​برنامه ریزی برای ایجاد اتحادیه یکپارچهٔ گمرکی عربی

​برنامه ریزی برای ایجاد اتحادیه یکپارچهٔ گمرکی عربی

سه شنبه, 5 فوریه, 2019 - 08:45

بهجت ابو نصر مدیر سازمان یکپارچگی اقتصادی اتحادیهٔ کشورهای عربی اعلام کرد کشورهای عربی به منظور تکمیل موجبات ایجاد اتحادیه گمرکی یکپارچه میان کشورهای عربی، روندهای مختلفی را طی می‌کنند.

به گزارش الشرق الاوسط، وی روز گذشته (یکشنبه) در اظهاراتی مطبوعاتی عنوان کرد مهم‌ترین عناصر ایجاد اتحادیه گمرکی یکپارچه میان کشورهای عربی ایجاد تعرفهٔ گمرکی یکپارچه است که نیازمند اقداماتی از جمله یکپارچگی تعرفه‌های ملی و نام‌هایشان در کشورهای عربی است.

ابو نصر اظهار کرد کشورهایی که اختلاف زیادی میان کم‌ترین و بیش‌ترین تعرفهٔ گمرکی را دارند مطالباتی را برای مساوات یا نزدیکی به مالیات‌های اجرایی کشورهای دیگر دارند.

وی افزود: چنین کارهایی باعث تسهیل ایجاد تعرفهٔ گمرکی یکپارچه برای تعامل با جهان خارجی به عنوان منطقهٔ گمرکی یکپارچه می‌شود.

وی در پایان گفت: قانون گمرکی عربی یکپارچه، راهنمای اقدامات گمرکی و لایحهٔ تفسیری قانون را وضع کردیم. همچنین پژوهش‌های مربوط به مکانیسم توزیع درآمد گمرکی به منظور محافظت از صنعت ملی و حمایت از صنایع موجود نیز انجام شد.

گفتنی است روز گذشته چهل و یکمین نشست کمیتهٔ تعرفهٔ گمرکی یکپارچه به ریاست عبدالعزیز عبدالمحسن المغیره مدیر بخش هماهنگی سازمان کل گمرک سعودی و با مشارکت مسئولان سازمان‌های گمرکی کشورهای عربی در ساختمان اتحادیهٔ عرب برگزار شد.

این نشست به مدت چهار روز به منظور مذاکره در خصوص یکپارچگی تعرفهٔ گمرکی کشورهای عربی و با هدف ایجاد مالیات‌های قابل اجرا و ثابت در منطقه تجارت جهانی در سایهٔ نظرات دریافت شده از سوی تعدادی از کشورهای عربی از جمله سعودی، بحرین، مصر، اردن، تونس، سودان، عمان، فلسطین، قطر، کویت، مراکش و لبنان برگزار می‌شود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای