دیدار رو در رو بایدن و شی، به امید ثبات روابط

آمریکا اپک را فرصتی برای نقش رهبری جهانی خود می‌بیند

(AFP)
(AFP)
TT

دیدار رو در رو بایدن و شی، به امید ثبات روابط

(AFP)
(AFP)

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا و شی جین پینگ، رئیس‌جمهور چین امروز (چهارشنبه) در حاشیه اجلاس سران سازمان همکاری‌های اقتصادی آسیا-پاسفیک (APEC) در سانفرانسیسکو دیدار خواهند کرد.
این دیدار در بحبوحه تلاش‌های استثنایی کاخ سفید برای اثبات توانایی ایالات متحده برای ایفای نقش رهبری در این منطقه حیاتی، همراه با دیگر تلاش‌هایش در اروپا و خاورمیانه، علی‌رغم بحران‌های داخلی صورت می‌گیرد.
دیدار روسای جمهور بایدن و شی به عنوان رویداد اصلی نشست سالانه چهار روزه بین رهبران ۲۱ اقتصاد آسیا و اقیانوسیه شمرده می‌شود، زیرا آنها رهبران دو اقتصاد بزرگ جهان هستند و به دنبال یافتن معیاری برای ثبات پس از یک سال دشوار در روابط آمریکا و چین هستند.
در حالی که بایدن بر «تغییر به سوی بهتر» در روابط بین دو کشور تأکید کرد و امیدوار بود که این دیدار به «بازگشت به مسیر عادی ارتباط (...) در صورت بروز بحران کمک کند»، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی، گفت که بایدن «این هفته فعالیت‌های بیشتر از دیدار با رئیس‌جمهور شی انجام خواهد داد».
وی افزود که بایدن چشم‌انداز اقتصادی خود را برای منطقه ارائه خواهد کرد، او تأکید خواهد کرد که ایالات متحده «محرک بسیار برجسته» رشد اقتصادی پایدار در آسیا و اقیانوسیه است و این منطقه را برای رشد اقتصادی ایالات متحده حیاتی می‌کند.استارمر متعهد به «تجدید روابط» با اروپا شد

ستارمر يتوسط ضيوف القمة الأوروبية (إ.ب.أ)
ستارمر يتوسط ضيوف القمة الأوروبية (إ.ب.أ)
TT

استارمر متعهد به «تجدید روابط» با اروپا شد

ستارمر يتوسط ضيوف القمة الأوروبية (إ.ب.أ)
ستارمر يتوسط ضيوف القمة الأوروبية (إ.ب.أ)

کی یر استارمر، نخست‌وزیر جدید بریتانیا در چهارمین نشست جامعه سیاسی اروپایی (EPC) میزبان بیش از ۴۵ رهبر اروپایی در نزدیکی آکسفورد در بریتانیا بود، جایی که او متعهد شد که کشورش به دنبال بازگرداندن روابط با اروپا به ویژه در سطح امنیتی خواهد بود.
او همچنین از رهبران حاضر در این نشست خواست تا به اوکراین کمک کنند و در مورد بحران مهاجرت هماهنگ باشند.
استارمر امیدوار است پس از آشفتگی‌های سال‌های پس از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا (برگزیت)، در این اجلاس در کاخ بلنهایم که رئیس‌جمهور اوکراین ولودیمیر زلنسکی در آن شرکت می‌کنند، فرصتی برای «بازنشانی» روابط بریتانیا با همسایگانش فراهم شود.
وی به دیگر رهبران اروپایی اطمینان داد که بریتانیا تحت رهبری او، «دوست و شریکی قابل اعتماد خواهد بود» و آماده است که «نه به عنوان عضو اتحادیه اروپا، بلکه قطعاً بخشی از اروپا» با دیگر کشورها همکاری کند.
علاوه بر این، او گفت که این کشور «هرگز» از دادگاه حقوق بشر اروپا (ECHR) خارج نخواهد شد. پیش از آن حزب محافظه کار مخالف ایده خروج از این دادگاه را مطرح کرده بود.