میانجیگیری نصرالله برای رفع اختلاف دربارهٔ الفیاض

میانجیگیری نصرالله برای رفع اختلاف دربارهٔ الفیاض

اظهارات ترامپ درباره حضور نظامی آمریکا باعث اتحاد فراکسیون‌های صدر و عامری شد
چهارشنبه, 6 فوریه, 2019 - 15:00
فالح الفياض

بعد از گذشت دو روز از اظهارات دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در خصوص حضور طولانی مدت نیروهایش در پایگاه «عین الاسد» در غرب عراق، روز گذشته فراکسیون «سائرون» به رهبری صدر با فراکسیون «الفتح» به رهبری هادی عامری نشستی برای هماهنگی مواضع خود تشکیل داد.

به گزارش الشرق الاوسط، هادی عامری در این نشست مشترک تأکید کرد در برابر ما چالش‌هایی است که باید از آن عبور کنیم که مهمترین آن، حضور آمریکایی‌ها در عراق است.

وی اضافه کرد که قانون اساسی عراق با هرگونه حضور نیروی بیگانه در خاک کشور مخالف است و نمی‌خواهیم عراق سکوی تهدید علیه کشورهای همجوار باشد.

در این جلسه «نصار الربیعی» عضو فراکسیون «سائرون» پیشنهاد تشکیل یک کمیتهٔ مشترک بین دو فراکسیون برای حل و فصل اختلافات فی ما بین را داد.

وی بر ضرورت تشکیل وزارت کشور که کاندیدای فالح الفیاض رئیس دستگاه امنیت ملی است و همچنین وزرات دفاع تأکید کرد.

گفتنی است اخباری مبنی بر برگزاری نشستی در بیروت با حضور حسن نصرالله رهبر «حزب‌الله»، مقتدی صدر و قاسم سلیمانی فرماندهٔ نیروی قدس سپاه پاسداران منتشر شد که سلیمانی از در آن میان صدر و دشمنانش میانجیگری کرد.

در حالی که صدری‌ها اخبار مربوط به نشست بیروت را تکذیب کردند اما ناظران سیاسی بغداد نشست «الفتح» و «السائرون» در خصوص هماهنگی مواضعشان در برابر حضور آمریکا را به نشست مبهم بیروت ربط دادند.

بر اساس اخبار منتشر شده دربارهٔ این نشست‌ها، توافقی در خصوص حل و فصل مشکل وزارت کشور حاصل شد که از طریق ادغام مشاور امنیت ملی و ریاست اداره امنیت ملی و ایجاد وزارت جدیدی تحت عنوان وزارت امنیت ملی صورت می‌گیرد و تا زمان توافق بر وزیری برای آن الفیاض متولی آن است.

برهان العموری عضو فراکسیون «سائرون» در گفتگو با «الشرق الاوسط» ضمن اشاره به اهمیت این نشست عنوان کرد میان دو فراکسیون در خصوص مسائل اصلی کشور توافق نظر وجود دارد.

وی وجود هرگونه اختلافات عمیق میان این دو فراکسیون را رد کرد و این نشست را در جهت وحدت و افزایش تلاش‌ها برای منافع عالی کشور دانست.

سهام الموسوی عضو فراکسیون «الفتح» نیز در گفتگو با «الشرق الاوسط» عنوان کرد که این نشست‌ها برای کم کردن اختلافات است تا نتیجه‌ای برای از سرگذراندن مشکلات کابینه از طریق آنها حاصل شود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای