۳۰۰ هزار لبنانی روزانه درآمدی کمتر از ۵ دلار دارند

۳۰۰ هزار لبنانی روزانه درآمدی کمتر از ۵ دلار دارند

دوشنبه, 11 فوریه, 2019 - 00:45

برخی مطالعات نشان می‌دهد که ۳۰ درصد از مردم لبنان زیر خط فقر هستند و همچنان فقر شدید جدی‌ترین مشکل این کشور است، چراکه ۷ درصد از جمعیت مردم لبنان را تحت تأثیر قرار داده‌است. این درحالی است که نزدیک به ۳۰۰ هزار شهروند درآمد کمتر از ۵ دلار در روز دارند.

به گزارش الشرق الاوسط، در همین راستا یک مرد لبنانی به نام جورج زریق در حیاط مدرسه‌ای در شمال لبنان اقدام به خودسوزی کرد و جان خود را از دست داد. وی به دلیل ناتوانی مالی و عدم پرداخت قسط ماهیانه مدرسه فرزندش دست به این اقدام زد.

نعمه محفوض دبیر سابق اتحادیه معلمان مدارس خصوصی لبنان و فعال اجتماعی، درباره جزئیات پرونده زریق به «الشرق الاوسط» گفت: «این مرد فقط خودکشی نکرده‌است، زیرا او قادر به پرداخت حقوق دخترش نیست. وی کار خود و به تبع آن نیز همسرش را از دست داد و قادر به پرداخت مبلغ ناچیز ۳۷ دلار نیست».

وزارت آموزش و پرورش لبنان علیرغم تعطیلات آخر هفته، تحقیقات خود را دربارهٔ این حادثه در پیش گرفته‌است. منابع این وزارتخانه گزارش دادند که «مشکل زریق در حال حل شدن بود اگر وی به احضاریه مدرسه توجه نمی‌کرد».

این وزارتخانه تأکید کرده‌است که تقریباً ۶۳۶ مورد مشابه از دانش‌آموزان در مدارس دولتی شمال لبنان را رصد و اعلام کرده‌است که خانوادهای این دانش‌آموزان می‌توانند به ادارات آموزش و پرورش مراجعه کنند تا مشکلات آنها حل شود.

وزارت آموزش و پرورش لبنان در بیانیه خود گفته‌است که این حادثه بسیار تلخ است و زنگ خطری برای کشور است که نباید بی‌تفاوت از آن گذشت.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای