عبد المهدی: به سعودی اطمینان دادم که از خاک عراق به این کشور حمله نمی شود

عبد المهدی: به سعودی اطمینان دادم که از خاک عراق به این کشور حمله نمی شود

نخست وزیر عراق در نشستی که «الشرق الاوسط» در آن شرکت کرد برخی افسران را به رفت و آمد در سفارت کشورهای خارجی متهم کرد
دوشنبه, 30 سپتامبر, 2019 - 13:30

عادل عبد المهدی نخست وزیر عراق گفت روابط عراق و سعودی از استحکام برخوردار است.
او افزود که ملک سلمان خادم حرمین شریفین و شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد سعودی در جریان سفر اخیرش به سعودی به خوبی ماموریت او برای تنش زدایی در منطقه را درک کردند.
این سخنان در دیدار با چند رسانه از جمله سه شبکه ماهواره ای عراق و «الشرق الاوسط» مطرح شد. او از «الشرق الاوسط» به عنوان «روزنامه مهم و بزرگ» یاد کرد.
عبد المهدی در پاسخ به سوال «الشرق الاوسط» گفت «موضع سعودی درباره نقش عراق در منطقه عالی بود. من با ملک سلمان بن عبد العزیز خادم حرمین شریفین و شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد دیدار و گفتگو کردم که بسیار شفاف و عمیق بود».
عبد المهدی خاطر نشان کرد «موضوع گفتگوها با پادشاه و ولیعهد درباره مسائل متعدد منطقه ای از جمله افزایش تنش بین آمریکا و ایران و تنش بین ایران و سعودی و اوضاع یمن بود».
او در ادامه گفت «سعودی دیدگاه خود را به طور شفاف درباره اوضاع منطقه مطرح کرد و می توان گفتم شواهد خوبی در باره برقراری آرامش وجود دارد».
عبد المهدی یادآور شد «دولت عراق پیش از این یعنی در دوره توقیف نفتکش ها بین انگلیس و ایران در زمینه برقراری آرامش نقش آفرینی کرده است. همین موجب تقویت نقش و اعتبار عراق در میان گروه های درگیر شد».
او درباره حمله به تاسیسات آرامکو سعودی و نتایج آن بر کل منطقه گفت «سعودی عراق را به حمله به تاسیسات نفتی آرامکو متهم نکرد. وقتی دیدگاه عراق را در این باره توضیح دادم آنها از ما تشکر کردند. ما به سعودی اطمینان دادیم که از عراق هیچ حمله ای به خاک سعودی انجام نخواهد شد».
عبد المهدی توضیح داد «ایجاد راهکار برای بحران یمن کلید حل تنش های منطقه است. امیدوارم به مرحله آتش بس و حل و فصل کامل مشکلات در آنجا برسیم. اظهارات امیدوارکننده ای از سوی سران سعودی در این باره مطرح شد. ما روابط خوبی با همه کشورها از جمله یمن و دولت پرزیدنت عبد ربه منصور هادی داریم. ما با جنبش (انصارالله) نیز در تماس هستیم. عراق از هیچ گروهی به ضرر گروه دیگری در یمن حمایت نمی کند. وظیفه ما انتقال پیام های سازنده است که می تواند به برقراری صلح منجر شود».
او در مورد انتقال عبد الوهاب الساعدی فرمانده نیروهای مبارزه با تروریسم به وزارت دفاع گفت «این تصمیم نهایی است. او فرمانده شجاع و شایسته ای است که در درگیری های متعددی شرکت داشته و زخمی شده است. اما وظیفه افسر پیروی از دستورات است نه اینکه به اوامر اعتراض کند یا اینکه آن را در رسانه ها مطرح کند».
او افزود «ما درصدد رد اعتبار نهاد نظامی هستیم. افسرانی در این نهاد هستند که به سفارت های خارجی رفت و آمد می کنند و ما باید قاطعانه با آنها برخورد کنیم»


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای