​سعودی ردهٔ «ممتاز+» را به ماشین‌های ۲۰۱۹ می‌افزاید

​سعودی ردهٔ «ممتاز+» را به ماشین‌های ۲۰۱۹ می‌افزاید

سعودی: بهبود عملکرد سوخت ماشین‌های قدیمی تا ۶٫۵ درصد
چهارشنبه, 13 فوریه, 2019 - 23:15

برنامهٔ بهره‌وری انرژی سعودی از بهبودی «استاندارد اقتصاد سوخت» در دورهٔ ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ خبر داد که منجر به بهبود اقتصادی ۳٫۵ درصدی سوخت ماشین‌های جدید و ۶٫۵ درصدی ماشین‌های قدیمی شد.

به گزارش الشرق الاوسط، بر اساس گزارش این برنامه تعداد ماشین‌هایی که در ردهٔ «ممتاز» در اقتصاد سوخت با نسبت ۱۴٫۱ درصدی در سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۷ ثبت شد، افزایش یافت.

ارگان‌های ذیربط این برنامه همچون وزارت تجارت و سرمایه‌گذاری، سازمان استاندارد و کیفیت، سازمان کل گمرک و مرکز بهره‌وری انرژی سعودی از آغاز «استاندارد اقتصاد سوخت سعودی در ماشین‌های جدید(Saudi CAFE)» خبر دادند.

هدف از این استاندارد تعیین الزامات عملکرد سوخت برای تمام وسایل نقلیه سبک در سعودی است که شامل ماشین‌های وارداتی و داخلی می‌شود و جزئی از روش یکپارچه برای بهبود بهره‌وری انرژی در بخش حمل و نقل سعودی است.

متخصصان این برنامه در نظر دارند که اقتصاد سوخت در سعودی را سالانه تا ۴ درصد بهبود ببخشند تا در سال ۲۰۲۵ به ۵۵ درصد ناخالص سوخت مصرفی در بخش حمل و نقل برسد و آن را در راستای کشورهای پیشرفته در این زمینه قرار دهند.

این استاندارد همچنین تکیه بر بی‌طرفی فناوری، رقابت برابر و اهداف شیب پایدار را تضمین می‌کند و تنوع تقاضای مصرف‌کنندگان و عرضه تولیدکنندگان خودرو را در نظر می‌گیرد.

همچنین ارزش‌های مورد نظر اقتصاد سوخت وسایل نقلیه سبک جدید نیز بر اساس مفهوم متوسط مصرف سوخت شرکت‌ها و کیفیت استفاده از وسایل نقلیه برای حفظ تنوع بازار و توانایی پاسخگویی به نیازهای مختلف مصرف‌کنندگان تعیین می‌شود.

کاهش وزن ماشین‌ها برای تحقق اهداف بهره‌وری انرژی، تشویق شرکت‌ها برای وارد کردن جدیدترین تکنولوژی بهره‌وری انرژی، کاهش واردات ماشین‌های دارای تکنولوژی قدیمی و… همه از اهداف این برنامه است.

این برنامه همچنین از اجرای مرحلهٔ دوم «کارت اقتصاد انرژی» از ماشین‌های مدل ۲۰۱۹ خبر داد به طوری که سطح هفتمی به کارت اضافه شد که «ممتاز+» است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای