جاه طلبی ترامپ برای ریاست جمهوری در دستان دیوان عالی

قضات کلرادو او را فاقد صلاحیت برای تصدی ریاست جمهوری تشخیص دادند.. مبارزات انتخاباتی او از سر گرفته شد

(AFP)
(AFP)
TT

جاه طلبی ترامپ برای ریاست جمهوری در دستان دیوان عالی

(AFP)
(AFP)

دادگاه عالی ایالت کلرادو دونالد ترامپ رئیس‌جمهور پیشین ایالات متحده را به دلیل دست داشتن در حمله به ساختمان کنگره در ۶ ژانویه ۲۰۲۱ فاقد صلاحیت لازم برای تصدی ریاست جمهوری تشخیص داد.
طبق حکم دادگاه کلرادو اکثریت دادگاه (۴ قاضی از ۷ قاضی) معتقدند که ترامپ بر اساس بند سوم متمم چهاردهم قانون اساسی ایالات متحده از تصدی پست ریاست جمهوری سلب صلاحیت شده‌است.
دادگاه عالی ایالت کلرادو روز سه‌شنبه در یک حکم غیرعادی، صلاحیت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق ایالات متحده آمریکا برای قرار گرفتن نام او در برگه‌های رأی در مرحله مقدماتی انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا را رد کرد.
دونالد ترامپ در واکنش به این حکم، اعلام کرد که خواستار تجدیدنظر در دیوان عالی ایالات متحده خواهد شد.
دادگاه کلرادو نیز گفت که اجرای حکم خود را دست‌کم تا ۴ ژانویه ۲۰۲۴ میلادی به تعویق می‌اندازد تا طرح درخواست تجدیدنظر در دیوان عالی ممکن باشد.
تصمیم دادگاه کلرادو که تمام قضات آن را فرمانداران دموکرات صادر کرده‌اند، نخستین حکم تاریخ آمریکا محسوب می‌شود که براساس بند ۳ متمم چهاردهم قانون اساسی این کشور، یک نامزد انتخابات ریاست جمهوری رد صلاحیت می‌شود.استارمر متعهد به «تجدید روابط» با اروپا شد

ستارمر يتوسط ضيوف القمة الأوروبية (إ.ب.أ)
ستارمر يتوسط ضيوف القمة الأوروبية (إ.ب.أ)
TT

استارمر متعهد به «تجدید روابط» با اروپا شد

ستارمر يتوسط ضيوف القمة الأوروبية (إ.ب.أ)
ستارمر يتوسط ضيوف القمة الأوروبية (إ.ب.أ)

کی یر استارمر، نخست‌وزیر جدید بریتانیا در چهارمین نشست جامعه سیاسی اروپایی (EPC) میزبان بیش از ۴۵ رهبر اروپایی در نزدیکی آکسفورد در بریتانیا بود، جایی که او متعهد شد که کشورش به دنبال بازگرداندن روابط با اروپا به ویژه در سطح امنیتی خواهد بود.
او همچنین از رهبران حاضر در این نشست خواست تا به اوکراین کمک کنند و در مورد بحران مهاجرت هماهنگ باشند.
استارمر امیدوار است پس از آشفتگی‌های سال‌های پس از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا (برگزیت)، در این اجلاس در کاخ بلنهایم که رئیس‌جمهور اوکراین ولودیمیر زلنسکی در آن شرکت می‌کنند، فرصتی برای «بازنشانی» روابط بریتانیا با همسایگانش فراهم شود.
وی به دیگر رهبران اروپایی اطمینان داد که بریتانیا تحت رهبری او، «دوست و شریکی قابل اعتماد خواهد بود» و آماده است که «نه به عنوان عضو اتحادیه اروپا، بلکه قطعاً بخشی از اروپا» با دیگر کشورها همکاری کند.
علاوه بر این، او گفت که این کشور «هرگز» از دادگاه حقوق بشر اروپا (ECHR) خارج نخواهد شد. پیش از آن حزب محافظه کار مخالف ایده خروج از این دادگاه را مطرح کرده بود.