افزایش تنش‌های دیپلماتیک بین پاریس و رم… فرانسه سفیر خود را فراخواند

افزایش تنش‌های دیپلماتیک بین پاریس و رم… فرانسه سفیر خود را فراخواند

۴ پرونده اساسی روابط دوجانبه را مسموم کرد
جمعه, 8 فوریه, 2019 - 08:00

پس از تنش بین فرانسه و ترکیه به دلیل تصمیم امانوئل مکرون رئیس‌جمهور فرانسه درخصوص نامگذاری ۲۴ آوریل با عنوان نسل‌کشی ارمنی‌ها و واکنش ترکیه، این بار روابط فرانسه با ایتالیا نیز دچار مشکل شده و کریستین مسه سفیر خود در رم را برای «مشورت» فراخواند.

گفتنی است ایتالیا تا بعد از ظهر روز گذشته تصمیم مشابهی اتخاذ نکرده‌است. اتفاق روز گذشته نشان می‌دهد که صبر پاریس از نحوه روابط ایتالیا و دخالت آن در امور این کشور به سر رسیده‌است.

بر کسی پوشیده نیست که روابط دو کشور پس از بر سر کار آمدن دولت کنونی پوپولیست ایتالیا به نمایندگی جنبش «۵ ستاره» با مشکل مواجه شد، اما هنوز مشخص نیست که آیا فاصله بین آنها در اینجا متوقف می‌شود یا اینکه تیرگی روابط به قطع کامل روابط منجر می‌شود. این در حالی است که هر دو کشور عضو اتحادیه اروپا بوده و روابط تاریخی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و انسانی قوی بین آنها وجود دارد.

تنش جدید بین دو کشور به دلیل دیدار روز سه‌شنبه لوئیجی دی مایو معاون نخست‌وزیر ایتالیا با مقامات جنبش جلیقه زردها بود که خواستار کناره‌گیری مکرون از قدرت و اصلاحات سیاسی، قانونی و مطالبات اقتصادی و اجتماعی هستند.

سخنگوی وزارت خارجه فرانسه گفت: «این اقدام تحریک‌آمیز جدید ایتالیا برای دو کشور همسایه و شرکای اتحادیه اروپا غیرقابل قبول است».

وزارت خارجه فرانسه نیز روز گذشته در بیانیه‌ای ضمن اعلام فراخواندن سفیر خود در رم، از ایتالیا خواست برای بازگرداندن روابط دوستی و احترام متقابل در سطح تاریخ و مسیر مشترک دو کشور گام بردارد.

پاریس ضمن خطرناک قلمداد کردن اقدامات ایتالیا، قصد دولت ایتالیا در رابطه با فرانسه را جویا شد.

در حالی که پاریس و برلین اخیراً معاهده جدید دوستی امضا کردند، تنش در روابط پاریس و رم بالا گرفته‌است.

اختلافات بین فرانسه و ایتالیا در زمینه ۴ پرونده است که عبارتند از: پرونده مهاجرت، پرونده لیبی، اعتقاد ایتالیا مبنی بر تلاش فرانسه برای به دست گرفتن صنعت ایتالیا و چهارم پرونده ایتالیا و دیدگاه‌های متضاد دو کشور.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای