مرکل بزرگترین مقر آژانس اطلاعات خارجی آلمان را در برلین افتتاح کرد

مرکل بزرگترین مقر آژانس اطلاعات خارجی آلمان را در برلین افتتاح کرد

برای بازتاب میزان «چالش‌ها و خطرات امنیتی» که آلمان با آن روبرو است
شنبه, 9 فوریه, 2019 - 15:30

آلمانی‌ها دوست ندارند از کارت‌های اعتباری استفاده کنند. آنها ترجیح می‌دهند مبالغ فراوانی را برای خرید چیزهایی مانند خودرو بپردازند. در خیابان‌های برلین به ندرت دوربین‌های مدار بسته و کنترل از راه دور دیده می‌شود، این در حالی است که همه به منظور افزایش امنیت و پیگیری مجرمان خواستار نصب آنها شدند.

تاریخ اطلاعات سری کمونیست آلمان موسوم به «اشتازی» خیلی دور نیست و پیش از این نیز اطلاعات نازی موسوم به «گشتاپو» هنوز در اذهان باقی مانده است. هنوز بسیاری از مردم آلمان زندگی در ترس و تحت مراقبت و نظارت را به یاد می‌آورند.

اما علی‌رغم آن برلین روز گذشته ستاد جدید انتخابات اطلاعات خود را به عنوان بزرگترین مرکز اطلاعاتی جهان با 7 سال تأخیر و بیش از 2 میلیون یورو افتتاح کرد. بر اساس اطلاعات مساحت این پایگاه اطلاعاتی معادل 36 میدان فوتبال است و 5 هزار اتاق، 14 هزار پنجره و 8 هزار درب داخلی دارد. حدود دو هزار شرکت بر این پروژه که 12 سال پیش آغاز شد، کار کردند. در این طرح 20 هزار تن آهن و 20 هزار کیلومتر کابل فیبر نوری به کار برده شده است. 4 هزار کارمند از 6 هزار و 500 کارمند مشغول به کار در سرویس اطلاعات فدرالی در این مکان کار می‌کنند.

درختان نخل آهنی در حیاط خارجی ساختمان باعث ایجاد تنش شد، چرا که به گمان برخی ممکن است از آنها برای استراق سمع استفاده شود. این در حالی است که پارلمان برلین ضمن رد این موضوع، آنها را فقط یک اثر هنری عنوان کرد.

آنجلا مرکل صدر اعظم که در به همراه رئیس اطلاعات آلمان، این ساختمان را افتتاح کردند گفت: «عظمت این تأسیسات نشان‌دهنده حجم چالش‌ها و خطرات امنیتی است که آلمان با آن مواجه است».

وی افزود: «آلمان بیش از هر وقت دیگر به مخابرات خارجی قوی نیاز دارد و مردم آلمان به لطف اطلاعات می‌توانند در امنیت زندگی کنند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای