«پیشنهاد» ظریف برای کمک به لبنان براساس کانال مالی اروپا

«پیشنهاد» ظریف برای کمک به لبنان براساس کانال مالی اروپا

باسیل: مشکلی با همکاری اقتصادی نداریم
سه شنبه, 12 فوریه, 2019 - 14:45
محمد جواد ظریف وزیر خارجهٔ ایران پیشنهاد باز و بدون محدودیت برای ارائهٔ کمک‌های مختلفی اعم از اقتصادی، بهداشتی، امنیتی و… به لبنان ارائه کرد.

به گزارش الشرق الاوسط، ظریف با تعدادی از مسئولان و رؤسای احزاب لبنان دیدار کرد و از تحریم کنفرانس «تقویت امنیت و ثبات در خاورمیانه و مقابله با اقدامات ایران» توسط لبنان با خبر شد. این کنفرانس روز چهارشنبه در لهستان برگراز می‌شود.

وی در این سفر با میشال عون رئیس‌جمهور لبنان، نبیه بری رئیس پارلمان لبنان و سعد حریری نخست‌وزیر آن دیدار کرد.

نکتهٔ قابل توجه این بود که علیرغم منتشرشدن جزئیات دیدارش با دیگر مسئولان لبنانی، اما جزئیاتی از دیدار ظریف با حریری ارائه نشد.

منابعی از ریاست جمهوری لبنان به «الشرق الاوسط» گفتند که ظریف در خصوص همکاری بیروت و تهران و آمادگی کشورش برای در اختیار قراردادن امکانات به لبنان و همچنین ارائه کمک در زمینه‌های اقتصادی، اجتماعی، بهداشت، نیرو، نظامی، امنیتی و عمرانی بدون ارائه جزئیات سخن گفت.

براساس اظهارات این منابع، ظریف تأکید کرد برای ایران مهم است که این موضوع باعث ایجاد مشکل و تحت فشار قرار گرفتن لبنان نشود.

وی همچنین از امکان استفاده از سازوکار مالی ایران با اتحادیهٔ اروپا در این زمینه خبر داد که این موضوع با استقبال میشل عون همراه شد.

این منابع همچنین در خصوص پروندهٔ آوارگان که ظریف با جبران باسیل وزیر خارجهٔ لبنان بررسی کرد، عنوان کردند ظریف از آمادگی کشورش برای همکاری در این پرونده خبر داد و میشل عون بر بازگشت ایمن و نه اختیاری آوارگان تأکید کرد.

عون ضمن قدردانی از ایران به دلیل حمایت‌هایش در همهٔ زمینه‌ها از لبنان، اظهار کرد: معضل پناهجویان سوری در لبنان و بازگشت آنها به مناطق با ثبات در سوریه نیازمند راه حلی ضروری است به خصوص اینکه پیامدهای حضور پناهجویان سوری بر اوضاع اقتصادی، امنیتی و اجتماعی بر لبنان بزرگ بود.

 وی گفت که ایران می‌تواند برای کمک به بازگشت این پناهجویان ایفای نقش کند.

وی ادامه داد: دولت جدید لبنان برای پرونده پناهجویان سوری اهمیت خاصی قائل است و با تعیین وزیر، پیگیری این پرونده را به زودی آغاز می‌کند.

ظریف نیز ضمن ارائه پیام شفاهی روحانی به همتای وی که متضمن سلام و آرزوی موفقیت عون در رهبری لبنانی‌ها است، بار دیگر از رئیس‌جمهوری لبنان برای سفر به تهران دعوت کرد.

وی تأکید کرد که روابط لبنان و ایران تأمین کننده منافع دو کشور و دو ملت است.

ظریف اظهار کرد که حکمت و درایت عون که منجر به تشکیل دولت جدید لبنان شد، ستودنی است.

ظریف بعد از دیدار با عون با نبیه بری رئیس پارلمان لبنان دیدار کرد و تشکیل دولت لبنان را دستاوردی بزرگ عنوان کرد.

وی بعد از این دیدار بر آمادگی کشورش برای همکاری با لبنان در همهٔ زمینه‌ها تأکید کرد و گفت: این روابط ویژه به نفع هر دو کشور بوده و تبعات منفی برای آنها نخواهد داشت.

جبران باسیل در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با همتای ایرانی خود تأکید کرد «ما با حتمیت تسریع ایجاد راه‌حل سیاسی برای سوریه متفق هستیم».

ظریف نیز گفت: هیچ قانون بین‌المللی نیست که ما و لبنان و ایران و هر کشور دیگری را از همکاری اقتصادی منع کند. حتی قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت از همه کشورها می‌خواهد که روابط اقتصادیشان را با ایران عادی سازی کنند.

باسیل نیز اظهار کرد: اگر چارچوب‌هایی برای حمایت از لبنان پیدا شود هیچ ممانعتی برای همکاری اقتصادی با ایران وجود ندارد.

وی اظهار کرد: از تشکیل کمیتهٔ قانون اساسی و تمام تلاش‌هایی که در جهت بازگشت پناهجویان است، حمایت می‌کنیم؛ چرا که سوریه امن شده‌است.

وی نگه داشتن پناهجویان تا رسیدن به راه‌حل سیاسی را مردود دانست و گفت: حکومت سوریه می‌تواند نقش بزرگی در بازگشت پناهجویان با تشویق آنها ایفا کند.

ظریف نیز ضمن اشاره به تأکید ایران بر تلاش برای مشارکت در ایجاد راه‌حل سیاسی، بر ضرورت خروج تمام نیروهایی که بدون اجازه وارد خاک سوریه شده‌اند، تأکید کرد.

باسیل در این کنفرانس همچنین موضوع نزار زکا شهروند لبنانی که در ایران بازداشت شده‌است را مطرح کرد و ظریف در جواب او گفت: قوه قضاییه ما قوه مستقلی است و ما به عنوان دولت حداکثر تلاشمان را می‌کنیم که این موضوع را حل کنیم.

پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای