هشدار سازمان عفو بین‌الملل به قطر درباره سوء استفاده از کارگران

هشدار سازمان عفو بین‌الملل به قطر درباره سوء استفاده از کارگران

گزارش در خصوص ۲ میلیون کارگر به ویژه وضعیت ۳۰ هزار کارگر شاغل در تأسیسات جام جهانی تمرکز دارد
چهارشنبه, 6 فوریه, 2019 - 13:00

سازمان عفو بین‌الملل روز سه‌شنبه به قطر در زمینه «تخلف از تعهد خود در زمینه عدم سوء استفاده گسترده از کارگران خارجی» قبل از آغاز جام جهانی ۲۰۲۲ به میزبانی قطر هشدار داد.

فدراسیون بین‌المللی فوتبال (فیفا) از قطر خواست مسئولیت پیشگیری از سوء رفتار و بدرفتاری با کارگران خارجی را تقبل کند.

سازمان عفو بین‌الملل در گزارشی اعلام کرد: «علی‌رغم «عملیات اصلاحی برجسته» بسیاری از کارگران در شرایط سختی قرار دارند».

استیون کوکبرن یکی از کارکنان سازمان گفت: «زمان به سرعت می‌گذرد، مقامات قطر باید کاری کنند که همه را خرسند کنند، چرا که نظام این کشور باید با قرار دادن محدودیت برای سوء استفاده از کارگران خارجی، این امر را متوقف کند».

علی‌رغم اینکه گزارش نه تنها بر ۳۰ میلیون کارگر مشغول در ساخت زیرساخت‌های جام جهانی ۲۰۲۲ بلکه بر شرایط حدود ۲ میلیون کارگر خارجی در قطر تمرکز دارد، سازمان عفو بین‌الملل بر این باور است که فیفا مسئولیت پیشگیری از سوءاستفاده از کارگران را وظیفه قطر می‌داند.

این سازمان غیردولتی از دوحه خواست ضمن تقویت قوانین اجتماعی و اجرای آن دستمزد کارگران را افزایش دهد تا زیر بار قرض نروند و اقدام برخی از کارفرمایان برای مصادره پاسپورت کارگران را متوقف سازند.

علاوه بر این خواستارا لغو نظام «ضمانت» شدند تا کارگران خارجی تحت کنترل کارفرمایان نباشند.

سازمان همچنین از قطر خواست حمایت بهتر برای کارگران خانگی که تعداد آنها حدود ۱۷۵ هزار نفر است را تأمین کند، چرا که آنها دور از انظار بوده و فراموش شده‌اند.

عفو بین‌الملل در گزارشی در اواخر سپتامبر گذشته اعلام کرد که ده‌ها تن از کارگران مشغول در تأسیسات جام جهانی فوتبال حقوق خود را به مدت ۱۰ ماه دریافت نکرده‌اند، کما اینکه وضعیت کارگران خارجی در پروژه‌های جام جهانی از سوی بسیاری از سازمان‌ها مورد انتقاد قرار گرفته‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای