توافقنامه تجاری انگلیس و سوئیس؛ توافق خلیجی در راه است

توافقنامه تجاری انگلیس و سوئیس؛ توافق خلیجی در راه است

به منظور حفظ روابط بعد از برکسیت
سه شنبه, 12 فوریه, 2019 - 16:00
وزرات تجارت انگلیس اعلام کرد: «انگلیس و سوئیس روز دوشنبه توافقنامه‌ای در خصوص ادامه شرایط تجاری ترجیحی بین دو کشور پس از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا امضا کردند. این توافقنامه از روابط تجاری انگلیس و سوئیس به ارزش ۳۲ میلیارد پوند (۴۱٫۴۱ میلیارد دلار) حمایت می‌کند». 

به گزارش «الشرق الاوسط»، امضای رسمی این توافق که قبلاً اعلام شده‌، یکی از معدود اقدامات ملموسی است که انگلیس برای ادامه توافقنامه‌های تجاری خود پس از خروج از اتحادیه اروپا انجام داده‌است. 

انگلیس در حال حاضر این توافقات را به عنوان یکی از اعضای اتحادیه اجرا کرده‌است. 

لیام فاکس وزیر تجارت بین‌المللی انگلیس گفت: «این توافق در راستای حمایت شغلی در انگلستان نیست، بلکه به عنوان پایه‌ای محکم برای ایجاد روابط تجاری قوی با سوئیس پس از خروج از اتحادیه است».

 وی افزود: «سوئیس یکی از مهمترین شرکای تجاری برای ماست و امیدواریم تجارت فی مابین که سالیانه ارزشی بالغ بر ۳۲ میلیارد پوند دارد، ادامه یابد». 

بنا به اظهارات وزارت اقتصاد سوئیس، اگر انگلیس با توافق انتقالی با بروکسل از اتحادیه خارج شود، توافق تجاری بین انگلیس و سوئیس پس از پایان مدت توافق انتقالی اجرا می‌شود و اگر لندن بدون توافق خارج شود، توافق از ۳۰ مارس آینده قابل اجرا خواهد بود. 

در همین راستا، وزیر اقتصاد امارات متحده عربی روز گذشته گفت: «انگلیس از امارات و دیگر کشورهای خلیج خواست با لندن توافقنامه تجاری در خصوص دوره بعد از خروج محتمل از اتحادیه اروپا امضا کنند». 

وی در ادامه بدون ذکر جزئیات یادآور شد: «مذاکره در خصوص چنین توافقاتی ممکن است سالها وقت ببرد».

 به گزارش خبرگزاری رسمی امارات (وام) وزیر تجارت بین‌المللی انگلیس ضمن حضور در اجلاس جهانی دولت ها گفت کشورش به دنبال توافق تجارت آزاد با کشورهای شورای همکاری خلیج است. 

فاکس تأکید کرد: «خروج انگلیس از اتحادیه اروپا به هیچ وجه تأثیر منفی بر روابط این کشور با کشورهای منطقه و جهان نخواهد گذاشت».

پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای