رهبران «کنفرانس ملی» یمن بر مقابله با حوثی‌ها تأکید کردند

رهبران «کنفرانس ملی» یمن بر مقابله با حوثی‌ها تأکید کردند

کنفرانس ملی یمن : نقش ائتلاف عربی در مقابله با ایران را ارزشمند دانست
پنجشنبه, 7 فوریه, 2019 - 10:15
گشت ستیزه جویان حوثی در خیابان در بندر الحديده 10 دسامبر 2018 (رويترز)

رهبران حزب «کنفرانس ملی» در پایان نشست‌هایی که در قاهره پایتخت مصر برگزار شد بر وحدت حزب و انسجام آن در داخل و خارج از یمن تأکید کردند.

به گزارش الشرق الاوسط، آنها متعهد شدند که رهرو راه علی عبدالله صالح رئیس‌جمهور سابق یمن باشند که در دسامبر ۲۰۱۷ بعد از شکست قیامش به دست حوثی‌ها کشته شد.

این رهبران در نشست گسترده‌ای که اعضای کمیتهٔ کل حزب و کنواسیون پارلمانی‌اش در آن شرکت کردند، نقش ائتلاف عربی در مقابله با طرح ایران در منطقه را ارزشمند قلمداد کردند که بنا بر الزامات امنیت ملی عرب و وظیفهٔ وفای به تعهدات ذکر شده در پیمان دفاع عربی مشترک اجتناب ناپذیر شده‌است.

این رهبران تأکید کردند که ملزم به محافظت از انسجام حزب در داخل و خارج از یمن هستند که رهبران مناطق تحت کنترل شبه‌نظامیان را نیز شامل می‌شود با این امید که رهبران صنعا صبور بوده و در برابر فشارهایی که در جهت تصمیمات و اقداماتی که حزب را در معرض فروپاشی قرار می‌دهد، مقاومت کنند.

این رهبران در بیانیهٔ خود هم‌پیمانی حزبشان با شبه‌نظامیان حوثی و هر گونه نیرویی که تحت کنترل حکومت و نظام جمهوری‌اش نیست را رد کردند.

آنها عنوان کردند که حوثی‌ها طرحی ویرانگر دارند که از طریق آن سعی دارند گردن تاریخ را کج کرده و کشور را به عهد تاریکی، استبداد و انحطاط بازگردانند؛ چرا که سرنوشت و تصمیمشان دست خودشان نیست بلکه دستورات خود را از آخوندهای ایران دریافت کرده و در خدمت طمع آنها برای نفوذشان هستند و به کشتن ملت دست زده و قدرت‌های آن را تاراج می‌کنند.

رهبران این حزب در خارج از یمن، اقدام حوثی‌ها در انحصار منابع یمن به خود، محروم کردن ملت و کارمندان از حقوق و مزایایشان، غارت حساب‌های سازمان‌های کل و صندوق‌ها، تحمیل مالیات به تاجران و شهروندان، کنترل کمک‌رسانی‌ها و هر آنچه رنج و عذاب مردم را بیشتر می‌کند، محکوم کردند.

آنها تأکید کردند مأموریت اصلی‌شان تقویت نقش کلی کنفرانس ملی در سیاست و تأکید بر جایگاه آن در خط مقدم کار ملی، ارتباط آن با پیروان و اهمیت آن به همکاری و شراکت با نیروهای سیاسی مختلف است؛ چرا که دارای تجربه‌ای غنی در این بخش بوده و توانایی جذب نیروهای فعال را دارند.

آنها هرگونه طرحی که مبتنی بر عقاید، مذهب و منطقهٔ خاص باشد را رد کرده و تأکید کردند که سلاح باید در انحصار حکومت باشد و خودش باید مسئولیت محافظت از افراد و حزب‌ها را در زیر لوای قانون داشته‌باشد.

آنها ضمن اشاره به اینکه مبارزهٔ آنها برای بازگرداند حکومت، گسترش نفوذ آن و همچنین تحت کنترل درآوردن تمام مناطق یمن ادامه دارد، بر اهمیت خود بر حمایت از سازمان‌های قانونی تأکید کردند تا بتوانند مجدداً آنها را سرپا نگه داشته به طوری که از عهدهٔ انجام تمام وظایف خود بر بیایند و الگو و دلیلی قاطع برای تفاوت اساسی میان عدل حکومت و خشونت باند ارائه دهند.

آنها ضمن تحسین مقاومت قبیله‌های جحور در استان الحجه در برابر حوثی‌ها، تأکید کردند که حوثی‌ها جنایت‌های جنگی و انسانی مرتکب می‌شوند و از سازمان ملل و شورای امنیت خواستند تا برای نجات ملت یمن و کمک به مردم جحور دست به کار شوند.

آنها از عدم محکوم شدن این جنایت‌ها توسط مارتین گریفتس دبیرکل سازمان ملل اظهار تعجب کردند.

گفتنی است که حزب «کنفرانس ملی» در خارج سعی دارد که بر وحدت حزب خود تأکید کرده و دوباره آن را جمع کند اما وجود بسیاری از رهبران آن در صنعا و تحت کنترل بودن آنها توسط حوثی‌ها و همچنین هم‌پیمانی اجباری یا اختیاری آنها با حوثی‌ها مشکلات زیادی برای آنها در زمینهٔ انسجام حزب و متحد کردن آن به وجود می‌آورد.

حوثی‌ها در اوایل سال جاری نیز به رهبران این حزب در در داخل یمن دستور دادند که اعضای کمیتهٔ دائم حزب را دعوت کنند تا عناصر خود را در مفاصل سازمانی و رهبری حزب در جهت تکمیل شکل‌گیری نسخه حوثی ناب از حزب رئیس‌جمهور سابق یمن اعمال کنند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای