الجبیر: بیانیه تروئیکای اروپا کوبنده است و رایزنی با هم پیمانان برای متوقف کردن اقدامات ایران ادامه دارد

الجبیر: بیانیه تروئیکای اروپا کوبنده است و رایزنی با هم پیمانان برای متوقف کردن اقدامات ایران ادامه دارد

ستایش کشورهای جهان از کمک ۵۰۰ میلیون دلاری سعودی به یمن
جمعه, 27 سپتامبر, 2019 - 09:30
الجبیر در جریان اقدامات بازسازی یمن در غرفه ای در نیویورک قرار می گیرد (برنامه سعودی برای عمران و توسعه یمن)


 
نیویورک: علی بردی

 
عادل الجبیر وزیر مشاور سعودی در امور خارجه در گفتگو با الشرق الاوسط گفت این کشور پس از اعلام نتایج تحقیق جاری گزینه های خود برای واکنش به حمله در تاسیسات نفتی «آرامکو» در بقیق و خریص را تعیین می کند.
الجبیر افزود «ما پیش از هر واکنشی با کشورهای دوست و هم پیمانان رایزنی های فشرده انجام می دهیم و جامعه بین الملل در حال تحقیق درباره رفتار  ستیزه جویانه ایران است».
اظهارات الجبیر به دنبال کمک ۵۰۰ میلیون دلاری سعودی به برنامه واکنش بشردوستانه به یمن در ۲۰۱۹ مطرح شد. این طرح توسط سوی سازمان ملل تنظیم شده است.
کمک مالی سعودی مورد استقبال گسترده سازمان ملل و دیگر سازمان های حقوق بشر و نیز دولت آمریکا قرار گرفت.
عادل الجبیر در پاسخ به سوال الشرق الاوسط درباره اینکه برنامه سعودی در شورای امنیت پس از حمله به تاسیسات آرامکو چیست گفت «ما در حال رایزنی با هم پیمانان خود درباره اقدامات بعدی هستیم».
او افزود «بیانیه مشترک فرانسه و بریتانیا و آلمان بسیار کوبنده بود».
این بیانیه مشترک توسط امانوئل مکرون رییس جمهور فرانسه و بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا و آنگلا مرکل صدراعظم آلمان در روز دوشنبه (۲۳ سپتامبر) منتشر شد.
الجبیر گفت تحقیقات در مورد مبدا حمله موشکی و پهپادی به تاسیسات آرامکو آغاز شد و نتایج اولیه نشان می دهد که حمله با اسلحه ایرانی انجام شده است. از این رو ما ایران را عامل حملات می دانیم».
او یادآور شد «از سازمان ملل خواستیم تا کارشناسانی برای انجام تحقیق بیشتر اعزام کند و ما نیز در آن شرکت می کنیم. این کارشناسان اکنون در سعودی هستند. البته کارشناسان کشورهای دیگری نیز در تحقیق شرکت می کنند».
الجبیر در ادامه گفت «زمانی که نتایج اعلام شود نقطه آغاز حملات مشخص می شود و سعودی پس از رایزنی فشرده با کشورهای دوست و هم پیمان گزینه های مناسب برای واکنش به حملات را مشخص می کند».
او افزود «کلید اصلی رفتار ایران است که ادامه آن امکان پذیر نیست. ایران باید قوانین بین الملل را رعایت کند. ایران باید به نظام بین الملل که بر مبنای اصول و قواعدی تنظیم شده احترام بگذارد. رفتار ستیزه جویانه ایران باید مورد تحقیق و بررسی قرار بگیرد و ما در حال رایزنی درباره این موضوع هستیم».
الجبیر خاطر نشان کرد «سعودی با جدیت تحقیق را دنبال می کند. ما بسیار کارشناسی شده و با دقت عمل می کنیم. گزینه های گوناگونی در نظر می گیریم و گزینه مناسب را برای واکنش به حملات به سعودی اعلام می کنیم. تحقیق و رایزنی با کشورهای دوست و هم پیمان باید ادامه پیدا کند. فضای کنونی عدم پذیرش رفتار ایران است».
در همین راستا، دکتر عبد الله الربیعه مشاور دیوان پادشاهی سعودی و ناظر بر فعالیت های مرکز کمک رسانی و اقدامات بشر دوستانه ملک سلمان یک چک ۵۰۰ میلیون دلاری به سازمان ملل برای حمایت از یمن تقدیم کرد.
وزیر امور خارجه سعودی در این مراسم گفت «سعودی از هیچ تلاشی برای حمایت از مردم یمن در سایه اقدامات شبه نظامیان تروریست حوثی مورد حمایت ایران دریغ نمی کند. این گروه کمک های بشردوستانه را غارت می کنند و به رنج و محنت چند میلیون شهروند نیازمند یمن دامن می زنند».
مارک لوکوک معاون دبیر کل سازمان ملل در امور انسانی از سعودی به خاطر کمک ۵۰۰ میلیون دلاری در قالب تامین مالی برنامه واکنش انسانی به یمن در ۲۰۱۹ تشکر کرد و گفت «این کمک به گروه های وابسته به سازمان ملل اجازه می دهد تا جان چندین میلیون نفر را در یمن نجات دهند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای