جاه طلبی ترامپ برای ریاست جمهوری در دستان دیوان عالی

قضات کلرادو او را فاقد صلاحیت برای تصدی ریاست جمهوری تشخیص دادند.. مبارزات انتخاباتی او از سر گرفته شد

(AFP)
(AFP)
TT

جاه طلبی ترامپ برای ریاست جمهوری در دستان دیوان عالی

(AFP)
(AFP)

دادگاه عالی ایالت کلرادو دونالد ترامپ رئیس‌جمهور پیشین ایالات متحده را به دلیل دست داشتن در حمله به ساختمان کنگره در ۶ ژانویه ۲۰۲۱ فاقد صلاحیت لازم برای تصدی ریاست جمهوری تشخیص داد.
طبق حکم دادگاه کلرادو اکثریت دادگاه (۴ قاضی از ۷ قاضی) معتقدند که ترامپ بر اساس بند سوم متمم چهاردهم قانون اساسی ایالات متحده از تصدی پست ریاست جمهوری سلب صلاحیت شده‌است.
دادگاه عالی ایالت کلرادو روز سه‌شنبه در یک حکم غیرعادی، صلاحیت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق ایالات متحده آمریکا برای قرار گرفتن نام او در برگه‌های رأی در مرحله مقدماتی انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا را رد کرد.
دونالد ترامپ در واکنش به این حکم، اعلام کرد که خواستار تجدیدنظر در دیوان عالی ایالات متحده خواهد شد.
دادگاه کلرادو نیز گفت که اجرای حکم خود را دست‌کم تا ۴ ژانویه ۲۰۲۴ میلادی به تعویق می‌اندازد تا طرح درخواست تجدیدنظر در دیوان عالی ممکن باشد.
تصمیم دادگاه کلرادو که تمام قضات آن را فرمانداران دموکرات صادر کرده‌اند، نخستین حکم تاریخ آمریکا محسوب می‌شود که براساس بند ۳ متمم چهاردهم قانون اساسی این کشور، یک نامزد انتخابات ریاست جمهوری رد صلاحیت می‌شود.رئیس سازمان سیا: به ندرت خاورمیانه را پیچیده‌تر و انفجاری‌تر از شرایط امروز دیده‌ام

مدير وكالة المخابرات المركزية الأميركية وليم بيرنز خلال جلسة استماع أمام لجنة المخابرات في مجلس النواب الثلاثاء (رويترز)
مدير وكالة المخابرات المركزية الأميركية وليم بيرنز خلال جلسة استماع أمام لجنة المخابرات في مجلس النواب الثلاثاء (رويترز)
TT

رئیس سازمان سیا: به ندرت خاورمیانه را پیچیده‌تر و انفجاری‌تر از شرایط امروز دیده‌ام

مدير وكالة المخابرات المركزية الأميركية وليم بيرنز خلال جلسة استماع أمام لجنة المخابرات في مجلس النواب الثلاثاء (رويترز)
مدير وكالة المخابرات المركزية الأميركية وليم بيرنز خلال جلسة استماع أمام لجنة المخابرات في مجلس النواب الثلاثاء (رويترز)

ویلیام برنز، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا در مقاله‌ای در نشریه فارن افرز با عنوان «هنر جاسوسی و هنر دولت: دگرگونی سیا برای عصر رقابت» نوشت با توجه به تجربیات خود در خاورمیانه تأکید کرده که به ندرت این منطقه را «پیچیده‌تر و انفجاری‌تر» از شرایط امروز دیده‌است.
برنز نسبت به خطر کنار گذاشتن حمایت ایالات متحده از اوکراین در رویارویی با جاه طلبی‌های ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، هشدار داد.
وی گفت که این حمایت، رئیس‌جمهور چین، شی جین پینگ را بر آن داشت تا توانایی‌های آمریکا برای مقابله با هرگونه تهاجم به تایوان را «دوباره محاسبه و بازنگری کند».
وی به خطراتی که ایران برای خاورمیانه ایجاد می‌کند، اشاره کرد، زیرا رژیم این کشور «آماده جنگ تا آخرین نیابت منطقه ای خود» برای گسترش هژمونی خود بر منطقه است.
برنز در این مقاله با اشاره به چالش‌های پیش روی آمریکا، چین و رقابت با این کشور را اصلی‌ترین موضوع پیش‌روی ایالات متحده خوانده و تأکید می‌کند باید اقدامات لازم را برای مقابله با تهدید چین به کار بست.

«عظمت» پوتین

این دیپلمات پیشین وزارت خارجه آمریکا همچنین دوران کنونی را یکی از لحظات نادری دانسته که آمریکا با آن رو به رو است و می‌افزاید: «همان‌طور که رئیس‌جمهور جو بایدن تأکید کرده، ایالات متحده امروز با یکی از آن لحظات نادر مواجه است که پیامدهای آن طلوع جنگ سرد یا دوره پس از ۱۱ سپتامبر است. ظهور چین و بدخواهی روسیه، چالش‌های ژئوپلیتیکی دلهره‌آوری را در دنیای رقابت استراتژیک ایجاد می‌کند که در آن ایالات متحده دیگر از برتری بلامنازع برخوردار نیست و در عین حال تهدیدات هم علیه ما در حال افزایش است».
او در این مقاله خود به‌طور مفصل به روسیه و حمله این کشور به اوکراین پرداخته و تأکید کرده که علاقه پوتین به کنترل اوکراین از مسائلی است که هرگز نباید آن را فراموش کرد.
برنز در این رابطه می‌نویسد: «پوتین معتقد است که بدون کنترل اوکراین غیرممکن است که روسیه یک قدرت بزرگ و او یک رهبر بزرگ برای روسیه باشد».
برنز اضافه کرده که باور او پوتین در جنگ با اوکراین در بسیاری از سطوح شکست خورده و هدف اولیه مسکو برای تصرف کی‌یف و تحت سلطه درآوردن اوکراین «احمقانه و توهم‌آمیز» بوده‌است. با این حال برنز اذعان دارد که «سرکوبگری پوتین در داخل» همچنان ادامه خواهد یافت هرچند اقداماتی مانند شورش پریگوژین نشان‌دهنده این است که مخالفت‌ها حتی در درون سیستم سیاسی کرملین نیز رو به رو رشد است.
سفیر پیشین آمریکا در مسکو در ادامه این مقاله تأکید کرده که حمایت از اوکراین برای آمریکا امری ضروری است و می‌تواند یک سرمایه‌گذاری نسبتاً متوسط با بازده ژئوپولتیک قابل توجه برای ایالات متحده باشد که برای صنعت این کشور بازده قابل توجهی خواهد داشت. او در عین حال می‌گوید که هرچند تهدیدات هسته‌ای روسیه را چندان نباید جدی گرفت اما در عین حال احمقانه خواهد بود اگر نادیده گرفته شود.
او در این ادامه می‌نویسد: «پوتین فکر می‌کند که زمان به نفع او است و می‌تواند ضمن نابودی اوکراین، حامیان غربی‌اش را ناامید کند اما چالش برای اوکراین این است که غرور پوتین را خنثی کند و هزینه‌های سنگین ادامه درگیری‌ها را به روسیه نشان دهد، اتفاقی که نه تنها با پیشرفت در خط مقدم بلکه با انجام حملات عمیق‌تر پشت سر آنها و دستیابی به دستاوردهای پایدار در دریای سیاه حاصل خواهد شد».
برنز همچنین تأکید کرده که آمریکا باید به کمک‌های خود به اوکراین ادامه دهد و کمتر از ۵ درصد از بودجه دفاعی خود را برای این منظور تخصیص دهد تا یک تضمینی برای یک برد بلند مدت برای اوکراین و یک باخت راهبردی برای روسیه به دست آورد.

«دشمنی» چین

این دیپلمات کارکشته آمریکایی بخش دیگری از مقاله خود را به چین اختصاص داده و تأکید کرده هیچ کشوری بیشتر از رهبران چین نظاره‌گر حمایت ایالات متحده از اوکراین نیست.
به باور برنز چین تنها رقیب ایالات متحده است که هم قصد دارد نظم بین‌المللی را تغییر دهد و هم قدرت اقتصادی، دیپلماتیک، نظامی و تکنولوژیکی برای انجام این کار را دارد.
او همچنین با اشاره به قدرت‌گیری فزاینده شی جین پینگ او را قدرتمند تر از هر رهبر دیگری در چین از زمان مائو تسه تونگ می‌خواند.
برنز در خصوص چین همچنین می‌نویسد: «رفتارهای چین مانند سرکوب فزاینده شی در داخل و رفتار تهاجمی او در خارج از کشور و شراکت «بدون محدودیت» این کشور با پوتین و همچنین تهدیدات پکن برای صلح و ثبات در تنگه تایوان، غیرممکن است که نادیده گرفته شود».
رئیس سازمان سیا در ادامه تأکید دارد که چین علاقه‌مند است آمریکا را به عنوان یک قدرت در حال محو شدن ببیند.
او در این رابطه اینگونه توضیح می‌دهد: «برای شی، که تمایل دارد ایالات متحده را به عنوان یک قدرت در حال محو شدن ببیند، رهبری ما در اوکراین قطعاً غافلگیرکننده بوده‌است. تمایل ایالات متحده برای اعمال فشار اقتصادی به روسیه و جذب متحدان بین‌المللی برای این امر به شدت با باور پکن مبنی بر اینکه آمریکا در حال انحطاط است، تناقض داشت».
او در ادامه با اشاره به آسیب‌پذیری‌های وابستگی به یک کشور می‌نویسد: «همه‌گیری کووید-۱۹ خطر وابستگی به هر کشوری را برای تأمین تجهیزات پزشکی نجات بخش برای هر دولتی روشن کرد، همان‌طور که جنگ روسیه در اوکراین خطرات وابسته شدن به یک کشور برای انرژی را برای اروپا روشن ساخت. در دنیای امروز، هیچ کشوری نمی‌خواهد خود را تحت الحمایه یک تامین‌کننده مواد معدنی و فناوری‌های حیاتی بیابد، به‌ویژه اگر این تامین‌کننده قصد داشته باشد که این وابستگی‌ها را تسلیحاتی کند».
برنز همچنین در این مقاله به تمایل بازیگران برای تنوع بخشیدن به کشورهایی که به آنها کار می‌کنند اشاره کرد و می‌نویسد: «در این دنیای پرنوسان و تقسیم شده، دموکراسی‌ها و حکومت‌های استبدادی، اقتصادهای توسعه‌یافته و کشورهای در حال توسعه و همچنین کشورهای جنوب جهانی برای به حداکثر رساندن گزینه‌های خود به‌طور فزاینده‌ای روابطشان را با کنشگران دیگر توسعه می‌بخشند. آنها منافع کم و خطرات زیادی را در پایبندی به روابط ژئوپلیتیک تک محوری با ایالات متحده یا چین می‌بینند».

خاورمیانه

برنز در بخش دیگری از مقاله خود که به جنگ اسرائیل و حماس پرداخته و می‌نویسد: «بحرانی که توسط قصابی حماس در اسرائیل در ۷ اکتبر ۲۰۲۳ ایجاد شد، بار دیگر به ما یادآوری کرد که انتخاب‌های پیچیده‌ای در خاورمیانه داریم. هرچند اولویت واشنگتن باید چین باشد اما این بدان معنا نیست که ما می‌توانیم از چالش‌های دیگر فرار کنیم. ما باید ضمن اجتناب از تجاوزها از نفوذ خود به صورت عاقلانه استفاده کنیم».
او همچنین با توجه به تجربیات خود در خاورمیانه تأکید کرده که به ندرت این منطقه را «پیچیده‌تر و انفجاری‌تر» از شرایط امروز دیده‌است.
برنز در ادامه در خصوص چالش‌های پیش رو را مسائلی چون چون پایان دادن به عملیات نظامی گسترده اسرائیل در نوار غزه، رفع نیازهای عمیق انسانی غیرنظامیان دردمند فلسطینی، آزادی گروگان‌ها، جلوگیری از گسترش جنگ به دیگر جبهه‌ها و همچنین اندیشیدن دربارهٔ فردای غزه دانسته‌است.
برنزهمچنین در در خصوص راه‌حل‌های مسائل منطقه‌ای می‌نویسد: «کلید امنیت اسرائیل و منطقه مواجهه با ایران است. رژیم ایران با این بحران [جنگ غزه] جسورتر شده و به نظر می‌رسد در همان حال که برنامه اتمی خود را گسترش می‌دهد و به تهاجم روسیه کمک می‌کند، برای جنگ تا آخرین گروه نیابتی هم آماده است. در ماه‌های پس از ۷ اکتبر، حوثی‌ها، گروه شورشی یمن متحد با ایران، شروع به حمله به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ کردند و خطرات تشدید تنش در جبهه‌های دیگر همچنان ادامه دارد».
رئیس سازمان سیا همچنین اضافه می‌کند که به باور او آمریکا به‌طور انحصاری مسئول حل هیچ‌یک از مشکلات خاورمیانه نیست. اما تأکید کرده هیچ‌یک از آنها را بدون رهبری فعال ایالات متحده نمی‌توان مدیریت کرد چه برسد به اینکه به حل و فصل آنها امیدوار بود.


روسیه به دنبال تحکیم دستاوردهای خود در سال ۲۰۲۴؛ حرکت به سوی ایجاد شکاف گسترده در اردوگاه غرب

پوتین و وزیر دفاعش سرگئی شویگو در جریان بازدید از یک مرکز آموزشی نظامی در ماه اکتبر (AFP)
پوتین و وزیر دفاعش سرگئی شویگو در جریان بازدید از یک مرکز آموزشی نظامی در ماه اکتبر (AFP)
TT

روسیه به دنبال تحکیم دستاوردهای خود در سال ۲۰۲۴؛ حرکت به سوی ایجاد شکاف گسترده در اردوگاه غرب

پوتین و وزیر دفاعش سرگئی شویگو در جریان بازدید از یک مرکز آموزشی نظامی در ماه اکتبر (AFP)
پوتین و وزیر دفاعش سرگئی شویگو در جریان بازدید از یک مرکز آموزشی نظامی در ماه اکتبر (AFP)

صحنه‌های منطقه ای و بین‌المللی برای ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه در پایان سال مساعد به نظر می‌رسد. سال ۲۰۲۳ پرتلاطم‌ترین و پراضطراب‌ترین ایستگاه در ده سال گذشته، چه در داخل و چه در خارج بود. روسیه شاهد چرخش‌های خطرناک و رویدادهای بزرگ بود.
شورش نظامی گروه «واگنر» با حمایت ژنرال‌های برجسته و منطقه وسیعی از پذیرش مردمی تقریباً در اواسط سال بر روسیه حادث و آن را وارد تونلی از هرج و مرج داخلی شد. اما کرملین در یک نبرد سرنوشت ساز داخلی پیروز شد و موفق شد مخالفان خود را با یک ضربه مهلک از بین ببرد.
شرایط معیشتی شاهد لرزش‌های بزرگ بود. در ابتدای سال به نظر می‌رسید که اقتصاد روسیه زیر بار ۱۱ بسته تحریمی همه‌جانبه دچار تزلزل شده‌است. با این حال، با آمدن پاییز، شاخص‌ها از رکود به سمت بهبود در تعدادی از بخش‌ها حرکت کردند. به نظر می‌رسید که روسیه شروع به کنار آمدن با انزوای اقتصادی از غرب کرده‌است، شرایط را برای رویارویی با پیامدهای سخت بهبود بخشیده و به سمت رکورد رشد در چندین زمینه حرکت کرده‌است.
در جبهه‌های نبرد در کشور همسایه، سال گذشته فرمول شکست برای شرط‌بندی برای دستیابی به پیروزی نظامی بر روسیه تعیین شد. کرملین نیز به نوبه خود اولویت‌ها را تغییر داد و پس از موفقیت باخموت در اواسط سال، دیگر توجهی به پیشرفت گسترده در جبهه‌ها نکرد.
با این حال، در ازای آن، مسکو نقشه‌های «دفاکتو» را که پس از الحاق استان‌های اوکراین ایجاد کرده بود، تقویت کرد و همه تلاش‌ها برای پیشروی در چارچوب ضدحمله اوکراین-غرب را ناکام گذاشت.
در سیاست بین‌الملل؛ با تشدید شکاف در اردوگاه غرب در مورد موضوع کمک نظامی به کی یف و امکان‌پذیری فشار اقتصادی بر مسکو، بادها مطابق میل پوتین وزیدند. جنگ غزه در پاییز دستاوردهای جدیدی را به همراه داشت. نفوذ ضعیف اتحادهای منطقه ای تحت حمایت کرملین مانند بریکس، شانگهای و کشورهای مشترک المنافع بر رویدادهای جهانی مانع از توسعه سیاست‌های مبتنی بر انباشت منافع برای مسکو و متحدانش نشد.
به گفته کرملین و جریان گسترده‌ای در داخل روسیه، زمان‌های سخت گذشته‌است. به نظر می‌رسید که مسکو در حال آماده شدن برای رسیدن به نتایج با فرا رسیدن سال جدید است.

اوکراین... تعلیق درگیری

یکی از برجسته‌ترین جهت‌گیری‌های سیاست‌های پوتین در سال ۲۰۲۴، حفظ رکود نقشه‌های درگیری نظامی در اوکراین است. کارشناسان برجسته انتظار ندارند کرملین دست کم در نیمه اول سال یک حمله گسترده انجام دهد.

تزیینات سال نو در مسکو: ستاره کرملین با علامت «Z»، نشان ارتش روسیه در اوکراین (AFP)

در این زمینه؛ چندین رویکرد پوتین را می‌توان در مورد نبرد او در اوکراین مشاهده کرد.
نیروهای روسی موفق شدند نبرد را در تمام خط مقدم متوقف کنند و از پیشرفت‌های بزرگ جلوگیری کنند. فردا، موفقیت با پیشروی چند صد متری یا عقب‌نشینی به میزان مشابه سنجیده می‌شود. کارشناسان نظامی می‌گویند که مسکو ممکن است بدون انجام یک حمله بزرگ که کرملین به آن نیازی ندارد، محاصره آودیوکا (دونتسک) را برای تأیید «محبوبیت» پوتین در مرحله بعدی توسعه دهد. خطرات آن نیز بسیار زیاد است و اگر خسارات زیادی در میان سربازان روسی رخ دهد ممکن است تأثیر منفی داشته باشد.
عنصر دوم در این سطح این است که مسکو اکنون در یک موقعیت برنده نسبی در «جنگ فرسایشی» قرار دارد، بنابراین رویکردهای آن بر تلاش برای گسترش شکاف در صفوف غرب متمرکز است و برای درماندگی بیشتر اروپا آماده می‌شود. چندین کشور باید از اسلواکی، مجارستان و هلند الگوبرداری کنند تا لحن خود را نسبت به مسکو کاهش دهند و فوراً خواستار باز کردن کانال‌های گفت و گو با آن شوند.
در همین زمینه، داده‌های مسکو حاکی از اتمام تسلیحات و مهمات از انبارها و فروشگاه‌های غرب است که به این معنی است که هزینه تدارکات اوکراین در مرحله بعدی بیشتر خواهد بود. این امر در تمایل برخی کشورهای غربی برای حمایت از ایجاد صنایع دفاعی مشترک با کی یف به عنوان جایگزینی برای تجهیزات نظامی تسلیحات و فناوری‌های ساخت کشورهای ناتو منعکس می‌شود.

تقویت جبهه متفقین

اگرچه اتحادهای منطقه‌ای روسیه در سال گذشته در نشان دادن یک انسجام مستحکم که از مواضع کرملین در قبال غرب حمایت می‌کند، معکوس نشده‌است، اما مسکو در دستیابی به چندین پیشرفت موفق بوده‌است، از جمله گسترش خطوط تجارت جایگزین در مواجهه با محاصره غرب و افزایش نرخ مبادله به ارزهای ملی در چارچوب «شانگهای» و «بریکس» و به صورت دوجانبه نیز با متحدان «استراتژیک» مانند چین، به حدود نیمی از حجم تجارت خارجی روسیه می‌رسد. این فرایند در سال جدید به شدت ادامه خواهد داشت و مسکو به دنبال تقویت مسیرهای جایگزین عرضه به ویژه «کریدور شمال-جنوب» با همکاری چین، ایران و کشورهای قفقاز جنوبی و بهبود شرایط تجارت با متحدانش خواهد بود.

ایران، متحد استراتژیک

از جمله جهت‌گیری‌های اصلی سیاست روسیه در سال جدید، ادامه تقویت روابط با ایران به عنوان برجسته‌ترین شریک منطقه ای روسیه است. تحکیم مشارکت در جنگ اوکراین و تدارکات عمده ای که تهران در سال گذشته در اختیار مسکو قرار داد، پایه‌های توسعه این تحرک مشترک را پی ریزی کرد. این همان چیزی است که از طریق توافق‌نامه‌های مربوط به صنایع مشترک که در زمینه‌های عمرانی در حال توسعه هستند (تولید خودرو، مونتاژ هواپیما و ماشین آلات و ...) شروع به ظهور کرده‌است. ارتش، که در درجه اول به توسعه همکاری در زمینه تولید پهپاد و ادامه کار در توسعه بخش موشک‌های دفاعی می‌پردازد، در این زمینه، همچنین صحبت‌هایی در مورد امکان ارائه قرارداد مورد انتظار آخرین نسل از جنگنده‌های سوخو به ایران وجود دارد.
برآوردهای روسیه و ایران حاکی از آن است که در نیمه اول سال ۲۰۲۴، دو طرف در آستانه امضای یک توافقنامه مشارکت استراتژیک جدید و جامع هستند. این توافقنامه که قرار است روابط را به سطح کیفی جدیدی منتقل کند، دو سال است که روی آن کار شده‌است و پس از رسیدن به شکل نهایی در انتظار امضای رسمی است که شامل همه زمینه‌های همکاری آینده است.
در سطح منطقه ای، دو کشور قصد خود را برای افزایش همگرایی دیدگاه‌ها در مورد پرونده‌های موجود، به ویژه در مورد پرونده هسته ای ایران و درگیری‌های جاری در سوریه پنهان نمی‌کنند؛ پرونده‌هایی که همچنین انتظار می‌رود سال آینده وارد فاز جدیدی شوند.

سوریه... عرصه درگیری دوباره

جنگ اوکراین و مواضع اتخاذ شده توسط تل آویو در حمایت صریح از کی یف، علاوه بر پیامدهای بعدی ناشی از جنگ جاری در غزه، منجر به تغییر مهمی در اولویت‌های روسیه در سوریه شد. این امر عمدتاً در تغییر سیاست کمتر محتاطانه و حساس مسکو در قبال تلاش‌های قبلی خود برای حفظ تعادل ظریفی که بین روابط خود با ایران از یک سو و اسرائیل از سوی دیگر برقرار کرده بود ظاهر شد.
این روند در دفعات فزاینده محکومیت روسیه به حملات اسرائیل به مراکز ایران در سوریه و در عقب‌نشینی از آمادگی‌های قبلی برای دستیابی به توافق با غرب بر اساس «کنترل حضور ایران» در سوریه مشهود بود.

ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه در یک کنفرانس مطبوعاتی در سالن نمایشگاه گوستینی دوور در مرکز مسکو (رویترز)

کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که مسکو به تقویت این روند در مرحله بعدی ادامه دهد، با تمایل خود به ادامه تضمین این که مسائل به یک رویارویی همه‌جانبه که ممکن است منجر به گسترش دامنه جغرافیایی جنگ غزه در منطقه شود، ادامه دهد. این بدان معناست که سوریه بار دیگر به عرصه درگیری فعال، هرچند «کنترل شده» بین بازیگران خارجی، با این انتظار که مسکو از اقدامات برای کنترل حضور ایران در این کشور دست بردارد، تبدیل شده‌است.


آزمایش موشک قاره‌پیمای کره شمالی با حضور کیم

صورة وزعتها «وكالة أنباء كوريا الشمالية» الثلاثاء لكيم جونغ أون وابنته يراقبان إطلاق الصاروخ الباليستي (أ.ف.ب)
صورة وزعتها «وكالة أنباء كوريا الشمالية» الثلاثاء لكيم جونغ أون وابنته يراقبان إطلاق الصاروخ الباليستي (أ.ف.ب)
TT

آزمایش موشک قاره‌پیمای کره شمالی با حضور کیم

صورة وزعتها «وكالة أنباء كوريا الشمالية» الثلاثاء لكيم جونغ أون وابنته يراقبان إطلاق الصاروخ الباليستي (أ.ف.ب)
صورة وزعتها «وكالة أنباء كوريا الشمالية» الثلاثاء لكيم جونغ أون وابنته يراقبان إطلاق الصاروخ الباليستي (أ.ف.ب)

کیم جونگ اون رهبر کره شمالی پس از آزمایش قوی‌ترین موشک کره شمالی که می‌تواند کل قلمرو آمریکا را هدف قرار دهد، هشدار داد که اگر آمریکا «هرگونه تصمیم اشتباهی» علیه کشورش انجام دهد، پیونگ یانگ آن را اعلان جنگ تلقی خواهد کرد.
به گزارش خبرگزاری رسمی کره شمالی، کیم پرتاب موشک بالستیک قاره‌پیمای «هوآسونگ-۱۸» را از نزدیک دنبال کرد و گفت: «این یک اشاره واضح برای نیروهای متخاصم است که هیستری مقابله نظامی بی پروا خود را در طول سال علیه کره شمالی دامن می‌زنند».
وی تأکید کرد: این رزمایش‌ها (پرتاب‌ها) به وضوح نشان داد در صورتی که واشینگتن تصمیم اشتباه علیه ما بگیرد، چه واکنش سریعی در انتظارش خواهد بود.
به گفته وی، اگر واشینگتن بیش از این دست به اقدامات غیردوستانه بزند، پیونگ‌یانگ حق دارد تا با استفاده از تسلیحات پیشرفته‌تر و توسل به گزینه‌های تهدیدآمیزتر، اقداماتی تلافی‌جویانه و تهاجمی‌تر را اتخاذ کند.
این خبرگزاری اعلام کرد که موشک هواسونگ-۱۸ که روز گذشته پرتاب شد، به ارتفاع ۶۵۱۸ کیلومتری رسید و مسافت ۱۰۰۲ کیلومتر را طی کرد و به هدف مشخص شده اصابت کرد.
در مقابل، ایالات متحده، ژاپن و کره جنوبی آزمایش موشک بالستیک قاره‌پیمای کره شمالی را محکوم و آن را نقض آشکار قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل توصیف کردند.
کره جنوبی، ژاپن و ایالات متحده این پرتاب را به عنوان نقض آشکار قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد محکوم کردند.
این سه کشور روز گذشته در بیانیه مشترکی اعلام کردند که سیستمی را برای نظارت و ارزیابی پرتاب موشک‌های کره شمالی به صورت بلادرنگ فعال کرده‌اند و یک برنامه آموزشی نظامی سه جانبه را طی چندین سال توسعه داده‌اند.
کره جنوبی توضیح داد که موشک کره شمالی یک موشک بالستیک قاره‌پیما با سوخت جامد است و در مسیر بسیار بالایی پرواز کرد و به دریای غرب جزیره هوکایدو ژاپن سقوط کرد.
مسیر ارتفاع و زمان پرواز ۷۴ دقیقه ICBM با برد عملیاتی ۱۵۰۰۰ کیلومتر در صورت پرتاب در یک مسیر مسطح استاندارد مطابقت دارد، به این معنی که می‌تواند به تمام سرزمین اصلی ایالات متحده برسد.


نیویورک تایمز: بایدن در نشست سران «کاپ ۲۸» در دبی شرکت نمی‌کندپرزیدنت بایدن در عکسی به تاریخ ۲۷ ژوئن 2022 (dpa)
پرزیدنت بایدن در عکسی به تاریخ ۲۷ ژوئن 2022 (dpa)
TT

نیویورک تایمز: بایدن در نشست سران «کاپ ۲۸» در دبی شرکت نمی‌کندپرزیدنت بایدن در عکسی به تاریخ ۲۷ ژوئن 2022 (dpa)
پرزیدنت بایدن در عکسی به تاریخ ۲۷ ژوئن 2022 (dpa)

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز گزارش داد، جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا در نشست آتی سران کنوانسیون آب و هوای سازمان ملل (کاپ ۲۸) که روز پنج‌شنبه در دبی آغاز می‌شود، شرکت نخواهد کرد.
این روزنامه به نقل از یک مقام مسئول در کاخ سفید که نخواست نامش منتشر شود، دلایل عدم حضور بایدن در نشست بزرگ آب و هوا را فاش نکرده‌است.
با این حال، وی اظهار کرد که مقامات ارشد کاخ سفید گفته‌اند که جنگ بین اسرائیل و حماس در غزه توان رئیس‌جمهور آمریکا را در هفته‌های اخیر تحلیل کرده‌است.
رهبران حدود ۲۰۰ کشور جهان از جمله چارلز سوم، پادشاه بریتانیا و همچنین پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک‌های جهان قصد دارند در این رویداد شرکت کنند.


دیدار رو در رو بایدن و شی، به امید ثبات روابط

(AFP)
(AFP)
TT

دیدار رو در رو بایدن و شی، به امید ثبات روابط

(AFP)
(AFP)

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا و شی جین پینگ، رئیس‌جمهور چین امروز (چهارشنبه) در حاشیه اجلاس سران سازمان همکاری‌های اقتصادی آسیا-پاسفیک (APEC) در سانفرانسیسکو دیدار خواهند کرد.
این دیدار در بحبوحه تلاش‌های استثنایی کاخ سفید برای اثبات توانایی ایالات متحده برای ایفای نقش رهبری در این منطقه حیاتی، همراه با دیگر تلاش‌هایش در اروپا و خاورمیانه، علی‌رغم بحران‌های داخلی صورت می‌گیرد.
دیدار روسای جمهور بایدن و شی به عنوان رویداد اصلی نشست سالانه چهار روزه بین رهبران ۲۱ اقتصاد آسیا و اقیانوسیه شمرده می‌شود، زیرا آنها رهبران دو اقتصاد بزرگ جهان هستند و به دنبال یافتن معیاری برای ثبات پس از یک سال دشوار در روابط آمریکا و چین هستند.
در حالی که بایدن بر «تغییر به سوی بهتر» در روابط بین دو کشور تأکید کرد و امیدوار بود که این دیدار به «بازگشت به مسیر عادی ارتباط (...) در صورت بروز بحران کمک کند»، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی، گفت که بایدن «این هفته فعالیت‌های بیشتر از دیدار با رئیس‌جمهور شی انجام خواهد داد».
وی افزود که بایدن چشم‌انداز اقتصادی خود را برای منطقه ارائه خواهد کرد، او تأکید خواهد کرد که ایالات متحده «محرک بسیار برجسته» رشد اقتصادی پایدار در آسیا و اقیانوسیه است و این منطقه را برای رشد اقتصادی ایالات متحده حیاتی می‌کند.


آلمان فعالیت های جنبش «حماس» را ممنوع کرد

نانسی فایسر وزیر کشور آلمان قانون ممنوعیت فعالیت «حماس» را حمل می کند (آژانس عکس اروپا)
نانسی فایسر وزیر کشور آلمان قانون ممنوعیت فعالیت «حماس» را حمل می کند (آژانس عکس اروپا)
TT

آلمان فعالیت های جنبش «حماس» را ممنوع کرد

نانسی فایسر وزیر کشور آلمان قانون ممنوعیت فعالیت «حماس» را حمل می کند (آژانس عکس اروپا)
نانسی فایسر وزیر کشور آلمان قانون ممنوعیت فعالیت «حماس» را حمل می کند (آژانس عکس اروپا)

نانسی فایسر وزیر کشور آلمان پنجشنبه (۲ نوامبر) اعلام کرد که فعالیت جنبش «حماس» و شبکه حمایت از اسرای فلسطینی «صامدون» از روز چهارشنبه (اول نوامبر) در آلمان ممنوع شد.
به گزارش رویترز فایسر افزود «از امروز فعالیت های این سازمان تروریستی که هدف نابودی اسرائیل را دنبال می کند ممنوع شد».
او خاطر نشان کرد نمایندگی شبکه «صامدون» در آلمان منحل خواهد شد چون این شبکه تحت عنوان همبستگی با زندانیان تبلیغات اسرائیل ستیزی و سامی ستیزی دارد.
«حماس» اینک در فهرست گروه های تروریستی آلمان است.


کاخ سفید: با کمک مصر به دنبال بازگشایی کریدور بشردوستانه در غزه هستیمجان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا (EPA)
جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا (EPA)
TT

کاخ سفید: با کمک مصر به دنبال بازگشایی کریدور بشردوستانه در غزه هستیمجان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا (EPA)
جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا (EPA)

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی یالات متحده اعلام کرد که تعداد کشته‌شدگان آمریکایی در حملات حماس تاکنون به ۲۲ نفر رسیده‌است، در حالی که تعداد افراد مفقود که گفته می‌شود توسط جنگجویان حماس ربوده شده‌اند به ۱۸ آمریکایی رسیده‌است. به گفته وی که احتمال افزایش این تعداد وجود دارد.
کربی در کنفرانس مطبوعاتی در کاخ سفید گفت: «ما نگران شرایط آمریکایی‌هایی هستیم که ممکن است توسط حماس گروگان گرفته شوند. ما هر کاری از دستمان بر می‌آید انجام می‌دهیم تا از موقعیت و وضعیت آنها مطلع شویم و چیزی که کار را سخت‌تر می‌کند این است که نمی‌دانیم کجا هستند و از وضعیت سلامتی آنها اطلاعی نداریم. ما در حال رایزنی با قطر هستیم که خط ارتباطی با حماس دارد تا آنها را آزاد کنند».
کربی در خصوص خبر اعزام نیروهای کماندوی ویژه آمریکایی به اسرائیل برای مشارکت در آزادسازی گروگان‌ها گفت: «ما طیف وسیعی از گزینه‌ها را داریم. هنوز تصمیمی در مورد نحوه اجرای عملیات آزادسازی گروگان نگرفته‌ایم و ابتدا باید وضعیت را روشن کنیم و اطلاعاتی دربارهٔ مفقودین و مکان‌های آنها به‌دست آوریم تا تصمیم درست بگیریم».
او بر اصرار دولت بایدن بر انجام هر کاری که برای بازپس‌گیری گروگان‌ها لازم است تأکید کرد.
سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا تأکید کرد که دولت آمریکا در حال رایزنی‌های فشرده با مقامات اسرائیلی و مقامات مصری است تا اجازه دهد یک کریدور بشردوستانه برای غیرنظامیان در نوار غزه برای خروج از نوار به خاک مصر و ارسال کمک‌های بشردوستانه باز شود.
وی ضمن تأکید بر این که باید بین غیرنظامیان فلسطینی و مبارزان حماس تفکیک قائل شویم، گفت: غیرنظامیان فلسطینی را نمی‌توان به خاطر کاری که حماس انجام داد سرزنش کرد و ما در حال رایزنی با مصری‌ها در مورد ایجاد کریدور انسانی برای کمک به آنها هستیم و غیرنظامیان فلسطینی تحت حمایت حقوقی بین‌المللی هستند.
وی افزود: هیچ‌کس نمی‌خواهد غیرنظامیان کشته شوند، اما حماس جان غیرنظامیان را به خطر می‌اندازد و از غیرنظامیان در نوار غزه به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کند.
کربی گفت که مصر و اسرائیل هر دو نقش مهمی در این وضعیت دارند و ما باید به غیرنظامیانی که از نظر ما قربانیان حماس هستند کمک‌هایی در قالب غذا و دارو ارائه کنیم.
کربی دربارهٔ سؤالی در مورد محدودیت‌هایی که ایالات متحده از اسرائیل در عملیات نظامی خود برای جلوگیری از یک فاجعه انسانی در میان غیرنظامیان می‌خواهد، تأکید کرد که هم ایالات متحده و هم اسرائیل برخلاف حماس به هنجارهای قانونی و پایبندی به قانون متعهد هستند.
وی افزود که در مورد عملیات نظامی انجام شده توسط نیروهای اسرائیلی صحبت نخواهد کرد و آن را به وزارت دفاع اسرائیل واگذار خواهد کرد. اما وی تأکید کرد که دولت آمریکا همه چیز لازم را برای دفاع از خود در اختیار اسرائیل قرار خواهد داد و در صورت لزوم آماده است ناو هواپیمابر دوم را به منطقه بفرستد.
وی اعلام کرد که تصمیم برای اعزام ناو هواپیمابر یو اس اس دوایت آیزنهاور به دریای مدیترانه مدت‌ها قبل از حمله حماس به اسرائیل گرفته شده‌است.
کربی نسبت به موشک‌های پرتاب شده از لبنان ابراز نگرانی کرد و گفت:
«واضح است که (حزب‌الله) مسئول این موشک‌ها است و ما نگران پرتاب آنها هستیم و نگران ایران هستیم، اما تاکنون هیچ تأییدی مبنی بر دخالت ایران در کمک به (حماس) وجود ندارد».
از سوی دیگر، لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا گفته‌است که ایالات متحده برای کمک به اسرائیل در نجات گروگان‌ها و ارائه اطلاعات و برنامه‌ریزی «شهروند روی زمین» دارد.
او (هنگام سفر به بروکسل برای شرکت در نشستی با متحدان دربارهٔ جنگ در اوکراین) به خبرنگاران گفت: ما هیچ اطلاعاتی در مورد تعداد دقیق گروگان‌های احتمالی آمریکایی نداریم. اما او افزود که زمانی که روز یکشنبه با یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل صحبت کرد، به جامعه اطلاعاتی آمریکا در عملیات برای آزادی گروگان‌ها کمک کرد.
او گفت ما با طرف اسرائیلی تماس داریم. ما به ارائه کمک‌های اطلاعاتی و برنامه‌ریزی ادامه خواهیم داد و نیروهای عملیات ویژه را در آماده باش برای عملیات گروگان‌گیری با تیم‌های مستقر در فورت براگ، کارولینای شمالی داریم.
آستین در افتتاحیه نشست گروه تماس اوکراین در روز چهارشنبه تأکید کرد، «ایالات متحده با دفاع از خود و شهروندانش در برابر این حمله تروریستی نفرت‌انگیز که توسط (حماس) انجام شد، محکم در کنار اسرائیل ایستاده‌است».


کی‌یف از تحقق «موفقیت‌های» میدانی می‌گوید.. زمینه‌سازی برای برکناری وزیر دفاع اوکراین

 (أ.ف.ب)
(أ.ف.ب)
TT

کی‌یف از تحقق «موفقیت‌های» میدانی می‌گوید.. زمینه‌سازی برای برکناری وزیر دفاع اوکراین

 (أ.ف.ب)
(أ.ف.ب)

کی یف روز پنجشنبه، از دستاوردهای نظامی بیشتر در جنوب و شرق این کشور خبر داد.
نیروهای اوکراینی در میان میادین مین و سنگرهای روسیه که مانع از پیشروی آنها به سمت جنوب می‌شود، پیشروی کندی دارند، زیرا هدف آنها رسیدن به دریای آزوف و ایجاد شکاف در صفوف نیروهای روسی است.
هانا مالیار، معاون وزیر دفاع اوکراین گفت که نیروهای اوکراینی «موفقیت‌های جدیدی در جنوب و شرق به دست آورده‌اند که به دنبال ادامه ضدحمله علیه نیروهای روسی هستند».
مالیار با اشاره به دو روستا در جنوب شرقی منطقه زاپوریژیا افزود: «موفقیت‌هایی وجود دارد».
وی یادآور شد که نیروهای اوکراینی در حال پیشروی با عملیات تهاجمی خود در جنوب شهر ویران شده باخموت در شرق هستند که نیروهای روسی در ماه مه آن را تصرف کردند.
در همین زمینه، گزارش‌ها حاکی از آن است که پارلمان اوکراین ممکن است هفته آینده به برکناری الکسی رزنیکوف وزیر دفاع اوکراین رأی دهد.
یاروسلاو ژلزنیاک، عضو پارلمان، گفت که رزنیکوف نامزد پست سفیر اوکراین در بریتانیا است. او افزود که رئیس صندوق املاک دولتی اوکراین، رستم عمروف ممکن است جایگزین رزنیکوف شود.
از سوی دیگر، ترکیه به دنبال احیای توافق غلات دریای سیاه است و امیدوار است از آن به عنوان نقطه شروعی برای مذاکرات صلح گسترده‌تر بین کی یف و مسکو استفاده کند.
هاکان فیدان، وزیر خارجه ترکیه که دیروز سفر خود را به مسکو آغاز کرد، تأکید کرد که از سرگیری کار بر روی توافقنامه صادرات غلات از اوکراین برای امنیت غذایی جهانی و ثبات منطقه دریای سیاه «حیاتی» است.
فیدان طی یک کنفرانس مطبوعاتی با همتای روس خود، سرگئی لاوروف، افزود: ما بر این باور خود تأکید کردیم که از سرگیری توافق، امکان بازگرداندن ثبات در این دو حوزه را فراهم خواهد کرد.
لاوروف در پاسخ گفت که روسیه آماده است تا به محض اینکه اقدامات مشخصی برای حل همه مشکلات مربوط به توافق انجام شود، این توافق را از سر بگیرد.


آمریکا از پیشرفت قابل توجه اوکراین در جنگ خبر داد

الرئيس الروسي فلاديمير بوتين يتحدث لطلبة إحدى المدارس في منطقة موسكو أمس (أ.ف.ب)
الرئيس الروسي فلاديمير بوتين يتحدث لطلبة إحدى المدارس في منطقة موسكو أمس (أ.ف.ب)
TT

آمریکا از پیشرفت قابل توجه اوکراین در جنگ خبر داد

الرئيس الروسي فلاديمير بوتين يتحدث لطلبة إحدى المدارس في منطقة موسكو أمس (أ.ف.ب)
الرئيس الروسي فلاديمير بوتين يتحدث لطلبة إحدى المدارس في منطقة موسكو أمس (أ.ف.ب)

مقامات نظامی ایالات متحده تحولات میدانی اخیر را که در آن اوکراین «پیشرفت قابل توجهی» در جبهه‌های جنگ داشته‌است، به عنوان «کلیدی» برای پیامدهای بیشتر توصیف می‌کنند.
وال استریت ژورنال به نقل از آنها نوشت: پیشروی چند کیلومتری از طریق پدافندهای اطراف شهر کوچک پووربوو در جنوب شرقی اوکراین، در مقایسه با حدود ۲۰ درصد از سرزمینی که روسیه اشغال کرده‌است، نشان دهنده یک دستاورد کوچک است.
نفوذ موفقیت‌آمیز دفاعی که نیروهای مسکو ماه‌ها صرف ساخت آن کرده‌اند، به نیروهای اوکراینی اجازه می‌دهد تا قلمرو بیشتری را تصرف کنند و خطوط تدارکاتی حیاتی روسیه را هدف قرار دهند.
آنها می‌افزایند که هدف گسترده‌تر کی یف نفوذ به نوار سرزمینی تحت اشغال روسیه است که از مرز شرقی اوکراین با روسیه تا کریمه امتداد دارد و راه‌های منتهی به شبه جزیره را قطع کند؛ جایی که ناوگان روسیه در دریای سیاه مستقر است.
ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، روز جمعه، در دیدار با دانش آموزان به مناسبت آغاز سال تحصیلی، تأکید کرد که روسیه امروز مانند زمان جنگ جهانی دوم «شکست ناپذیر» است.
پوتین گفت: «من فهمیدم که چرا ما در جنگ بزرگ میهنی پیروز شدیم: غلبه بر مردمی با چنین روحیه ای غیرممکن است. ما کاملاً شکست ناپذیر بودیم و امروز هم همینطوریم».
علاوه بر این، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه از سطح روابط توسعه یافته با پادشاهی عربی سعودی تمجید کرد. او گفت که پادشاهی نقش سازنده ای در تلاش‌های میانجی گری برای حل و فصل مناقشه در اوکراین ایفا کرد.


از کودتای نافرجام تا سقوط هواپیما؛ فرار رو به جلو و مرگبار یوگنی پریگوژین

یکی از اعضای گروه مزدوران «واگنر» در محل یادبود یوگنی پریگوژین (سمت چپ) و دمتری اوتکین گل می گذارد. اوتکین یکی از چهره های مرموزی بود که عملیات «واگنر» را هدایت می کرد و گفته می شود که در سازمان اطلاعات نظامی روسیه خدمت کرده.. یادبود موقت پریگوژین و اوتکین ۲۴ اوت ۲۰۲۳ جلوی دفتر گروه شبه نظامی خصوصی «واگنر» در نووسیبیرسک نصب شده است. پریگوژین و اوتکین ۲۳ اوت در سانحه سقوط هواپیما جان باختند (فرانس پرس)
یکی از اعضای گروه مزدوران «واگنر» در محل یادبود یوگنی پریگوژین (سمت چپ) و دمتری اوتکین گل می گذارد. اوتکین یکی از چهره های مرموزی بود که عملیات «واگنر» را هدایت می کرد و گفته می شود که در سازمان اطلاعات نظامی روسیه خدمت کرده.. یادبود موقت پریگوژین و اوتکین ۲۴ اوت ۲۰۲۳ جلوی دفتر گروه شبه نظامی خصوصی «واگنر» در نووسیبیرسک نصب شده است. پریگوژین و اوتکین ۲۳ اوت در سانحه سقوط هواپیما جان باختند (فرانس پرس)
TT

از کودتای نافرجام تا سقوط هواپیما؛ فرار رو به جلو و مرگبار یوگنی پریگوژین

یکی از اعضای گروه مزدوران «واگنر» در محل یادبود یوگنی پریگوژین (سمت چپ) و دمتری اوتکین گل می گذارد. اوتکین یکی از چهره های مرموزی بود که عملیات «واگنر» را هدایت می کرد و گفته می شود که در سازمان اطلاعات نظامی روسیه خدمت کرده.. یادبود موقت پریگوژین و اوتکین ۲۴ اوت ۲۰۲۳ جلوی دفتر گروه شبه نظامی خصوصی «واگنر» در نووسیبیرسک نصب شده است. پریگوژین و اوتکین ۲۳ اوت در سانحه سقوط هواپیما جان باختند (فرانس پرس)
یکی از اعضای گروه مزدوران «واگنر» در محل یادبود یوگنی پریگوژین (سمت چپ) و دمتری اوتکین گل می گذارد. اوتکین یکی از چهره های مرموزی بود که عملیات «واگنر» را هدایت می کرد و گفته می شود که در سازمان اطلاعات نظامی روسیه خدمت کرده.. یادبود موقت پریگوژین و اوتکین ۲۴ اوت ۲۰۲۳ جلوی دفتر گروه شبه نظامی خصوصی «واگنر» در نووسیبیرسک نصب شده است. پریگوژین و اوتکین ۲۳ اوت در سانحه سقوط هواپیما جان باختند (فرانس پرس)

یوگنی پریگوژین رهبر گروه واگنر از همان بامداد ۲۴ ژوئن یعنی دو ماه پیش که به سمت مسکو حرکت کرد سرنوشتش را به دستان خود رقم زد. صفحه آخر حماسه سرایی جسورانه پریگوژین با آتش سوزی ناشی از سقوط هواپیمایی که داشت چهارشنبه از مسکو به سمت سن پترزبورگ می رفت ورق خورد.
روزنامه فرانسوی لوفیگارو پنجشنبه (۲۴ اوت) این گزارش را منتشر کرد.

مسیر پرواز آخر پریگوژین از مسکو به سن پترزبوگ گواه روشن و بی برو برگردی درباره بی پروایی رهبر گروه واگنر است. اصلا پریگوژین در روسیه چه کار می کرده؟ مگر او قرار نبود که در بلاروس باشد؟ یوگنی پریگوژین پس از پایان شورشش در شامگاه ۲۴ ژوئن با پادرمیانی الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهور بلاروس قبول کرد به همراه نیروهایش به تبعیدگاه در مینسک بروند اما گویا پریگوژین زیر قول خود زد.

 

تبعیدگاهی در یک چشم به هم زدن

همین که بهت و حیرت از ماجراجویی نافرجام واگنر و لشکرکشی به سمت مسکو پایان یافت همه یک سوال داشتند: حالا چه بر سر پریگوژین، سرکرده شورشی ها خواهد آمد؟ ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه گفت «خیانتکارها» به سزای اعمال خود می رسند. تحقیق در مورد «شورش مسلحانه» رهبر واگنر و زیردستانش آغاز شد. پرونده تحقیق درباره شورش واگنر در ۲۷ ژوئیه بسته و همان روز یوگنی پریگوژین به قول الکساندر لوکاشنکو طبق برنامه وارد مینسک شد.

با این حال، باز با عقل جور درنمی آمد که رهبر شبه نظامیان واگنر از مجازات پوتین به خاطر شورش قصر دربرود. در عین حال رئیس جمهور بلاروس به خود می بالید که توانسته ولادیمیر پوتین را متقاعد کند رهبر واگنر را نکشد... «به پوتین گفتم: می توانیم او را بکشیم.. مثل آب خوردن است. شاید بار اول نتوانیم اما بار دوم تیر به هدف می خورد.. اما این کار را نکن».

عده ای عکس یوگنی پریگوژین و دمتری اوتکین را جلوی یادبود موقت آنها گذاشتند.. یادبود موقت پریگوژین و اوتکین ۲۴ اوت ۲۰۲۳ جلوی دفتر گروه شبه نظامی خصوصی «واگنر» در نووسیبیرسک نصب شده است (فرانس پرس)

دمتری پسکوف سخنگوی کرملین ۱۰ ژوئیه گفت ولادیمیر پوتین با یوگنی پریگوژین ۲۹ ژوئن «سه ساعت» دیدار کرد. او افزود «پرزیدنت پوتین از فعالیت واگنر در اوکراین قدردانی کرد و ارزیابی و نظر خود را درباره رویدادهای ۲۴ ژوئن گفت». گزارش لوفیگارو افزود «این جیره خور (پریگوژین) ۱۹ ژوئیه در یک ویدیو به نیروهایش گفت که باید برای «سفر به آفریقا» بسیج شوند. گویا مردی که روزی از نزدیکان پوتین بود رویدادهای ۲۴ ژوئن را فراموش کرد و سراغ کاسبی رفت».

چرخش پریگوژین به سمت آفریقا ۲۷ ژوئیه آشکارتر شد. رئیس گروه واگنر در جمهوری آفریقای مرکزی بود. دمتری ستی ویدیویی از رئیس خود پریگوژین منتشر کرد که لبخند می زد و در حاشیه نشست رهبران روسیه و آفریقا در سنت پترزبورگ حضور داشت. در این ویدیو پریگوژین با رئیس امور تشریفات فوستن آرکانژ توادارا رئیس جمهور آفریقای مرکزی دست می دهد. این ویدیو گویا بیانگر به ریشخند گرفتن ولادیمیر پوتین توسط پریگوژین است چون ولادیمیر پوتین به عنوان رئیس این نشست حضور داشت.

 

یک ویدیوی دیگر

انگار یوگنی پریگوژین در اغلب روزهای ماه اوت مرده بود.. آیا سرانجام تصمیم گرفت که از هیاهوی رسانه ای فاصله بگیرد تا به کسب و کار بپردازد؟ نه اصلا اینطور نیست. رهبر واگنر ۲۱ اوت دوباره با ویدیوی دیگری برگشت. این شبه نظامی در ویدیوی منتشر شده ادعا کرد که زیر دستانش دست به «فعالیت های شناسایی و تحقیق» در قاره آفریقا می زنند تا «حضور روسیه در همه قاره ها افزایش یافته و آفریقا به آزادی بیشتری دست پیدا کند».

هواپیمای یوگنی پریگوژین رهبر واگنر چهارشنبه (۲۳ اوت) سقوط کرد. دمتری آتکین شریک پریگوژین هم سوار آن هواپیما بود. پرسش آخر گزارش لوفیگارو این است: «آیا این یک سانحه هوایی معمولی بوده یا اینکه پریگوژین تاوان خیانت و گستاخی اش در دو ماه گذشته را داد».