الجبیر: رهبری ما خط قرمز است.. به محاکمۀ متهمان پروندۀ خاشقجی پایبند هستیم

الجبیر: رهبری ما خط قرمز است.. به محاکمۀ متهمان پروندۀ خاشقجی پایبند هستیم

وی از جابجایی آمریکا با هدف خارج کردن ایران از سوریه سخن گفت و بر عدم بازگشایی سفارت سعودی در دمشق تأکید کرد
شنبه, 9 فوریه, 2019 - 15:30
عادل الجبیر، وزیر مشاور سعودی در امور خارجه تأکید کرد قتل خاشقچی در اکتوبر گذشته بر روابط خارجۀ این کشور با جامعۀ جهانی تأثیر نگذاشته و باعث کاهش سرمایه‌گذاری‌های اقتصادی در سعودی نشده است.

به گزارش الشرق الاوسط، وی در یک نشست مطبوعاتی در سفارت سعودی در واشنگتن که پس از نشست‌های اعضای ائتلاف بین‌المللی ضد داعش به رهبری آمریکا برگزار شد، از نتایج مثبت این نشست و متمرکز شدن آن بر پیشروی در جهت محاصرۀ داعش خبر داد.

وی ضمن اشاره به اینکه این نشست‌ها پس از نشست وزرای کشورهای عربی و اروپایی در بروکسل دربارۀ پروندۀ سوریه و اجرای قطعنامۀ 2254 سازمان ملل برگزار شد، عنوان کرد این نشست‌ها بر چگونگی کمک به جیمز جفری فرستادۀ سازمان ملل در امور سوریه، کمک اقتصادی و سیاسی به دولت عراق برای مقابله با چالش‌های آن، اقدامات مثبت انجام شده در چارچوب اجرای توافقنامۀ استکهلم یمن، تهدیدهای ایران و مداخله‎هایش در منطقه و قاچاق موشک به حزب الله لبنان و حوثی‌های یمن متمرکز شد.

وی توضیح داد که پادشاهی سعودی در نشست وارسا که آمریکا و لهستان در هفتۀ آینده برگزار می‌کنند، شرکت خواهد کرد و در این نشست اوضاع خاورمیانه بررسی می‌شود.

وی در خصوص خروج آمریکا از سوریه عنوان کرد که آمریکا 2000 سرباز در 2000 کیلومتر از خاک‌های سوریه دارد که مساحت کمی است.

وی افزود: خروج آمریکا به مثابۀ کاهش تلاش‌های آمریکا در مبارزه با داعش نیست بلکه این تلاش‌ها از طریق استفادۀ آمریکا از پایگاه‌های نظامی دیگرش چه در عراق و چه در قطر ادامه پیدا می‌کند.

وی ادامه داد: به نظرم آنچه اتفاق می‌افتد جابجایی نیروها است که هدف از آن خارج کردن ایران و شبه‌نظامیان خارجی از سوریه و شروع عملیات سیاسی برای رسیدن به راه‌حلی برای سوریه از طریق قطعنامه‌های سازمان ملل است. موضع پادشاهی سعودی نیز در ادامۀ همکاری برای رسیدن به راه‌حل سیاسی ثابت است.

وی گشایش سفارت سعودی در دمشق را رد کرد و این اقدام را منوط به ایجاد راه‌حلی سیاسی برای بحران سوریه، تصویب قانون اساسی جدید و اجرای عملیات سیاسی هم‌سو با قطعنامه‌های سازمان ملل و آرمان‌های ملت سوریه عنوان کرد.

وی در خصوص مذاکرات ترکیه و آمریکا راجع به  ایجاد منطقۀ امن در شمال سوریه و اینکه آیا احتمال دارد سعودی با تقدیم همکاری‌های نظامی و یا مالی در آن نقش داشته باشد یا خیر، گفت: پادشاهی سعودی کمک‌های انسانی زیادی تقدیم کرد. 100 میلیون دلار برای ساخت مدارس و بیمارستان‌ها تقدیم کرد.

وی افزود: در میزگرد مذاکرات موضوع تقدیم کمک‌های نظامی مطرح نشده‌است. ما قبلا این موضوع را بررسی کردیم و 30 هزار مبارز از نیروهای ائتلاف را آماده کردیم اما آمریکا آن موقع اهمیتی به این موضوع نداد و اکنون نیز مذاکرات جدیدی در این خصوص صورت نگرفته‌است.

الجبیر دربارۀ سعودی‌های بازداشت شده در سوریه بر اهتمام سعودی به بازگشت آنها و روشن شدن وضعیتشان تأکید کرد و گفت: نمی‌دانیم کجا بازداشت شده‌اند و بارها گفتیم به ما اجازه دهید این سعودی‌ها را به سعودی بازگردانیم و موضوع اکنون به کسانی برمی‌گردد که آنها را دستگیر کرده‌اند.

وی اظهار کرد که مذاکرات در خصوص ایجاد «ائتلاف استراتژیک خاورمیانه» در جریان است و هدف از وراد کردن کشورهای شورای همکاری خلیج، مصر، اردن و آمریکا در یک ائتلاف، حمایت از منطقه و تقویت نظم دفاعی آن است و هم‌اکنون در مرحلل مذاکره پیرامون بهترین راه‌های تشکیل این ائتلاف هستند. 

وی در خصوص اختلاف کشورهای چهارگانه با قطر تأکید کرد که راه‌حل اختلاف قطر در چارچوب داخلی این کشورها و نه خارج از آن اتفاق می‌افتد.

وی افزود قطر باید به تعهدهای پیشین خود پایبند باشد. همکاری امنیتی و نظامی با آن همچنان برقرار است به طوری که دوحه در تعدادی از آموزش‎های نظامی کشورهای خلیج شرکت کرد.

وی بر ضرورت متوقف کردن حمایت‌های قطر از تروریسم و دخالت در امور کشورها تأکید کرد و گفت: مامنتظریم رفتارهای خود را تغییر دهند، فراهم کردن 700 میلیون دلار برای حزب الله و قاسم سلیمانی و مداخله در امور داخلی مصر غیر قابل قبول است.

وی در خصوص محاکمۀ مسئولان قتل خاشقجی ضمن اشاره به اینکه در دادگاه اول 11 نفر محاکمه شدند و دادگاه دوم برای عموم مردم و سازمان‌های انسانی آزاد بود گفت: هیچ کس حق ندارد تا پیش از اتمام روند تحقیقات و محاکمه‌ها در مورد آن نظر بدهد.

وی اظهار کرد سعودی به وحشتناکی جنایت اعتراف و اعلام کرد که مسئولان این جنایت مجازات خواهد شد. دادگاه نیز خواستار اعدام 5 نفر شد.

وی در خصوص گزارش‌های برخی رسانه‌های آمریکایی مبنی بر وجود منابعی که دارای اطلاعاتی محرمانه دربارۀ قتل خاشقجی هستند گفت: پاسخ دادن به آنها بی‌فایده است چرا که این گزارش‌ها مستند به منابعی نامعلوم است.

وی ادامه داد: دوست دارم تأکید کنم که رهبری ما خط قرمز است و تعدی و ناسزا گفتن به آن را نمی‌پذیریم در حالی که آنها برای حکومت و ملت تلاش می‌کنند و سعودی‌ها شکی در آن ندارند.

وی تأکید کرد: شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد سعودی و رهبری سعودی خط قرمز است و اجازاه نمی‌دهیم هیچ کشوری در اقدامات ما مداخله کند.

وی در خصوص مذاکرات کنگرۀ آمریکا پیرامون حادثۀ قتل خاشقجی اظهار نظر نکرد و گفت سعودی خود تحقیقات این پرونده و مجازات مسئولان آن را انجام می‌دهد.

اما دربارۀ وضعیت یمن الجبیر ضمن تأکید بر حمایت سعودی از تلاش‌های مارتین گریفتس و اجرای توافقنامۀ استکهلم عنوان کرد که در حال حاضر مبادلۀ اسرا در حال نجام است و حوثی‌ها را تشویق به خروج از الحدیده می‌کنیم.

وی افزود: طرحی برای آبادسازی یمن با ارزش 10 میلیارد دلار داریم. از جامعۀ جهانی برای مشارکت در تلاش‌های آبادسازی دعوت می‌کنیم اما این مرحله بعد از اجرای تعهدات توافقنامۀ استکهلم اتفاق می‌افتد، امروز باید بر پیش بردن توافقات حاصل شده در خصوص بندر متمرکز شویم و مذاکرات کنونی پیرامون زمانبندی خروج و جزئیات آن است.

الجبیر دربارۀ عملیات صلح افغانستان با حمایت آمریکا گفت: سعودی و امارات از این عملیات حمایت کردند و سرپرستی نشست آمریکا و طالبان در ابوظبی را برعهده داشتند. هم‌اکنون نیز هماهنگی برای نشست دوم در اسلام آباد به جای دوحه در حال انجام است.

وی تأکید کرد هدف از مذاکرات دست کشیدن طالبات از روابطی است که با القاعده دارد و پذیرفتن عملیات تسویه حساب سیاسی برای تحقق امنیت و ثبات افغانستان است.

وی ضمن ابراز امیدواری در خصوص مذاکرات زلمای خلیل زاد فرستادۀ آمریکا، اظهار کرد ارتباط مستقیم آمریکا و طالبان درها را به روی احتمال‌های جدید باز کرد.

وی تأکید کرد پادشاهی سعوی روابط استراتژیک با پاکستان و افغانستان دارد و تا ثبات وضعیت و پایان تنش از هم‌پیمانان خود حمایت می‌کند.

پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای