بازگشت یوزپلنگ به طبیعت در سعودی 

به منظور احیای زیستگاه ها و حفظ حیات وحش  

بازگشت یوزپلنگ به طبیعت در سعودی 
TT

بازگشت یوزپلنگ به طبیعت در سعودی 

بازگشت یوزپلنگ به طبیعت در سعودی 

مرکز ملی توسعه حیات وحش در سعودی اعلام کرد که برنامه بازگشت «یوزپلنگ» به طبیعت را پیاده می کند. این گونه حیات وحش برای چند هزار سال در سعودی سکونت داشته و به دلایل مختلف همچون شکار بی رویه و غیر قانونی و بیابان زایی و از بین رفتن زیستگاه های طبیعی پس از رشد رویه شهر سازی و نبود تغذیه مناسب در این منطقه منقرض شد.
حفظ توازن زیست محیطی و نقش آفرینی در حفظ حیات وحش و جلوگیری از انقراض گونه های جانوری در حال انقراض مثل پلنگ عربی و تیزشاخ و بز کوهی از اهداف کارزار یکپارچه مرکز ملی توسعه حیات وحش سعودی است و برنامه بازگشت یوزپلنگ به دامن طبیعت در این راستا اجرا می شود.
بازگشت گونه های جانوری به طبیعت از جمله ابتکارات «سعودی سبز» در راستای حفظ طبیعت و زیستگاه های طبیعی بسیاری از گونه های گیاهی و جانوری و حفظ رونق ادامه دار برای جامعه بشری بدون تقابل و تخریب طبیعت است.

مرکز ملی توسعه حیات وحش در سعودی چهارشنبه (۳ مه) در ریاض کارگاهی برای اعلام نتایج کاوش و کالبد شکافی ۱۷ یوز تلف شده مومیایی شده که اخیرا کشف شدند برگزار کرد. کالبد شکافی این یوزپلنگ ها نتایج مفید برای پژوهش های علمی و ژنتیکی داشت و از جزئیات مهمی در ارتباط با دی ان ای و توالی یابی این گونه جانوری پرده برداشت.
کارشناسان سعودی و خارجی در این کارگاه شرکت کرده بودند و نتایج پژوهش ها و تحقیقات مرکز ملی توسعه حیات وحش در سعودی در این نشست اعلام شد که میانگین عمر زیرگونه ها و تاثیر عوامل فرهنگی و تاریخی یوزپلنگ ها بر شبه جزیره عرب را تشریح کرد. در این نشست برنامه بازگشت یوزپلنگ به طبیعت در سعودی و استراتژی حفاظت از این گونه اعلام شد.
دکتر محمد قربان رئیس اجرایی مرکز ملی توسعه حیات وحش در سعودی گفت «احیای توازن در محیط زیست برای ما اهمیت دارد و مشارکت برای رسیدن به این هدف یک وظیفه همگانی است».
دکتر محمد قربان در ادامه گفتگو با «الشرق الاوسط» اضافه کرد «این تلاش ها مال امروز و دیروز نیست بلکه یک استراتژی ملی یکپارچه با مشارکت دستگاه های دولتی و خصوصی متعددی است که در قالب برنامه های سیستماتیک اجرا می شود».
قربان توضیح داد «اجساد مومیایی شده که اخیرا کشف شدند اطلاعات ارزشمندی به ما در برنامه زاد و ولد و بازگشت به طبیعت گونه های جانوری و تصحیح اطلاعات نادرست داد و کمک به سزایی در پژوهش های آینده درباره حیات وحش می کند و نیز به محققین انگیزه می دهد تا به دنبال اسناد و مدرک بیشتری در این حوزه باشند».

او خاطر نشان کرد «این تحقیق نشان داد که نمونه های کشف شده متعلق به ۴ هزار سال تا حدود ۱۲۰ سال پیش هستند و این گواهی بر پیشینه تاریخی و قدمت طولانی یوزپلنگ در شبه جزیره عرب است و یوزپلنگ را می توان از جمله یکی از مهم ترین گونه های حیات وحش در این منطقه دانست و نتایج دی ان ای این اجساد نشان می دهد که یوزپلنگ اصالتا به این سرزمین تعلق دارد».

دکتر محمد قربان اظهار کرد «پژوهشگران مرکز ملی توسعه حیات وحش در سعودی در کنار دیگر محققان خارجی موفق شدند که زمان مرگ این یوزپلنگ ها و دی ان ای و زیر گونه آنها را مشخص و با دی ان ای یوزپلنگ های ساکن در موسسه پرورش مرکز ملی توسعه حیات وحش در سعودی و دیگر یوزپلنگ های جهان مقایسه کردند. این تحقیقات به مرکز ملی توسعه حیات وحش در سعودی برای افزایش زاد و ولد و بازگشت یوزپلنگ ها به طبیعت در سعودی کمک می کند».
او گفت «یوزپلنگ بیش از ۵۰ سال است که در شبه جزیره عرب کاملا منقرض شده و تاکسیدرمی یوزپلنگ انجام شده بود و در موزه ها یا پژوهشگاه ها نگهداری می شود. تحقیق بر یوزپلنگ های مومیایی شده که به تازگی در سعودی کشف شده نشان می دهد که این گونه جانوری به طور گروهی و فراوان در شمال سعودی سکونت داشته است. ضمنا این یوزپلنگ های مومیایی کشف شده به نسل های بعدی اجازه می دهد از نزدیک با این گونه و مشخصات آن آشنا شوند».
مرکز ملی توسعه حیات وحش در سعودی در راستای تنظیم و اجرایی برنامه های گوناگون برای مقابله با خطرهای قریب الوقوع برای گونه های حیات وحش در خشکی و دریا و جلوگیری از انقراض و بازپروری گونه های در معرض انقراض و حفظ توازن در محیط زیست می کوشد.غمیقه؛ اسپا در چشمه های آب گرم با استانداردهای جهانی در سعودی


فضای سبز غمیقه اوقات خوش و دلپذیری برای بازدید کنندگان فراهم می کند (الشرق الاوسط)
فضای سبز غمیقه اوقات خوش و دلپذیری برای بازدید کنندگان فراهم می کند (الشرق الاوسط)
TT

غمیقه؛ اسپا در چشمه های آب گرم با استانداردهای جهانی در سعودی


فضای سبز غمیقه اوقات خوش و دلپذیری برای بازدید کنندگان فراهم می کند (الشرق الاوسط)
فضای سبز غمیقه اوقات خوش و دلپذیری برای بازدید کنندگان فراهم می کند (الشرق الاوسط)

سعودی عرصه تحول همه گیر و همه جانبه شده که مشخصا در حوزه توریسم و سرگرمی به چشم می خورد و این حوزه را از لحاظ کمی و کیفی دگرگون کرده است. مراکز اسپا و آب درمانی با چشمه های آب گرم یکی از همین سرویس های اسپا در سعودی است که دولت برای تنوع بخشی به آن برای حال و آینده می کوشد تا به مقاصد پرطرفدار گردشگران داخلی و خارجی تبدیل شوند. مراکز اسپا در سعودی با خدمات متنوع بی نظیرند و توسط ارگان های مختلف در راستای تبلیغات تفریحی و تاریخی و گردشگری ساپورت می شوند.

اسپای غمیقه در سعودی با سرویس های متنوع یکی از همین مراکز است که در استان اللیث در جنوب غرب مکه قرار دارد. در این مرکز حدود ۱۹ چشمه آب گرم با دمای ۸۰ درجه سانتیگراد وجود دارد که ارتفاع آنها از سطح دریا ۱۶۵ متر بوده و دسترسی به آنها در تمام فصل های سال امکان پذیر است. به همین دلیل این اسپا بسیار طرفدار دارد چون در تمام سال هوای معتدل داشته و گردشگران به راحتی می توانند به این منطقه برسند.

شهرداری غمیقه طرح توسعه چشمه سارهای منطقه را اجرا کرد (الشرق الاوسط)

ویژگی هااین مراکز اسپا یا آب درمانی طبیعی در غمیقه سعودی که خیلی هم طرفدار دارد در طبیعت بسیار زیبایی واقع شده اند. چشمه های آب گرم از غمیقه با تنوع طبیعی اش سرازیر می شود. یک رشته کوه مراکز اسپای غمیقه را از دو طرف احاطه کرده و در کنار آنها دره اللیث با جنگل های همیشه سبز و رودهای روانش در تمام سال واقع شده است. نتایج آزمایش آب این چشمه های آب گرم نشان داده که آب آن دارای کلر و سولفات و نیترات و نیتریت و فلوراید با غلظت بالاست اما غلظت عناصر شیمیایی بور و اورانیوم و پسیلیوم این چشمه های آب گرم در حد مجاز است و فواید بسیاری دارد.

جریان آب چشمه های آب گرم تنظیم شده است . شهرداری غمیقه (الشرق الاوسط)

توسعه سایت

شهرداری غمیقه طرح توسعه این سایت و تعمیرات و بازسازی پارک العین الحاره را اجرا کرده است که شامل نصب روکش سنگی و پیاده رو و مسیرهای مختلف و سایه ساز و محوطه بازی کودکان و تفریحات خانوادگی و ساخت چندین سونا و یک استخر و فضاهای سبز می شود.این پروژه که توسط کمیسیون توسعه منطقه مکه و استانداری جده و شهرداری غمیقه اجرا می شود در واقع یک فرصت سرمایه گذاری ویژه به حساب می آید که بخشی از پروژه جاده توریسم مندرج در برنامه های سند چشم انداز ۲۰۳۰ سعودی است. کمیسیون توسعه منطقه مکه برای توسعه جاده توریسم در مکه تلاش می کند. این جاده مجموعه ای از سایت های طبیعی و گردشگری را به هم ربط و توسعه می دهد و هدف اصلی توسعه زیست محیطی و اقتصادی است. پارک آب گرم غمیقه در استان اللیث بخشی از طرح یاد شده است.مهندس عبد الله السید شهردار غمیقه به «الشرق الاوسط» گفت «این پارک یکی از پروژه های مورد توجه شهرداری است. مطالعات مختلفی در حوزه زیست محیطی با همکاری ارگان های گوناگون درباره این پارک انجام شده و شهرداری طرح تعمیرات و بازسازی پارک را اجرا می کند».

سوناهای غمیقه در کنار چشمه های آبگرم احداث شده اند (الشرق الاوسط)

او افزود «این طرح توسط شاهزاده خالد الفیصل مشاور خادم حرمین شریفین و امیر منطقه مکه افتتاح شد. کمیسیون توسعه منطقه پارک آبگرم را به عنوان بخشی از طرح جاده توریسم مورد توجه قرار داده و با ارگان های مختلف مثل کمیسیون توسعه منطقه مکه و استانداری جده و شهرداری غمیقه همکاری صورت می گیرد. این پروژه یک فرصت سرمایه گذاری است. شهرداری تلاش گسترده ای برای تعمیرات و توجه به این سایت انجام می دهد و یک کارگروه به طور شبانه روزی در پارک حضور دارند چون این پارک مقصد شلوغ گردشگری داخلی و خارجی در تمام فصول شده است».پارک آبگرم در غمیقه یکی از مقاصد توریسم درمانی و اسپا شده و تعداد بازدید کنندگانی که گمشده خود را در این سایت پیدا کردند در حال افزایش است. تعداد بازدید کنندگان از این پارک با افزایش سرمایه گذاری کارآفرینان در اقامتگاه تفریحی و اسپا بیشتر نیز خواهد شد و پیش بینی شده خدمات لجستیکی و پشتیانی برای ارایه سرویس های با کیفیت در این منطقه افزایش پیدا کند.