اختصاصی «الشرق الاوسط»؛ پیام مهم واشنگتن به بغداد

حملات بازدارنده علیه گروه های مسلح «متوقف نخواهد شد» و خروج از عراق «پیامد و مسئولیت» دارد

کاروان خودروهای نظامی آمریکا نزدیک مرز بین سوریه و عراق. اکتبر ۲۰۱۹ (رویترز)
کاروان خودروهای نظامی آمریکا نزدیک مرز بین سوریه و عراق. اکتبر ۲۰۱۹ (رویترز)
TT

اختصاصی «الشرق الاوسط»؛ پیام مهم واشنگتن به بغداد

کاروان خودروهای نظامی آمریکا نزدیک مرز بین سوریه و عراق. اکتبر ۲۰۱۹ (رویترز)
کاروان خودروهای نظامی آمریکا نزدیک مرز بین سوریه و عراق. اکتبر ۲۰۱۹ (رویترز)

منابع معتبر از بخش هایی از نامه ای که واشنگتن به دولت عراق درباره «مقدمات و اقدامات خروج نیروهای ائتلاف بین المللی» داده پرده برداشتند.این نامه شامل «چگونگی و زمان بندی خروج نظامیان» و «مسئولیت و تعهدات دولت عراق در این باره» می شود و تاکید کرده «حملات بازدارنده علیه گروه های مسلح وابسته به ایران حتی در صورت خروج نظامیان ائتلاف بین المللی از عراق متوقف نخواهد شد». وزارت خارجه عراق شامگاه چهارشنبه گفت که «نامه مهمی» از واشنگتن دریافت شده و توسط محمد شیاع السودانی نخست وزیر به دقت بررسی خواهد شد. وزارت خارجه عراق به جزئیات بیشتر اشاره نکرد.

«رویترز» پیشتر از قول چهار منبع گزارش داده بود که آمریکا و عراق در نظر دارند گفتگوها در خصوص پایان حضور نیروهای ائتلاف را که به دلیل جنگ در نوار غزه ناقص ماند از سر بگیرند.

این منابع به «الشرق الاوسط» گفتند در این نامه گفته شده که «از نظر آمریکا گشودن فصل نوینی از روابط دو جانبه ایرادی ندارد اما خروج نظامیان (به هر نحوی که باشد) حملات بازدارنده علیه گروه های مسلح وابسته به رژیم ایران را متوقف نخواهد کرد؛ مادامی که حملات این گروه ها باعث ایجاد ناامنی و بی ثباتی در منطقه می شود».

به گفته این منابع محمد شیاع السودانی نخست وزیر عراق «بخش های مهم» نامه آمریکا را با رهبران ائتلاف «چارچوب هماهنگی» درمیان گذاشت. «تاکید آمریکا درباره ادامه حملات آمریکا علیه گروه های مسلح» یکی از «بخش های مهم» مورد گفتگو بود.

در این نامه تلویحا به این نکته اشاره شده که «گفتگوهای فنی آتی درباره چگونگی خروج نظامیان راحت و سریع نخواهد بود بلکه وقت می برد تا اطمینان حاصل گردد همه مسائل مرتبط با حضور نظامیان حل و فصل شده است».

این منابع خاطر نشان کردند «واشنگتن در این نامه به بغداد ابلاغ کرده تا به پیامدهای خروج نظامیان از جمله تعهدات مالی و اقتصادی بین دو کشور فکر کند و این مسائل را درک کند».

درآمدهای نفتی عراق طبق قطعنامه ۱۴۸۳ شورای امنیت از سال ۲۰۰۳ به این سو در یک حساب بانکی تحت نظر وزارت خزانه داری آمریکا نگهداری می شوند. این قطعنامه در راستای «کمک به عراق در مدیریت شفاف منابع مالی» صادر شده است.

دونالد ترامپ رئیس جمهور پیشین آمریکا ژانویه ۲۰۲۰ تلویحا گفت که «اگر دولت عراق (آن زمان) به اقدامات برای بیرون راندن نیروهای نظامی خارجی از خاک این کشور ادامه دهد در اینصورت ممکن است درباره استفاده از درآمدهای نگهداری شده در حساب منابع مالی عراق بازنگری کند تا با این پول ها هزینه تاسیساتی که آمریکا در عراق ایجاد کرد پرداخت شود».

از زمانی که این پیام کتبی آمریکا به دست نهادهای دولتی بغداد رسیده نیروهای سیاسی در حال رایزنی فشرده درباره آن هستند تا ببینند چطور باید با این «گام ناگهانی» آمریکا درست برخورد کنند.

سه منبع آگاه به «الشرق الاوسط» گفتند «یکی از احزاب شیعی پرنفوذ در (چارچوب هماهنگی) اینک می خواهد گروه های مسلحی که به آمریکایی ها حمله می کنند را متقاعد کند فتیله را اندکی پایین بکشند».

این حزب شیعی پیشنهاد کرده که حملات گروه های مسلح از خاک عراق متوقف شود. افزایش تنش در چارچوب حمایت از غزه باید ادامه پیدا کند اما حملات از عراق انجام نشوند و اسرائیل را مورد هدف قرار دهند.

منابع گفتند که «گروه های مسلح تا الان این پیشنهاد را قبول نکرده اند».

در این راستا، ابتکار عمل قدیمی آغاز گفتگو بین دولت عراق و گروه های مسلح زیر نظر ائتلاف «چارچوب هماهنگی» باز مطرح شده است.

دست اندرکاران این ابتکار عمل می گویند که اول باید با گروه های مسلح به توافق برسند و بعد با آمریکایی ها مذاکره می کنند.

این منابع خاطر نشان کردند «رهبران «چارچوب هماهنگی» به این ابتکار عمل اهمیت نمی دهند چون فکر می کنند که این طرح برای محمد شیاع السودانی دستاوردهای سیاسی ایجاد می کند».

رئيس الوزراء العراقي محمد شياع السوداني (رويترز)

به گزارش رویترز مقامات عراق و آمریکا امیدوارند که آغاز گفتگوهای رسمی باعث کاهش فشارهای سیاسی روی دولت السودانی و چه بسا «کاهش حملات علیه نیروهای آمریکایی» شود.

آمریکا در عراق ۲ هزار و ۵۰۰ نفر نیروی نظامی دارد که خدمت مستشاری به نیروهای نظامی عراق می دهند و به ارتش عراق کمک می کنند تا نگذارد گروه «داعش» باز برگردد. «داعش» در سال ۲۰۱۴ بخش های وسیعی از عراق و سوریه را تصرف کرد اما بعد شکست خورد.

صدها نفر از نظامیان کشورهای عمدتا اروپایی در چارچوب ائتلاف به رهبری آمریکا که برای مبارزه با گروه دولت اسلامی تشکیل شد در عراق مستقر هستند.

گروه های مسلح هم پیمان ایران ۱۵۰ بار به نیروهای آمریکایی در سوریه و عراق حمله کرده اند. آمریکا در واکنش به حملات این گروه ها موجی از حملات موشکی را انجام داد که آخرین حمله روز سه شنبه بود.

محمد شیاع السودانی نخست وزیر به دلیل خشونت فزاینده خواستار افزایش سرعت در روند خروج نیروهای ائتلاف به رهبری واشنگتن و گفتگو در این باره شد.

مذاکرات و گام های عملی در زمینه خروج نظامیان ائتلاف از عراق بنا بود پارسال آغاز شود اما به دلیل جنگ در غزه وقفه افتاد.واشنگتن نمی خواست درباره خروج احتمالی از عراق گفتگو کند چون حملات به نیروهای آمریکایی کماکان ادامه دارد.

واشنگتن از این مساله واهمه دارد که وقوع هر گونه تغییر در وضعیت نیروهای آمریکایی و ائتلاف می تواند به عنوان فشار به آمریکا تعبیر شود و همین می تواند رقبای منطقه ای آمریکا همچون ایران را جسورتر کند.حجاج در منا؛ آغاز بزرگ‌ترین سفر ایمانی

TT

حجاج در منا؛ آغاز بزرگ‌ترین سفر ایمانی

حرکت زائران به منا از ساعات اولیه صبح امروز جمعه (واس)
حرکت زائران به منا از ساعات اولیه صبح امروز جمعه (واس)

انبوهی از حجاج بیت الله الحرام با طلوع آفتاب صبح امروز (جمعه) هشتم ذی الحجه به بالای منا رسیدند. امروز آغاز بزرگ‌ترین سفر ایمانی رقم خورد جایی که حدود دو میلیون زائر با اشتیاق و اشک و امید و دعا و ستایش و تمجید به استقبال آن رفتند.
در این میان، مجموعه عظیمی از خدماتی که پادشاهی عربی سعودی به میهمانان سرزمین وحی ارائه می‌دهد، آنها را پوشش می‌دهد تا بتوانند در طول مناسک حج از آسایش و آرامش برخوردار شوند.
در منا، میهمانان سرزمین وحی، به پیروی از سنت حضرت محمد (ص) و به منظور تقرب به خداوند متعال به امید قبولی و مغفرت از جانب او، روز ترویه را می‌گذرانند، به عنوان مرحله اول مناسک حج که بیش از ۶ روز ادامه دارد.

رسیدن حجاج به منا از ساعات اولیه صبح امروز جمعه (واس)

روی آوردن حجاج به مشعر منا با تلاش‌های یکپارچه امنیتی، بهداشتی و خدماتی و ارائه بهترین خدمات شبانه‌روزی به آنها همراه بود تا همه وسایل آسایش میهمانان الهی در سفر ایمانی فراهم شود.

حج‌گزاران تمتع که برای عمره از احرام خارج شده‌اند، باید از جای خود احرام کنند، خواه در داخل مکه یا خارج از مکه؛ جایی که حجاج تا پس از طلوع آفتاب نهم ذی الحجه در آنجا می‌مانند و پس از آن به عرفات (توقف بزرگ) می‌روند.
سپس پس از «النفره / خروج» از عرفات به آنجا بازمی‌گردند و شب را در مزدلفه می‌گذرانند تا به استثنای افراد مستعجل، روزهای دهم و یازدهم و دوازدهم و سیزدهم را بگذرانند و سه جمرات: جمره عقبه و جمره وسطی و جمره صغری را رمی کنند.
منا به عنوان بزرگ‌ترین شهر چادری جهان شناخته می‌شود و یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های اجرا شده در زمینی به وسعت ۱۰۴ میلیون مترمربع برای پذیرایی حدود ۲٫۶ میلیون حاجی محسوب می‌شود.
اردوگاه‌های حجاج از تمامی نیازهای لازم برخوردار بود تا زائران بتوانند با آسودگی خاطر و در فضایی سرشار از آرامش و معنویت از انجام مناسک خود لذت ببرند.
کمپ‌های مدرن با مشخصات بین‌المللی مجهز شده‌اند که با عایق نور و حرارت، مقاومت در برابر آتش و محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش مجهز شده‌اند.
علاوه بر این، این مکان مجهز به خدمات بهداشتی، غذای با کیفیت، وسایل ایمنی، تأسیسات برقی و خدمات پشتیبانی است.

حرکت زائران به منا از ساعات اولیه صبح امروز جمعه (واس)

شرع اسلام تصریح کرده است که طبق سنت ثابت زائران در روز ترویه با احرام به منا برسند و در راه توقف در عرفات شب را در آنجا سپری کنند.
این به خاطر فرموده حق تعالی است که می‌فرماید: (وَاذْکُرُوا اللَّهَ فِی أَیَّامٍ مَعْدُودَاتٍ فَمَنْ تَعَجَّلَ فِی یَوْمَیْنِ فَلَا إِثْمَ عَلَیْهِ وَمَنْ تَأَخَّرَ فَلَا إِثْمَ عَلَیْهِ لِمَنِ اتَّقَی وَاتَّقُوا اللَّهَ وَاعْلَمُوا أَنَّکُمْ إِلَیْهِ تُحْشَرُونَ) «و خدا را در روزهایی معین یاد کنید پس هر کس شتاب کند [و اعمال را] در دو روز [انجام دهد] گناهی بر او نیست و هر که تأخیر کند [و اعمال را در سه روز انجام دهد] گناهی بر او نیست [این اختیار] برای کسی است که [از محرمات] پرهیز کرده باشد و از خدا پروا کنید و بدانید که شما را به سوی او گرد خواهد آورد».

زائران از ساعات اولیه صبح وارد منا شدند (واس)

منا بین مکه و مزدلفه و در ۷ کیلومتری شمال شرقی مسجد الحرام قرار دارد. منا از مرزهای حرم است که از طرف شمال و جنوب آن را کوه‌ها احاطه کرده است و فقط در ایام حج سکونت دارد و از طرف مکه با جمره عقبه همسایه است و از سمت مزدلفه با دره محسر هم‌مرز است.
منا از جایگاه تاریخی و مذهبی مهمی برخوردار است، زیرا در آنجاست که پیامبر خدا حضرت ابراهیم (ع) رمی جمره کرده و اقدام به قربانی کردن اسماعیل (ع) کرده است.
سپس پیامبر اسلام (ص) در حجة الوداع این عمل را تصدیق کرد و موی سر را تراشید و مسلمانان به سنت او اقتدا کردند و رمی جمره کردند و قربانی کردند و موهای سر خود را تراشیدند.
اهتمام دولت خادم حرمین شریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز به منا ناشی از آگاهی آن از مدت زمانی است که زائران در منا می‌گذرانند.
رهبری خردمند سعودی خدمات امنیتی، پزشکی، پذیرایی و وسایل حمل و نقل را برای تسهیل زیارت بیت الله الحرام و انجام مناسک خود با معنویت و اطمینان خاطر به بهترین نحو فراهم کرد.