​عون: بحران‌ها را پشت‌سر گذاشتیم و نویدها حاکی از پیشرفت لبنان دارد

​عون: بحران‌ها را پشت‌سر گذاشتیم و نویدها حاکی از پیشرفت لبنان دارد

پنجشنبه, 7 فوریه, 2019 - 20:45

میشل عون رئیس‌جمهور لبنان اطمینان داد که «تمام داده‌ها حاکی از خبرهای نویدبخش برای لبنان دارد، چراکه ما بحران‌ها را پشت سر گذاشتیم و وضعیت مالی در حال بهبود است، انتظار می‌رود که تورم نیز رو به کاهش برود».


عون در دیدار با «گروهی از بازرگانان مرد و زن لبنانی در سطح جهان» به سرپرستی فواد زمکحل اظهار کرد: «مشکلاتی که ما با آن مواجه بودیم مشکلات بزرگ و همچنین بخشی از پیکره مشکلات درون کشوری بود».


وی تاکید کرد؛ «این مشکلات به هیچ وجه از خارج نبوده بلکه مواضع سیاسی لبنان که برای خارج روباز است، برای ما جز قدردانی دیگر کشورها و کمک‌های که ما نیاز داشتیم، به ارمغان نیآورد... اما ما مدت زمان طولانی را برای تشکیل کابینه دولت به هدر دادیم، همچنین یک سال را صرف تصویب قانون انتخابات از دست دادیم... همه این امور بر وضعیت اقتصادی فشار آورد و آنچه که آن را بدتر کرد، ایجاد فضای منفی «گمانه‌زنی‌ها» در فروپاشی مالی و اقتصادی بود».


وی افزود: «اما علیرغم تمام اطمینان‌دهی و سیاست‌گذاری که برای غلبه بر بحران در طول دورانی که پشت‌سر گذاشتیم، داده شده بود، همچنان این «گمانه‌زنی‌ها» برای فروپاشی اقتصادی وجود داشت».


میشل عون تاکید کرد؛ «امروز تمام تلاش‌ها، بر وضعیت اقتصادی و مالی، علاوه بر آن مبارزه با فساد اداری و بازگشت پناهندگان سوری، متمرکز شده است».


از سوی دیگر، زمکحل در سخنرانی خود گفت: «سال گذشته برای بخش سرمایه گذاری دشوار بود، اما نسبت به مرحله بعدی خوشبینی محتاطانه دارم».


وی افزود: «ما در حال حاضر از شور و شوق زیادی برای شروع سرمایه گذاری و جذب بودجه کنفرانس مالی (سیدر) داریم و از بازگشت به جایگاه اقتصادی جهانی خرسند هستیم، به شرطی که لبنان بتواند اعتماد جامعه بین‌المللی را جلب کند... ما به عنوان یک بخش خصوصی یک نقش برجسته در اجرای پروژه‌های آماده در این زمینه را ایفا می‌کنیم. پروژه‌هایی که همراه با شفافیت و در سایه راهنمایی‌های دولت، در اسرع وقت به اجرا گذاشته شود».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای