پیام آمریکا به اروپا از ورشو: از توافق هسته‌ای با ایران خارج شوید

پیام آمریکا به اروپا از ورشو: از توافق هسته‌ای با ایران خارج شوید

پنجشنبه, 14 فوریه, 2019 - 14:45
کنفرانس امنیت و آینده صلح خاورمیانه در ورشو در حالی با سخنرانی معاون رئیس‌جمهوری آمریکا و وزیر خارجه ایالات متحده در شهر ورشو، پایتخت لهستان رسماً کار خود را آغاز کرد که این دو مقام مسئول خواستار خروج اروپایی‌ها از توافق هسته‌ای با ایران شدند.

به گزارش الشرق الاوسط، مایک پنس، معاون رئیس‌جمهوری آمریکا گفت: «وقت آن است که دوستان اروپایی ما از توافق هسته‌ای با ایران خارج شده و در فشار به رژیم ایران به ما بپیوندند».

وی ایران را بزرگترین تهدید منطقه خواند و گفت: «ایران با اهداف منطقه ای خود به دنبال ایجاد هولوکاستی دیگر است».

مایک پنس تأکید کرد که ایران از زمان امضای برجام، تحرکات بیشتری انجام داده و افزود که «همه رهبران کشورهای منطقه دیشب به این نتیجه رسیده‌اند که جمهوری اسلامی ایران بزرگترین تهدید برای ثبات و صلح منطقه است.»

او با انتقاد از شرکای اروپایی آمریکا گفت: «اروپایی‌ها نه تنها در این زمینه کمکی نکرده‌اند، بلکه تلاش کرده‌اند تا تحریم‌های ایالات متحده را به شکست بکشانند. آن‌ها سازوکاری برای مقابله با تحریم‌های آمریکا ایجاد کرده‌اند.» پنس این تصمیم را موجب شکاف میان آمریکا و اروپا خواند.

پنس همچنین گفت: امروز تحریم‌ها علیه ایران برقرار است و مادامی که ایران رفتار خود را تغییر ندهد، شدیدتر می‌شود.

نشست دو روزه «امنیت و صلح خاورمیانه» با حضور نمایندگان حدود ۶۰ کشور جهان در پایتخت لهستان در حال برگزاری است.

این کنفرانس به میزبانی مشترک واشینگتن و ورشو در سطح وزرای خارجه کشورها برگزار می‌شود که در آن مخاطرات کنونی در خاورمیانه و آینده این منطقه پرمناقشه جهان مورد بحث قرار می‌گیرد.

از سوی دیگر، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در افتتاحیه کنفرانس ورشو گفت: «چالش‌های زیادی در مقابل ما است، ولی این فقط نقطه‌ای برای شروع است.» به گفته او، «برگزاری این کنفرانس نشانگر خواست رئیس‌جمهور ترامپ در جمع کردن کشورهای شرکت‌کننده، برای حل بحران‌های خاورمیانه است.»

پوپئو تأکید کرد که «بدون مقابله با ایران هیچ صلحی در خاورمیانه دست یافتنی نیست».

پمپئو همچنین کشورها را فراخواند تا به عصر تازه‌ای از همکاری‌ها برای حل تخاصمات خاورمیانه پا بگذارند. پمپئو گفت کشورها باید برای امنیت در این منطقه با یکدیگر همکاری کنند.

او فهرستی از چالش‌ها خاورمیانه را نیز نام برد. از جمله جنگ در سوریه و یمن و همچنین درگیری میان اسرائیل و فلسطین.

وزیر خارجه آمریکا، با بیان اینکه سیاستی که ایران پیش رو گرفته‌است، منبع اصلی مشکلات موجود در خاورمیانه است، ابراز کرد: «بدون روبرویی با ایران، برقراری صلح و امنیت در خاورمیانه امکان‌پذیر نخواهد بود».

وزیر خارجه آمریکا همچنین در گفتگو با شبکه (پی بی اس) در حاشیه این کنفرانس، در رابطه با کمپین ترور رژیم ایران در اروپا گفت: رژیم ایران در حال انجام یک کمپین ترور در سراسر اروپا است. این یک پدیده جهانی است، تهدید از جانب بی‌ثباتی خاورمیانه واقعی است.


 


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای