. امروز آغاز بزرگ‌ترین سفر ایمانی رقم خورد جایی که حدود دو میلیون زائر با اشتیاق و اشک و امید و دعا و ستایش و تمجید به استقبال آن رفتند.
در این میان، مجموعه عظیمی از خدماتی که پادشاهی عربی سعودی به میهمانان سرزمین وحی ارائه می‌دهد، آنها را پوشش می‌دهد تا بتوانند در طول مناسک حج از آسایش و آرامش برخوردار شوند.
در منا، میهمانان سرزمین وحی، به پیروی از سنت حضرت محمد (ص) و به منظور تقرب به خداوند متعال به امید قبولی و مغفرت از جانب او، روز ترویه را می‌گذرانند، به عنوان مرحله اول مناسک حج که بیش از ۶ روز ادامه دارد.

رسیدن حجاج به منا از ساعات اولیه صبح امروز جمعه (واس)

روی آوردن حجاج به مشعر منا با تلاش‌های یکپارچه امنیتی، بهداشتی و خدماتی و ارائه بهترین خدمات شبانه‌روزی به آنها همراه بود تا همه وسایل آسایش میهمانان الهی در سفر ایمانی فراهم شود.

حج‌گزاران تمتع که برای عمره از احرام خارج شده‌اند، باید از جای خود احرام کنند، خواه در داخل مکه یا خارج از مکه؛ جایی که حجاج تا پس از طلوع آفتاب نهم ذی الحجه در آنجا می‌مانند و پس از آن به عرفات (توقف بزرگ) می‌روند.
سپس پس از «النفره / خروج» از عرفات به آنجا بازمی‌گردند و شب را در مزدلفه می‌گذرانند تا به استثنای افراد مستعجل، روزهای دهم و یازدهم و دوازدهم و سیزدهم را بگذرانند و سه جمرات: جمره عقبه و جمره وسطی و جمره صغری را رمی کنند.
منا به عنوان بزرگ‌ترین شهر چادری جهان شناخته می‌شود و یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های اجرا شده در زمینی به وسعت ۱۰۴ میلیون مترمربع برای پذیرایی حدود ۲٫۶ میلیون حاجی محسوب می‌شود.
اردوگاه‌های حجاج از تمامی نیازهای لازم برخوردار بود تا زائران بتوانند با آسودگی خاطر و در فضایی سرشار از آرامش و معنویت از انجام مناسک خود لذت ببرند.
کمپ‌های مدرن با مشخصات بین‌المللی مجهز شده‌اند که با عایق نور و حرارت، مقاومت در برابر آتش و محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش مجهز شده‌اند.
علاوه بر این، این مکان مجهز به خدمات بهداشتی، غذای با کیفیت، وسایل ایمنی، تأسیسات برقی و خدمات پشتیبانی است.

حرکت زائران به منا از ساعات اولیه صبح امروز جمعه (واس)

شرع اسلام تصریح کرده است که طبق سنت ثابت زائران در روز ترویه با احرام به منا برسند و در راه توقف در عرفات شب را در آنجا سپری کنند.
این به خاطر فرموده حق تعالی است که می‌فرماید: (وَاذْکُرُوا اللَّهَ فِی أَیَّامٍ مَعْدُودَاتٍ فَمَنْ تَعَجَّلَ فِی یَوْمَیْنِ فَلَا إِثْمَ عَلَیْهِ وَمَنْ تَأَخَّرَ فَلَا إِثْمَ عَلَیْهِ لِمَنِ اتَّقَی وَاتَّقُوا اللَّهَ وَاعْلَمُوا أَنَّکُمْ إِلَیْهِ تُحْشَرُونَ) «و خدا را در روزهایی معین یاد کنید پس هر کس شتاب کند [و اعمال را] در دو روز [انجام دهد] گناهی بر او نیست و هر که تأخیر کند [و اعمال را در سه روز انجام دهد] گناهی بر او نیست [این اختیار] برای کسی است که [از محرمات] پرهیز کرده باشد و از خدا پروا کنید و بدانید که شما را به سوی او گرد خواهد آورد».

زائران از ساعات اولیه صبح وارد منا شدند (واس)

منا بین مکه و مزدلفه و در ۷ کیلومتری شمال شرقی مسجد الحرام قرار دارد. منا از مرزهای حرم است که از طرف شمال و جنوب آن را کوه‌ها احاطه کرده است و فقط در ایام حج سکونت دارد و از طرف مکه با جمره عقبه همسایه است و از سمت مزدلفه با دره محسر هم‌مرز است.
منا از جایگاه تاریخی و مذهبی مهمی برخوردار است، زیرا در آنجاست که پیامبر خدا حضرت ابراهیم (ع) رمی جمره کرده و اقدام به قربانی کردن اسماعیل (ع) کرده است.
سپس پیامبر اسلام (ص) در حجة الوداع این عمل را تصدیق کرد و موی سر را تراشید و مسلمانان به سنت او اقتدا کردند و رمی جمره کردند و قربانی کردند و موهای سر خود را تراشیدند.
اهتمام دولت خادم حرمین شریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز به منا ناشی از آگاهی آن از مدت زمانی است که زائران در منا می‌گذرانند.
رهبری خردمند سعودی خدمات امنیتی، پزشکی، پذیرایی و وسایل حمل و نقل را برای تسهیل زیارت بیت الله الحرام و انجام مناسک خود با معنویت و اطمینان خاطر به بهترین نحو فراهم کرد.