کارگردان سعودی هیفاء المنصور: زنان عرب قربانی نیستند

کارگردان سعودی هیفاء المنصور: زنان عرب قربانی نیستند

پنجشنبه, 24 ژانویه, 2019 - 12:30

هیفاء منصور کارگردان سعودی روز چهارشنبه (۲۳ ژانویه-۳ بهمن) در نشست مجمع جهانی اقتصاد (داووس) گفت «باید دوره اصلاحات ناشی از سند چشم انداز ۲۰۳۰  سعودی را غنیمت شمرد و در حوزه هنری سرمایه گذاری کرد».
جایزه کریستال امسال داووس به به پاس نقش پیشرو هیفاء منصور در فرآیند تحول فرهنگی در جهان عرب به او تعلق گرفت.
منصور در اظهاراتی خطاب به کشورهای غربی گفت «به زنان عرب به دید قربانی نگاه نکنید. زنان مسلمان و عرب در همه فیلمنامه های پیشنهادی به بنده در نقش قربانی معرفی می شوند.. ما بسیار قوی هستیم».
او افزود که در یکی از فیلم هایش سیمای قدرت زنان در منطقه عربی را به تصویر کشیده است. هیفاء منصور گفت دوست دارد فیلم هایی درباره توانمندسازی زنان و قصه های دلنشین و تاثیرگذار تهیه کند.
هیفاء در گفتگو با هادلی گمبل خبرنگار سی ان بی سی در خاورمیانه به اقدامات دولت سعودی برای تنوع بخشی در فضای کار و بالابردن مشارکت زنان در بازار کار و موقعیت زنان در جهان عرب و فرصت های زنان برای تصدی پست های رده بالا اشاره کرد.
او با اشاره به اینکه زنان دو برابر مردان تلاش می کنند تا حضور خود را ثابت کنند و این ناامید کننده است. هیفاء ابراز امیدواری کرد که نسل های آینده با این مشکلات دست و پنجه نرم نکنند.
اما او در عین حال یادآور شد که موانع و مشکلات زنان در محیط کار تنها محدود به کشورهای عربی نیست و نمونه بارز آن هم هالیوود است. کارگردانان زن در هالیوود نسبت به همکاران مرد با مشکلات بیشتری روبرو هستند.
هیفاء‌ گفت «نوعی بی اعتمادی به قدرت زنان برای اداره بودجه های کلان وجود دارد اما این فضا در حال تغییر است. فیلم هایی که امروزه توسط کارگردانان زن ساخته می شود پرفروش هستند و مورد استقبال گسترده مخاطبان سینما قرار می گیرند».
المنصور افزود «به دنبال رسوایی اخلاقی هاروی واینستین کارگردان آمریکایی حالا هالیوود در صدد تنوع بخشی هستند. پیشنهاد بازی در فیلم ها در گذشته محدود به «مردان سفید پوست و میانسال» بود اما حالا هالیوود به دنبال بهره گیری از کارگردان متنوع تری است».
او گفت «شبکه های اجتماعی این فرصت را به ویژه در سعودی در اختیار جوانان گذاشته تا «استعدادهای خود را کشف کنند». جوانان سعودی در شبکه های اجتماعی هنر شوخی طبعی و طنز خود را به نمایش می گذارند.
هیفاء افزود «ما از هنرها و استعداد هم وطنان خود خبر نداشتیم. زنان در این شبکه های اجتماعی توانمندی هایشان را به نمایش می گذارند».
او در پاسخ به سوالی درباره تصویر کلیشه ای زنان سعودی در غرب گفت «نباید زیاد به این تصویر کلیشه ای اهمیت داد بلکه باید به دنبال بهبود شرایط از درون بود. چیزی که من به دنبالش هستم تولید فیلم های خوب و یافتن سناریوهای موثر درباره توانمندی زنان است».
به دنبال اجرای برنامه های سند چشم انداز ۲۰۳۰، سعودی عرصه تحول در زمینه های گوناگون هنری و موسیقی و فیلم و تئاتر است. هیفاء المنصور بر لزوم استفاده از این فضای باز برای ایجاد این صنایع و فرصت آفرینی و آموزش جوانان تاکید کرد.

 

 


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای