حمایت از طرح الجربا برای انتشار ۱۰ هزار مبارز در «منطقهٔ امن» سوریه

حمایت از طرح الجربا برای انتشار ۱۰ هزار مبارز در «منطقهٔ امن» سوریه

مذاکرات رئیس «جریان فردا» با واشنگتن، آنکارا و اربیل دربارهٔ طرح انتشار نیروهای کُرد و عرب در شمال شرقی سوریه
سه شنبه, 5 فوریه, 2019 - 11:45

احمد الجربا رئیس حزب سوری «جریان فردا» در حال همکاری با واشنگتن، آنکارا و اربیل پیرامون انتشار ۱۰ هزار مبارز عرب و کُرد بعد از خروج آمریکا در «منطقهٔ امنیتی» شمال شرق سوریه است.

به گزارش الشرق الاوسط، پیشنهاد وی برای پر کردن جای خالی آمریکا و تقسیم منافع گروه‌های مختلف منطقه، عربی و بین‌المللی است به اضافهٔ اینکه مشکلات اصلی طرح آمریکا و ترکیه را برای ایجاد منطقهٔ امنیتی حل کند.

طرح وی فردا و پس فردا در جلسات کمیتهٔ آمریکایی-ترک در واشنگتن و ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا بررسی می‌شود تا آخرین جزئیات آن مشخص شود.

مضمون این طرح ایجاد «منطقهٔ امنیتی» میان جرابلس، شمال حلب و فش خابور در مرزهای شرقی عراق به طول ۵۰۰ کیلومتر مربع و تا عمق ۲۸ الی ۳۲ کیلومتری است که حدود ۱۵ هزار کیلومتر مربع می‌شود.

توافق‌های ترکیه و آمریکا در خصوص «منطقهٔ امنیتی» شامل خارج کردن ۷ هزار نیروی «یگان‌های حمایت خلق کُرد»، سلاح آمریکا و منحل کردن پایگاه‌های نظامی است.

آمریکا نیز پیشنهاد می‌دهد امکان حمایت هوایی از نیروها را از پایگاه «عین الاسد» در غرب عراق و پایگاه «التنف» در جنوب شرقی سوریه فراهم آورد.

جزئیات طرح الجربا به این گونه است که ۸ تا ۱۲ هزار مبارز از «نیروهای نخبه» عرب و «پیشمرگهٔ» کُرد سوریه که در کردستان عراق آموزش دیده‌اند میان دجله و فرات مستقر شوند.

بر اساس اظهارات ناظران، این طرح حساسیت‌های قومی را در نظر گرفته‌است به طوری که نیروهای عرب در تل ابیض و رأس العین منتشر می‌شوند در حالی که مبارزان کُرد میان فش خابور و القامشلی مستقر می‌شوند.

منابع سیاسی اظهارات یک مسئول آمریکایی را به الجربا در مذاکراتی که در شمال شرق سوریه صورت گرفته بود با این مضمون عنوان کردند که انتخابی بهتر از این برای انتشار نیروهایش در منطقهٔ امنیتی و جدا کردن میان نیروها وجود ندارد که از جملهٔ آنها نیروهای دموکراتیک سوریه هستند که شامل «یگان‌های حمایت از خلق کرد» بوده و در کنار «نیروهای نخبه» با حمایت از ائتلاف بین‌المللی با داعش مبارزه کردند.

این منابع همچنین گفتند که این طرح مورد حمایت شوراهای محلی عین العرب، رأس العین، تل ابیض و بقیهٔ منطقه قرار گرفت به طوری که «نیروهای عربی-کُردی» جدید منتشر شده سرپوشی برای این شوراها هستند.

به اذعان این منابع اعتقاد بر این است که گزینهٔ منطقهٔ امنیتی و نیروهای عربی، طرح ترکیه را که حدود ۱۰ هزار مبارز عرب از شرق فرات و ۳۰ هزار سرباز ترک را برای تحت کنترل قرار دادن منطقه بعد از خروج آمریکا آماده کرده بود، متوقف کند.

این منابع همچنین اظهار کردند که این اعتقاد وجود دارد که طرح الجربا باعث خرسندی کشورهای عربی بزرگ شود.

قرار است الجربا دو روز دیگر سرگئی لاورورف وزیر خارجهٔ روسیه را در مسکو از این طرح باخبر کند.

از سوی دیگر بعد از پیشنهاد فعالسازی «توافقنامهٔ آدنا» به جای «طرح امنیتی» مذاکراتی میان مسکو و ترکیه صورت گرفت.

الجربا نیز تماس‌هایی با مسکو داشت که منجر به آتش‌بس و انتشار نیروهای روسیه در تعدادی از مناطق سوریه از جمله شمال حمص شد.

مذاکرات نصر حریری رئیس «هیئت مذاکره کننده اپوزیسیون سوریه» با بارزانی و رهبران کُرد در شمال عراق نیز شامل حمایت از پیشنهاد مشارکت نیروهای کردی-عربی در «منطقهٔ امنیتی» شد.

در این میان، فرمانده‌های «یگان‌ها» به امکان موفقیت این پیشنهاد شک دارند و به مذاکرات خود با مسکو و دمشق در جهت اقداماتی برای بعد از خروج آمریکا، ادامه دادند. روسیه نیز به آنها پیشنهاد کرد از توافقنامهٔ «آدانا» پیروی کنند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای