نشست پنج ساعته در بیروت گره گشای مشکل «وزارت کشور» کابینه عبد المهدی

نشست پنج ساعته در بیروت گره گشای مشکل «وزارت کشور» کابینه عبد المهدی

معرفی الفیاض به عنوان نامزد تصدی وزارت جدید امنیت ملی
شنبه, 9 فوریه, 2019 - 13:30

در حالیکه عادل عبد المهدی نخست وزیر عراق تا حالا درباره باز شدن گره نامزد جنجالی تصدی وزارت کشور فالح الفیاض اظهار نظر نکرده محمد الکربولی نماینده محور ملی در مجلس به الشرق الاوسط گفت «وزیر کشور همزمان با آغاز فصل قانونگذاری جدید در پنجم مارس آغاز به کار می کند و گره وزارت کشور باز می شود».
بنا به برخی خبرهای منتشر شده، ائتلاف سائرون به رهبری مقتدا صدر رهبر جریان صدر و ائتلاف الفتح به رهبری هادی العامری در بیروت با یکدیگر دیدار کردند. حسن نصر الله دبیر کل حزب الله در این نشست پنج ساعته هم حضور داشته است.
دو گروه در این نشست که مقتدا صدر و قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس هم در آن حاضر بودند درباره حل مشکل وزارت کشور و فالح الفیاض نامزد جنجالی تصدی این پست به توافق رسیدند.
در این توافق به کناره گیری الفیاض از وزارت کشور اشاره شده که برخی مقام های ارشد این وزارتخانه به عنوان نامزدی تصدی این وزارتخانه معرفی خواهند شد. الفیاض سکانداری وزارتخانه جدیدی با عنوان «وزارت امنیت ملی» را به عهده خواهد گرفت. این وزارتخانه حاصل ادغام سازمان امنیت ملی و سرویس امنیت ملی است. این دو نهاد زیر نظر الفیاض قرار دارند. با این اوصاف، شمار وزارتخانه ها در کابینه عبد المهدی از ۲۲ به ۲۳ واحد وزارتی افزایش می یابد.
الکربولی که عضو کمیسیون امنیت و دفاع مجلس عراق نیز هست افزود «سرلشکر یاسین الیاسری نامزد مطرح تصدی وزارت کشور است. او مدیر کل اداره سفر و گذرنامه وزارت کشور است و توافق نهایی بر سر نامزدی او برای این پست حاصل شده است».
او درباره احتمال رای اعتماد مجلس به الیاسری گفت «گویا همه فراکسیون های مجلس به نامزدی علی الیاسری اعتراض ندارند».
الکربولی درباره ایجاد وزارتخانه جدید «امنیت ملی»‌ خاطر نشان کرد «گرچه درباره این موضوع توافقاتی حاصل شده اما این وزارتخانه به این سادگی ایجاد نخواهد شد. دلیل اصلی این است که بر خلاف توافق اصلی درباره کوچک شدن دستگاه حکومتی و عدم افزایش هزینه های اضافی است. هر چند همه درباره تایید نامزد تصدی پست وزارت کشور اتفاق نظر دارند اما ایجاد یک وزارتخانه نیازمند توافق و قرار و مدارهای جناحی و فراکسیونی در مجلس است».
هر چند نشست بیروت موفق به باز کردن گره کور وزارت کشور در گروه های شیعی شد اما گره وزارت دفاع همچنان پابرجاست. این گره در میان گروه های سنی در نشست های عمان و بغداد و جاهای دیگر باز نشد.
کربولی که خود عضو گروه مذاکره کننده بین فراکسیون محور ملی تابع ائتلاف سازندگی و فراکسیون های دیگر است گفت «مشکل وزارت دفاع که همچنان پابرجاست. البته ما بیشتر تمایل داریم که یک فرمانده نظامی از وزارت دفاع این پست را تصدی کند».
کربولی درباره اینکه تا چه حد توافق بر سر تصدی علی الاعرجی دبیر وزارت دفاع (چهره سنی از موصل) حاصل شده گفت «او یکی از نامزدهای مطرح هستند البته نامزدهای دیگری هم وجود دارند که هنوز تصمیم گیری نهایی در این مورد حاصل نشده است. ساز و کارهای نامزدی برای تصدی وزارت دفاع هم تا حالا قطعی نشده اند».
کاظم الشمری رییس فراکسیون ائتلاف الوطنیه به رهبری ایاد علاوی به الشرق الاوسط گفت «این پست سهمیه ائتلاف الوطنیه است و همه در این باره اتفاق نظر دارند. نامزد تصدی پست وزارت دفاع باید از سوی دکتر ایاد علاوی رییس ائتلاف الوطنیه تعیین شود. فیصل الجربا به عنوان کاندیدای ائتلاف الوطنیه مطرح شد و رای کافی هم از نمایندگان مجلس گرفت اما اراده ای برای عدم تایید او وجود داشت. الجربا به این دلیل شکایتی به دادگاه فدرال مطرح کرد که منتظر رای دادگاهیم. خبرهایی که درباره نامزدهای تصدی وزارت دفاع منتشر می شود خارج از چارچوب توافق های صورت گرفته است».
کامل الدلیمی نماینده سابق و دبیر کل حزب التصحیح به الشرق الاوسط گفت «گره وزارت دفاع به دلیل سلایق و گروه های گوناگون حل نشده و شاید پیچیده تر از مشکل وزارت کشور شود. چنانکه مشکل وزارت کشور حل شد این را هم می توان به همان شیوه حل کرد».
الدلیمی خاطر نشان کرد «علی الاعرجی از جمله نامزدهای مطرح تصدی پست وزارت کشور هستند. الاعرجی گویا نامزد مورد نظر عادل عبد المهدی نخست وزیر هم هست. البته کاندیداهای دیگری از جمله هشام الدراجی توسط گروه های دیگر معرفی شده اند».
الدیلمی درباره پافشاری ائتلاف الوطنیه درباره تعیین نامزد وزارت دفاع گفت «ائتلاف الوطنیه فیصل الجربا را معرفی کرد که رای اعتماد نگرفت. دکتر ایاد علاوی شانس خود را یک بار آزمود».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای