حمله به سفارت آمریکا در بیروت؛ ۲۱ بازداشت و تحقیقات ادامه دارد

سربازان لبنانی در اطراف سفارت آمریکا در عوکر پس از حمله به آن مستقر شدند (فرانس پرس)
سربازان لبنانی در اطراف سفارت آمریکا در عوکر پس از حمله به آن مستقر شدند (فرانس پرس)
TT

حمله به سفارت آمریکا در بیروت؛ ۲۱ بازداشت و تحقیقات ادامه دارد

سربازان لبنانی در اطراف سفارت آمریکا در عوکر پس از حمله به آن مستقر شدند (فرانس پرس)
سربازان لبنانی در اطراف سفارت آمریکا در عوکر پس از حمله به آن مستقر شدند (فرانس پرس)

حمله مسلحانه به ساختمان سفارت آمریکا در بیروت همچنان در کانون توجه لبنانی ها قرار دارد. یک منبع قضایی برجسته به «الشرق الاوسط» گفت «۲۱ نفر در ارتباط با این حمله دستگیر شده اند که قیس فراج مهاجم سوری حمله نیز در میان آنهاست. قیس فراج در بیمارستان نظامی بیروت بستری و مورد درمان است. پدر و برادر و افرادی که قیس همواره با آنها در تماس بوده نیز دستگیر شده اند. چند نفر روحانی که قیس فراج نزد آنها کلاس های مذهبی می رفته دستگیر شده اند».
این منبع قضایی در گفتگو با «الشرق الاوسط» افزود «تعداد بازداشت شدگان بسته به روند بازجویی طی ساعات آینده ممکن است کم و زیاد شود. نزدیکان و حلقه اطراف مهاجم مورد بازجویی هستند و همه اطلاعات گوشی هایشان تخلیه و داده های شخصی درباره رفتار و روابط آنها رصد شده است چرا که دستگاه های امنیتی در نظر دارند ببینند که آیا یک هسته امنیتی وابسته به گروه (داعش) یا گروه های تروریستی دیگر در این حمله دست داشته اند یا خیر».
این منبع در ادامه خاطر نشان کرد «بی تردید قیس فراج تفکرات افراطی داشته و جنگ اسرائیل در غزه محرک این حمله بوده است اما شواهد و داده های در دسترس نشان می دهد که این حمله کار یک گروه امنیتی سازمان یافته نبوده چون حمله در سطح وسیع و بزرگ نبوده است و قربانیان زیادی نداشته است. به این دلیل فرضیه اقدام تک نفره مطرح می شود».

سفارت آمریکا: دلسرد نمی شویم
تدابیر امنیتی سریع دولت لبنان و بازداشت مهاجم استقبال آمریکا را به دنبال داشت. سفارت آمریکا در بیروت جمعه (۷ ژوئن) در شبکه «اکس» با تشکر از «حمایت های چند روز اخیر پس از تیراندازی روز چهارشنبه به ساختمان سفارت» تاکید کرد «پناهجویان سوریه در لبنان مقصر این حمله نیستند و ما به خاطر حمایت های بی وقفه دوستانمان در چند روز گذشته سپاسگزاریم به خصوص پیام های حمایت و همبستگی در ارتباط با یکی از ماموران نگهبانی که دچار مصدومیت خطرناک شده است».
سفارت آمریکا همچنین از «دولت لبنان و نیروهای مسلح لبنانی و دستگاه امنیت داخلی به خاطر همکاری و واکنش سریع و حرفه ای و شجاعانه» تشکر کرد و در پایان این پیام گفت «این حمله ما را دلسرد نمی کند و ما همچنان دوست همیشگی مردم لبنان هستیم».

منبع امنیتی: همه احتمال ها وارد است
با وجود گمانه زنی ها درباره اینکه حمله یک اقدام فردی بوده یک منبع امنیتی به «الشرق الاوسط» گفت «هر احتمالی وجود دارد. نباید هیچ احتمالی را رد کرد چون این حمله بسیار خطرناک است. اگر این حمله یک اقدام فردی به خاطر انتقام از خون قربانیان در غزه بوده پس چرا مهاجم به سفارت آمریکا حمله کرد؟ این سفارت تدابیر امنیتی سخت دارد و بسیار حفاظت شده است. چه گروهی به مهاجم سلاح و مهمات داده و به او برای انتقال از بقاع به بیروت و عوکر کمک کرده است»؟

او خاطر نشان کرد «داده ها حاکی از آن است که مهاجم چند روز قبل از حمله منطقه را شناسایی کرده و ساختمان سفارت و مسیرهای منتهی به سفارت را زیر نظر داشته و به همین دلیل توانسته اطراف دیوار بیرونی سفارت تردد و به سمت ورودی های آن تیراندازی کند».
پرسنل درمان در بیمارستان نظامی در حال درمان مهاجم در بخش مراقب های ویژه هستند چرا که اظهارات مهاجم نقش کلیدی و مهم در کشف جزئیات و انگیزه های حمله و عاملان آن خواهد داشت.

طبق اطلاعاتی که به دست «الشرق الاوسط» رسیده وضعیت قیس فراج سوری الاصل پایدار است و از حال وخیم خارج شده. او طی روزهای آینده چند عمل جراحی خواهد شد چون از ناحیه شکم دچار مصدومیت شده و اعضای اصلی داخلی او بر اثر مصدومیت شدید پاره شده اند اما انجام عمل های جراحی نیاز به پایدار شدن وضعیتش دارد».عراق اعدام دو محکوم در صبح عید قربان را تکذیب کرد

عراق اعدام دو محکوم در صبح عید قربان را تکذیب کرد
TT

عراق اعدام دو محکوم در صبح عید قربان را تکذیب کرد

عراق اعدام دو محکوم در صبح عید قربان را تکذیب کرد

وزارت دادگستری عراق اجرای احکام اعدام در تعطیلات عید قربان را تکذیب و اعلام کرد که کسانی را که در انتشار این خبر از طریق رسانه‌ها یا سایت‌های جعلی دست داشته‌اند تحت پیگرد قانونی قرار خواهد داد.
رسانه‌های محلی اخباری مبنی بر «اعدام حدود ۳۶ محکوم از استان‌های صلاح الدین، نینوا، انبار و بغداد در صبح روز اول عید قربان» منتشر کرده بودند.
وزارت دادگستری روز پنجشنبه در بیانیه‌ای مطبوعاتی گفت که «این حق را دارد که از تمامی سایت‌هایی که چنین اخبار نادرست و گمراه‌کننده‌ای را منتشر می‌کنند شکایت کند».

این وزارتخانه توضیح داد که «مایل است از جامعه در برابر شایعات و اخبار نادرست محافظت کند زیرا این اخبار بر امنیت و ثبات آن تأثیر می‌گذارد».
در بیانیه این وزارتخانه آمده است که «متعهد به اعمال استانداردهای بین‌المللی حقوق بشر، اجرای برنامه اصلاحی خود و اجرای قانون با شفافیت و صداقت است».
بیانیه دادگستری از رسانه‌ها خواست تا صحت اخبار را از منابع رسمی و موثق بررسی کنند و تسلیم شایعات و اطلاعات کذب نشوند.
در چند سال گذشته، دادگاه‌های عراق صدها حکم اعدام و حبس ابد را برای کسانی که به عضویت داعش محکوم شده‌اند صادر کرده‌اند.
بر اساس قوانین عراق، جنایات تروریسم و قتل، مجازات اعدام دارد و رئیس‌جمهور باید این احکام را قبل از اجرای آنها تصویب کند.