آخرین پژوهش آمریکایی درباره سلول سرطان

آخرین پژوهش آمریکایی درباره سلول سرطان

دانشمندان راه جدیدی را برای دستیابی به سلول سرطانی مادر که دلیل همه انواع سرطان است کشف کردند
چهارشنبه, 6 فوریه, 2019 - 10:30

دانشمندان معتقدند که توانستند «سلول بنیادی» یا «سلول مادر» ایجاد سرطان را، که منجر به شیوع همه انواع سرطان در بدن انسان می‌شود، کشف کنند.

پژوهشگران حوزه پزشکی دانشگاه «سالفورد» آمریکا، طبق گزارش روزنامه «دیلی میل» بریتانیایی، بیان کردند که این کشف می‌تواند در تسهیل ایجاد درمانی کارساز برای بیماری سرطان کمک کند.

این دانشمندان در پژوهش خود، از لابه‌لای معاینات سلول‌های بیش‌فعال به‌وسیله لیزر، به قسمتی از سلول‌هایی رسیدند که بیش از دیگر سلول‌هایی که «سلول‌های بنیادین سرطان فعال» نام دارد، فعالیت دارند، و به‌عنوان عامل اصلی پخش غدد سرطان و تکثیر آن در بدن شناخته می شوند.

این پژوهش نشان داد که این سلول‌ها همانند حالتی شبیه به «زامبی» منفجر می‌شود و از طریق این انفجار و میزان تکثیر آن، بدن انسان در معرض اختلال و ورم قرار می‌گیرد.

پرفسور مایکل لیسانتی، یکی از شرکت‌کنندگان در این پژوهش، می‌گوید: «این پژوهش شاید باعث شود ما برای بیماری سرطان دوباره به تجویز قرص روی‌آوریم». معنی این اظهارنظر این است که نتایج این پژوهش چه‌بسا منجر به تجدیدنظر در نحوه معالجه سرطان شود. 

او همچنین عنوان کرد که دلیل پخش سرطان ناشی از سلول‌های مرده نیست، بلکه جداشدن سلول‌ها و تکثیر آنها تا مرحله ایجاد غدد است.

این پژوهشگر حوزه پزشکی در ادامه عنوان کرد که کشف این سلول همانند «پیداکردن سوزن در انبار کاه» است. طبق گزارش مجله علمی «فرون‌تیرز» نمونه آزمایشی این پژوهش غدد سینه انسان بود.

شایان ذکر است که این پژوهش به شرح این نکته نمی‌پردازد که چگونه سلول‌های سرطانی از حالت مرگ و عدم تکثیر به حالت تکثیر بازیافته درمی‌آیند.

از سوی دیگر این دانشمندان تأکید کردند که علت اصلی مرگ بسیاری از بیماران سرطان انتشار سلول‌های سرطانی در تمام اجزای بدن است. همچنین این دانشمندان از برخی از علاج شیمی درمانی رایج سرطان هشدار دادند زیرا برخی از این درمان‌ها باعث رشد هر چه بیشتر سلول‌های سرطانی می‌شود.

در پایان این نکته غم‌انگیز یادآوری می‌شود که بیماری سرطان، طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی، در سال ۲۰۱۵، جان ۸٫۸ میلیون نفر را، در سطح جهان، گرفت؛ و از هر شش مرگ در سطح جهان، یکی از آنها ناشی از بیماری سرطان است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای