ترور یک رمان‌نویس جامعه فرهنگی عراق را تکان داد

ترور یک رمان‌نویس جامعه فرهنگی عراق را تکان داد

افزایش گمانه‌زنی‌ها درباره انگیزه‌های قتل «علاء مشذوب» که به انتقاد از ایران و شبه‌نظامیان وابسته به آن مشهور بود
دوشنبه, 4 فوریه, 2019 - 21:30

ترور علاء مشذوب نویسنده و رمان نویس عراقی روز گذشته موجی از خشم و نارضایتی را بوجود آورد و جامعه فرهنگی عراق را تکان داد، این درحالی است که فعالان، کمپین مردمی به راه انداخته‌اند و از دستگاه‌های امنیتی خواسته‌اند تا تحقیقات فوری را انجام دهند وعاملان این جنایت را به سزای اعمالشان برسانند.

با وجود نبود بیانیه رسمی از سوی دولت عراق درباره انگیزه‌های ترور علاء مشذوب که با 13 گلوله توسط افراد ناشناس در نزدیکی خانه‌اش در کربلا به قتل رسید، همچنان گمانه‌زنی‌ها درباره سناریوهای مختلفی برای ترور وی در حال افزایش است. همچنین کوتاهی دستگاه‌های امنیتی در محفاظت از جان شهروندان را می‌توان یک نمونه از این سیناریوها دانست. وجای بسی سئوال است که آیا دولت و ارگان‌های آن در حفاظت از جان و زندگی شهروندان جدیت به خرج می‌دهدند یا خیر؟

پلیس کربلا در رابطه با ترور و جزئیات آن اعلامیه‌ای منتشر کرد و قول داد مجرمان را دستگیر خواهد کرد، اما مقامات امنیتی هیچ توضیحی در مورد وقوع جرم و علل آن ارائه نکردند، هرچند که این حادثه در اوایل شنبه شب زمانی که وی با دوچرخه به سمت منطقه باب الخان در مسیر برگشت به خانه خود بوده است، اتفاق افتاد. وی همان شب در یک همایش فرهنگی در دفتر مرکزی اتحادیه نویسندگان در کربلا حضور داشت.

المشذوب در 17 ژانویه (27 دی ماه) در صفحه فیس بوک خود نوشت: «من ایده‌ای مبهم از کوچه «خمینی» داشتم که پس‌کوچه‌های بلند دارد که به نام «کوی سادات» نیز نامیده می‌شود... این مرد (خمینی) تقریبا سیزده سال از عمرش را بین شهر نجف و کربلا گذراند و سپس به کویت رفت اما او در آنجا پذیرفته نشد و تصمیم گرفت به پاریس برود و پس از آن از طریق کاست‌های ضبط صدا انقلاب خود را به ایران صادر کرد و به قدرت رسید و سپس جنگ میان کشورش و کشور مقیم قبلی در آن یعنی (عراق) شعله‌ور شد».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای